začínáme cvičit

dýchání

wellness

strečink

relax

jak začít cvičit

kondice

Ptejte se trenéra / 22.9.2012


Představujeme PORADNU trenéra Mgr. Martina Košťála. Do diskuze pod tímto článkem pište své otázky nebo nás kontaktujte přes e-mail redakce@magazin-lohas.cz. Můžete se ptát na cokoliv, co se týká  tréninku, sportovní zátěže, kondice apod. Vaše dotazy postupně zpracujeme a v rámci tohoto článku (nebo v diskuzi) na ně najdete odpovědi.
 


Martin Košťál – kondiční a osobní trenér
Bývalý profesionální atlet působil během své kariéry v Čechách i v zahraničí jako instruktor X-bike, TRX, BOSU nebo jako člen pobřežní stráže US.
Nyní působí jako kondiční a osobní trenér. Kromě spolupráce s profesionálními sportovci pomáhá i klientům z řad běžné populace nebo připravuje speciální treninkové plány pro lidi po zranění či s vrozenými pohybovými vadami. Od roku 2012 spolupracuje i s Magazínem LOHAS, kde se podílí na článčích o cvičení a je vám nyní touto cestou k dispozici i pro případné dotazy.
Sport je pro mě životní styl, způsob jak žít zajímavější život. Svým klientům vždy říkám, že není důležité neupadnout, ale dokázat se opět zvednout,“ odpovídá Martin na dotaz, proč se rozhodl profesionálně živit právě trénováním.
1. Bolesti zad
Petr, 42, Pařezov: Poslední dobou mě bolí záda v bederní oblasti. Mám sedavé zaměstnání, pomohou mi na to nějaké jednoduché cviky?
Martin K. : Petře, tohle není otázka, která by se dala zodpovědět online. Bolesti zad mohou mít různé příčiny a na to je potřeba osobní konzultace s lékařem či fyzioterapeutem. Je pravdou, že bolesti zad jsou nejčastějším problémem současné populace a netýkají se jen lidí se sedavým zaměstnáním. Obecně se dá říci, že problémem je oslabené břicho, neboli core – střed těla, který je potřeba pravidelně posilovat, ale konzultace s odborníkem je v tomto případě nezbytná.
2. Hubnutí
Dita, 36, Praha: Zdravím, mám celkem obecný problém, potřebuji zhubnout. Vyzkoušela jsme diety a i cvičení i odborníky a nic nepomáhá. Co mi poradíte?
Martin K.: Dito, věřte, že návod na to jak zhubnout, je nejčastější otázka mých klientů. A já musím opět odpovědět, že to je velmi individuální záležitost a roli tu hraje spousta faktorů. Pokud ale vyžadujete můj obecný pohled, pravidla jsou následující. 70% celého problému je jídlo, proto je úprava jídelníčku nezbytnost. Na zdravé a pravidelné stravě stojí vše a své tělo prostě neoblafnete. Přidejte alespoň 3x týdně nějakou aerobní aktivitu a hlídejte si při ní tepovou frekvenci ideální pro spalování tuků.
3. Večeře
Marie, 47, Příbram: Dobrý den, poradíte mi, kdy mám večer naposledy jíst? Dá se to nějak zobecnit na hodinu?
Martin K.: Marie, to je samozřejmě velmi individuální záležitost. Obecně se dá ale říci, že večeře (kterou rozhodně nevynechávejte!) by měla být ideální 3 hodiny před spánkem. Pokud se najíte těsně před spaním, nemáte už žádný výdej, tudíž se veškerá energie z jídla ukládá. Pokud večeři vynecháte, budete hladovět a pokud vás v noci nepřepadne tzv. „vlčí hlad“, budete mít ráno mnohem méně energie.
4. Doplňky stravy
Lenka, 29, České Budějovice: Dobrý den, mám dotaz ohledně doplňků stravy. Pravidelně cvičím a zajímalo by mě, jaký máte názor na potravinové doplňky typu proteionvý shake? Má smysl je zařazovat do jídelníčku?
Martin K.: Lenko, podle mého názoru není nutné proteinové nápoje a další doplňky do jídelníčku zařazovat, i když pravidelně cvičíte. Svým klientům vždy radím zdravou a pravidelnou stravu, to je základ, který se nedá ničím nahradit.
5. Běhání
Jiří, 35, Beroun: Dobrý den, můj dotaz na trenéra Martina se týká běhání. Nikdy jsem nebyl aktivní sportovec, ale poslední půl rok chodím pravidelně běhat. Zajímalo by mě, zda je pro mě účinnější rychlý půlhodinový běh nebo mám raději běžet 60 minut a pomaleji?
Martin K.: Jirko, vždycky záleží na tom, čeho chcete běháním docílit. Chcete zlepšit vaši fyzickou kondici nebo redukovat? V prvním případě poběžíte naplno, vaše tepová frekvence bude velmi vysoká a vy tudíž nebudete spalovat, ale zlepšíte fyzičku. Při pomalejším běhu si udržujete tepovou frekvenci v hladině, která je ideální pro spalování tuků.

MagLoh