Recenze: Tomáš Šebek, Mise Afghánistán

Dobrotka ze Sýrie

Vynikající recept na sladký skořicový dezert z mozzarelly a filo těsta po syrském způsobu.

Osmkrát o stresu / 1.6.2012

Přinášíme vám základní odpovědi na otázky okolo stresu, které pro nás zpracovala dietoložka Ing. Petra Dubanovská, výživová poradkyně v dietetickém centru Naturhouse. Před dovolenou zažíváme stres v práci a často i doma, abyste si ji proto užili ve zdraví a v pohodě, v závěru článku najdete pár alternativních tipů na jeho řešení pomocí doplňků stravy, vykuřovadel, bylin...

Co přesně se skrývá pod pojmem stres?
Definovat stres není úplně lehké. Jednoduše je to vše, co nás nutí přizpůsobit se novým okolnostem a co způsobuje nadměrnou zátěž organismu. Stres je tedy odpověď našeho těla na zvýšené fyzické, emocionální či intelektuální požadavky. Horší forma stresu jsou pak deprese. To je však medicínská diagnóza.
Jak stres vzniká?
Stres se objevuje tehdy, když člověk přestává být schopen vyrovnat se se zátěží každodenního života. Může vznikat z negativních i pozitivních příčin. Mezi ty pozitivní patří například nástup do nového zaměstnání, oslavy, porod nebo cestování. Mezi negativní příčiny lze zařadit třeba pracovní vytížení, ztrátu zaměstnání, školní zátěž, rodinné problémy, finanční obtíže, chronické onemocnění, autohavárii nebo úmrtí.
Jak stres působí na naše tělo?
Při stresu se vyplavuje stresový hormon adrenalin. Jeho hlavním úkolem je uvést tělo do stavu pohotovosti a připravit člověka na řešení vzniklé situace. Jakmile vzniklá situace pomine, adrenalin se z těla odplaví přirozenou cestou. Přiměřené množství zátěže pozitivně stimuluje jedince k vyšším anebo lepším výkonům, kdežto nadměrná zátěž může u jedince poškodit orgány a vyvolat onemocnění či dokonce smrt.
K jakým zdravotním komplikacím stres vede?
Pokud se stresové situace neustále opakují a přetrvávají, dochází z krátkodobějšího hlediska ke „ztuhnutí svalů“. Dlouhodobě může vést k některým civilizačním chorobám jako je poškození kardiovaskulárního systému způsobujícímu ischemickou chorobu srdeční a vést až k infarktu. Stres má také negativní účinky na imunitní systém a vede ke snížení odolnosti organismu vůči infekcím.
Jak se stres projevuje ze zdravotního hlediska?
K možným důsledkům stresu patří zvýšené riziko astmatu, nadměrná únava, celková podrážděnost, nevolnost, průjem, zácpa, žaludeční vředy, někdy zvracení, překyselení organismu, bolesti hlavy, poruchy spánku, ztráta chuti na jídlo aj.
Jak lze proti stresu bojovat?
Stres jednoznačně můžeme ovlivnit stravou. Některé potraviny organismu pomáhají se se stresem vyrovnat, zatímco jiné ho podporují. Osobně doporučuji omezit nebo lépe úplně vyloučit povzbuzující nápoje jako je káva, kola, alkohol a bílý cukr. Určitě svému tělu prospějete tím, když zvýšíte příjem ořechů, cizrny, pšeničných klíčků a vitaminů B a C.
Jak důležité jsou v tomto ohledu vitamíny?
Velmi. Například vitamíny skupiny B ovlivňují správnou funkci mozku a nervové soustavy. Nedostatek vitaminu B1 způsobuje podrážděnost a depresi, nedostatek vitaminu B6 zase vede k nervozitě a únavě. Důležitý je také dostatečný příjem minerálních látek. Například, pokud trpíte nedostatkem hořčíku, může to u vás vyvolat pocity nervozity a úzkosti. Přitom bohaté na hořčík jsou ořechy kešu, které navíc obsahují také vitaminy B1 a B2
Jak stres zvládat?
Stres lze zvládat i fyzickým cvičením, různými relaxačními technikami nebo přírodními doplňky, které mohou pomoci zmírnit některé průvodní obtíže. Můžete například navštívit odborníky v dietetických centrech NATURHOUSE, kteří se zaměřují nejen na ty, kteří potřebují zhubnout, ale dokáží poradit i těm, kteří se snaží vypořádat se stresem. Všem, kteří jsou vystaveni zvýšené stresové zátěži, mohu doporučit „Antistresový plán“. Detailnější informace o programu Antistres naleznete ZDE. Tento program je doplněn o exkluzivní doplňky stravy, které pomáhají organizmu snižovat dopady stresu.
Další tipy proti stresu
Další možností, kterou jsme pro vás našli je Antistresové kosmetické ošetření kosmetikou Les Fleurs de Bach, jde o biokosmetickou péči která se dle slov kosmetičky velmi dobře vstřebává a lze ji aplikovat na všechny typy pleti, přičemž se individálně přizpůsobuje postup procedury a přidávají se různé léčivé produkty. Výhodou kosmetiky Antistres je aromatologické působení prostřednictvím zklidňujících esenciálních olejů, jak je například levandule. Součástí kosmetických přípravků jsou však i Bachovy květové esence v bio kvalitě, které prostoupí přes pokožku do těla a působí opět na zklidnění nervů. Třetí částí antistres ošetření je pak speciálně sestavená procedura. Jste-li stresovaní, je stresovaná i vaše pokožka, což má za následek nerovnováhu a následné problémy jako je vysušování nebo naopak zaněcování některých oblastí. Produkty si můžete pořídit i domů a nechat tak kosmetiku blahodárně působit každý den. Partnerské salony hledejte ZDE.
K odbourání stresu můžete vyzkoušet také působení vykuřovadel. Český specialista na vykuřovadla, Michal Rymer na svých stránkách doporučuje například citronovou trávu nebo skořici. Vykuřování si jistě zamilujete, použijete-li tu správnou vůni je to i prostředek jak ovonět vedle interiéru i svou tělesnou schránku přesně tak, jak to tradičně dělali například ve staroegyptské kultuře. Doporučené cesty k odbourání stresu prostřednictvím vykuřovadel hledejte ZDE.
Nakonec přinášíme i pár tipů na potraviny a byliny které vaší duši dopřejí tu správnou pohodu.
Potraviny, které vám zlepší náladu
POMERANČE Obsažený vitamin C snižuje stres a posiluje imunitu, SUŠENÉ MERUŇKY Obsažený hořčík pomůže uvolnit vaše svaly, VLAŠSKÉ OŘECHY vám sníží krevní tlak, LOSOS  má vysoký obsah Omega-3 mastných kyselin, čímž udržuje tu správnou hladinu stresových hormonů kortizolu a adrenalinu.
Bylinky, které vás zklidní
TŘEZALKA – známé zklidňující účinky této byliny vám pomohou při nadměrném stresu, nespavosti, problémech s usínáním či stavech úzkosti. Pro dosažení efektu je třeba třezalku užívat pravidelně po delší období, účinky se zpravidla projevují po 2-3 týdnech užívání, v této době zapomeňte na opalování se na slunci. KOZLÍK – pomáhá při nervovém vyčerpání, nespavosti vyvolané přepracováním a při žaludečních neurózách. MEDUŇKA – působí jako sedativum proto se užívá při stavech úzkosti, nespavosti či při psychických poruchách, protože navozuje klid, příjemný spánek a dobré zažívání.

AMV ve spolupráci s Naturhouse