Evropa

Afrika

Amerika

Asie

Antarktida

Austrálie

Bali III - Vnitrozemí / 7.6.2012

Po týdenním surfařském blouznění se naše redaktorka vydala na Bali i trochu za kulturou a místními zvyky. Je proto třeba pochytit pár základních frází, ochutnat ta pravá jídla a povědět si něco o svastice a jejím významu v hinduizmu!

Na Bali je poměrně dobře propracované autobusové i lodní spojení mezi většími městy a ostrovy. Na www.peramatour.com si můžete od společnosti PERAMA, jejíž autbusy často uvidíte, najít čas a místo odjezdu do vámi zvoleného místa. Autobusy jsou spolehlivé, ovšem klimatizace ne vždy funguje. Na webu lze udělat i online rezervaci, ale ze zkušenosti můžu říct, že to nemá moc smysl, organizovanost Balijců totiž ještě není v té správné fázi.
Ubud – město umění
Po dohodě s místními jsme zvolili cestu do známého městecka Ubud, které leží zhruba uprostřed ostrova Bali. Ubud je známý bohatým kulturním životem a uměleckým duchem. Městečko, ve kterém se natáčel film "Jíst, meditovat milovat" s Julií Roberts, jehož prostřednictvím ho tedy trochu znáte i vy, je plné hudby a balijských tanců. Najdete tu nespočet malinkých obchůdků plných tradičního umění a nechybí ani oblíbený Ubud Market, kde koupíte na co si jen vzpomenete. Město má svou specifickou vůni, je energické a budete se tu cítit velmi příjemně. Co se týká ubytování, doporučuji zůstat „v centru“ na Monkey Forest Street. Ulice není nijak rušná, večer je tu k dispozici pár barů a míst k ubytování je tu dostatek. My jsme nakonec zakotvili v resortu GRAHA UBUD BALI s bazénem, za pouhých 250 000 IDR na noc pro dva. V ceně byl zahrnuta snídaně a měli jsme možnost využít wi-fi.
Rýžová pole a zelená barva
Z Ubudu se dá podniknout spousta výletů do okolí. Pronajměte si motorku (cca 50 000 IDR na den) a vyrazte na cestu. Rozhodně nevynechejte dechberoucí kaskádovitá „rice fields“, tedy rýžová pole. Naprostý klid a mír narušují neodbytní balijci/obchodníci, kteří vám chtějí za každou cenu prodat své zboží. Když jsem je ale zdárně odehnala, zhluboka jsme se nadechla a poprvé v životě viděla, kolik odstínů může mít zelená barva.

Gunung Kawi
Každý z velkého množství chrámů na Bali má své kouzlo, ale rozhodně nebude ve vašich silách navštívit je všechny. Pokud strávíte několik nocí v Ubudu, byla by škoda, kdybyste ale právě tento minuli.
Gunung Kawi je jeden z největších a nejstarších monumentů na Bali. Celý komplex pochází z 11. století , který tvoří 10 hrobek vytesaných do skály. Hrobky jsou věnovány králi, jeho manželce, synovi a bratrům. My jsme navštívili jen chrám (Pura Gunug Kawi). Při vstupu do chrámu je potřeba ovázat se sarongem a schovat odhalené nohy. Nepotkáte zde však jen mnišskou čistotu a modlící se následovníky východních náboženství, naopak vás ohromí jezírka s barevnými rybkami nebo místo, které dříve sloužilo jako venkovní lázně. Vedle zdi oddělující mužskou a ženskou část, vašemu oku jistě neunikne symbol svastiky, který lázním vévodí. Téměř všichni moji blízcí byli po shlédnutí fotek tímto symbolem dost překvapeni, proto bych mu ráda nyní věnovala pár vět.

Svastika –  známe její význam a nebo ji chápeme výhradně jako symbol nacizmu?
Symbol svastiky je kříž se zalomenými rameny a obecně je chápán jako znak štěstí. Objevuje se ve dvou formách - pravotočivá a levotočivá, z nichž každá může nést jinou významovou hodnotu. Své místo má svastika v symbolice mnoha kultur po celém světě - v buddhismu, hinduismu, používá se při rituálech, jako symbol různých organizací, objevila se u starověkých Řeků a svůj smysl má dokonce i v křesťanství.
Zvláště v hinduismu má však svastika výjimečně pozitivní význam. Značí jednotlivé formy boha Brahmy, je jedním ze symbolů boha Višnua a je také chápána jako symbol stability v podobě čtyř světových stran.
V roce 1920 byla pravotočivá svastika bohužel oficiálně přijata jako symbol nacismu, proto je její užívání dnes v mnoha zemích trestné.
Padangbai a Sanur – jízdenky do ráje
Padangbai a Sanur jsou přístavní městečka, která většinou slouží jako přepravní spojnice na přilehlé ostrovy Bali. Pokud se tu ale rozhodnete alespoň jednu noc zůstat, jistě budete mít co objevovat.
Padanbai je malé město na východním pobřeží. Každý den odsud vyjíždí několik desítek lodí a trajektů na ostrovy Gili nebo Lombok, a tak se to tu hemží turisty a místní vás nepřetržitě lákají na nějakou palubu.Turisti sem míří objevovat podmořský svět, zkuste to také, aneb ochutnejte trochu Bali, místní kuchyně je vyhlášená.
Také Sanur je častým cílem cestovatelů. Leží na jihovýchodním pobřeží Bali, asi 30 minut jízdy z letiště. I odtud jezdí denně desítky lodí na přilehlé ostrovy. Balijci pějí na Sanur samou chválu. Je to místo, které vyhledávají zejména starší Evropané, kteří tu tráví poklidnou dovolenou. Pokud se tu rozhodnete zůstat, vyzkoušejte kromě surfování třeba wakeboarding, windsurfing nebo paragliding.
Pár frází z úcty k místním lidem
Jazyk je v Indonézii je velmi zajímavé téma. Téměř každý ostrov či skupina ostrovů mají ten jazyk, kterému obyvatelé jiného ostrova rozumět nebudou. Stačí vyjet z Bali lodí na hodinu vzdálený ostrov a s balijštinou tu člověk nepochodí. Právě proto je součástí jejich vzdělání ještě indonézština, kterou se domluvíte všude. Kromě toho je ještě nutné zmínit, že v turistických oblastech se bez obav domluvíte anglicky. V tomto jsou Balijci velmi „pokrokoví“. Jako turista jste pro ně zdrojem peněz a tak je nutné se domluvit a umět nabídnout své službychcete-li jim však projevit trochu úcty, zkuste pár základních frází!

Jak se máš? - Apa kabar?
Dobře – Bagus
Jak se jmenuješ? - Siapa nama anda?
Moje jméno je... - Nama saya …
Kolik to stojí? - Berapa harganya? (brapa harganja)
Prosím – Silahkan
Děkuji  - Terima Kasih
Ano – Ya
Ne – Tidak
Dobrý den – Hay
Dobrou noc – Selamat tidur
Dobré ráno – Selamat pagi
Nashledanou – Sampai Jumpa / Dada

bug