Zdravá vs. obyčejná jednorázovka

V čem tkví onen rozdíl? Ve zdraví pro vaše dítě!

Dobrotka ze Sýrie

Vynikající recept na sladký skořicový dezert z mozzarelly a filo těsta po syrském způsobu.

Gastronovinky nazeleno červen 2012 / 6.6.2012

Tento měsíc budeme ještě vycházet z návštěvy Biostylu, protože chuťovek tam bylo poměrně dost. Protentokrát něco málo o konopí, supermarketech a východně laděném chlebu, u kterého vám navíc poradíme, jak poznat při jeho koupi ten skutečně chutný. A nakonec jedno vychytaně mlsné restaurační zařízení.

Už se prostě přestaňte bát konopí, je to mňamka
Loupané konopné semínko je možné použít při přípravě různých zeleninových a ovocných salátu, cereálií, těstovin, omáček či zeleninových hamburgerů. Můžete ho přidat i do jogurtů, kaší pro děti nebo při pečení chleba a sladkých dezertů. S vodou rozmixovaná semínka vytváří lahodné mléko a s ovocem pak osvěžující koktejl. Jadérka konopných semínek představují jednu z nejvýživnějších potravin a jsou ideálním zdrojem energie. Jsou bohaté na: mastné kyseliny omega-6 a omega-3, bílkoviny se všemi esenciálními aminokyselinami, vlákninu, vápník, železo, fosfor, hořčík, sodík. Dále loupané konopné semínko obsahuje chlorofyl, lecitin, rytin a kyselinu cannabidiolovou se silným baktericidním účinkem a širokou škálu vitaminů, jako je B6, B1, B2, A, C a přírodní antioxidant vitamin E. Chutnala jsem je v podobě loupané, pražené, solené i nesolené – jednoznačně vyhrála varianta neloupaná bez soli s jemně oříškovou a příjemně bylinnou svěží chutí. 0,5 kg loupaného konopného semínka značky Dr. Omega dostanete za 279 Kč například na www.hempoint.cz.
Bio ze supermarketu? Ano či ne?
Na dubnovém Biostylu představil svou kopletní nabídku bio potravin supermarket Interspar. Vlastní "sparovská" značka Natur pur nyní zahrnuje poměrně kompletní sortiment bio potravin, které tak můžete velmi snadno zařadit i do vašeho jídelníčku. Výhodou je, že v některých místech naší republiky jsou dostupné jen supermarkety a Zdravou výživu aby člověk pohledal, čili i Ti „odsunutější“ si nyní přijdou na své. V sortimentu najdete těstoviny, rýži, sirupy, konzervovaná rajčata, džemy, vejce, uzeniny, sýry, džusy, sojové a mražené výrobky, ochucovadla, ovoce i zeleninu. Osobně jsem vyzkoušela velmi chutné sirupy a mohu je jen vřele doporučit, jídlo, které přímo na veletrhu předváděl Zdeněk Pohlreich je také ten případ, kdy bych doporučila nákup potravin Natur pur, protože nabízí to, co běžně v kuchyni užijete a ve Zdravých výživách najdete pouze ve zdravých alternativách – jednalo se o rychlé italské těstoviny s nejrůznějšími omáčkami. Co se však týká celé koncepce, měla bych však pár výhrad. Banány a banánové a pomerančové džusy seženete pod značkou Natur pur s certifikátem fair trade, avšak například rýže, káva, čokoláda či čaj už tuto značku avizovanou nemají, přičemž se dají sehnat velmi jednoduše právě ve fair trade systému, aby lidé ve vzdálenějších zemích nebyli vykořisťováni a byly jim nabízeny férové podmínky pro jejich obchod i život. Co se pak týká mléčných výrobků a ovoce a zeleniny, myslím, že podpora českých farmářů je v tomto případě vhodnější alternativou vašeho nákupu, protože lokální je prostě naše. Takže bio potraviny ze supermarketu ano, ale ideálně vybírejte jen to, co z české farmářské či jiné produkce můžete sehnat jen těžko, abyste neškodili obchodu a výrobcům v naší zemi.
Arabský chléb a jak má vlastně chutnat?
Na Biostylu jsem vyzkoušela také vynikající arabský chléb, který byl v porovnání s tím, co běžně žvýkám pod tímto názvem, nesrovnatelně chutnější a lepší. Opravdový arabský chléb totiž neobsahuje žádné konzervanty, barviva, stabilizátory ani jiné chemické látky. Po otevření balíčku by placky neměly zapáchat octem ani kyselinou. Jestliže placky zamrazíte, mělo by na jejich rozmrazení stačit 8 sekund v mikrovlnce a měly by být následně teplé a měkké, jako z pece – nesmí praskat ani tvrdnout, mělo by být snadné bez problémů dvouvrstvou placku otevřít. Jestliže výše zmíněné vlastnosti váš zakoupený arabský chleba nemá, nejedná se o ten pravý domácí. Pekárna Hadrous, od které výše zmíněná chuťovka pocházela nabízí arabský chléb ve variantě bílé i grahamové a zaručuje odběr mouky od českých pěstitelů. Více informací či objednávky na www.arabsky-chleb.cz. Ten grahamový s lilkovou pastou bych mohla jíst každý den!
Hodně mlsná kavka
Jako poslední bych vám ráda představila nekuřáckou vegetariánskou restauraci Mlsná kavka, kterou jsem tento měsíc objevila v pražském Karlíně nedaleko stanice metra Florenc. Tato restaurace totiž pod jednou střechou a v jedné kuchyni spojuje kvalitní bezmasá jídla a pracovní uplatnění lidí znevýhodněných na trhu práce. Na své si však nepřijdou jen vegetariáni, ale i milovníci čerstvých potravin a sezonních specialit. V každém ročním období má ona Kavka jiný jídelní lístek ze sezonních surovin a ve svých nápaditých pokrmech zaručuje jejich čerstvost. Vedle kvalitních lokálních vín pak můžete své chuťové buňky usměrnit/navnadit i fair trade čajem či kávou. Nedělní brunch, tedy něco mezi snídaní a obědem, je zde již tradicí a dokonce na svých stránkách restaurace avizuje, že vaše děti si jistě zamilují zeleninové pokrmy, když je jejich šéfkuchař naučí, jak se to vlastně dělá. Já jsem ochutnala brambory ve slupce s různými dipy a opravdu to bylo výborné, na můj vkus trochu bezmasé, ale vzhledem k vegetariánskému menu jsem úplně v šoku nebyla. Meníčko hledejte na www.mlsnakavka.cz.

AMV