Recenze: Tomáš Šebek, Mise Afghánistán

O lepším životě: Adéla Jonášová

Zazimujte pleť / 23.11.2012

Pestrý jídelníček, správná péče a ochrana před UV zářením jsou zásady, které zachrání vaši kůži před umrznutím. Máme pro vás spoustu tipů na výživn krémy v bio kvalitě, novinky pro ruce i rty a skvělé rady pro péči o tělo i mysl.


Na zimu není potřeba pokožku nijak zvlášť připravovat, protože vaše strava, která se na stavu kůže nejvíc podílí, by měla být protkána nenasycenými mastnými kyselinami celý rok. Barvitou stravou plnou ryb, olivového oleje, ořechů, ovoce a zeleniny, byste měla obraňovat svou kůži, ale i své zdraví ve všech ročních obdobích, každý den. V zimě klidně přitvrďte, zařaďte do jídelníčku více mastných kyselin, např. ještě kokosový olej, ať máte pokožku vláčnou a vyživenou především zevnitř (např. Kokosový panenský bio olej Tropicai, 340 ml, 249 Kč, www.greenwave.cz nebo Bio panenský kokosový olej Purity Vision, 300 ml, 179 Kč, www.organictime.cz). Pochopitelně do mrazu je třeba namazat obličej ochranným krémem, aby vám nepopraskaly drobné cévy, ani kůže sama. "Na zimu se obecně doporučují krémy s hutnější texturou. Na obličej používejte krémy s UV filtrem, zejména na horách. Před mrazem chraňte speciálně rty a ruce, protože ty bývají nejčastěji vysušené a bolestivě rozpraskané," apeluje Mgr. Leona Štěpková z České lékárnické komory. 

Namažte se jak zákon káže 

Pleť obličeje tedy promazávejte krémy do chladu a nebo mastmi, které pomohou pleti vyrovnávat přechody mezi teplem a zimou. S výběrem toho nejsprávnějšího krému pro váš typ kůže se poraďte v lékárně nebo u vašeho dermatologa a nebo ve vašem oblíbeném bio obchodě. Na rty si pořiďte balzám v tyčince nebo dózičce, ale vězte, že tyčinkou si na rty nezanesete žádné bacily, kdežto prstem z kelímku s balzámem se to může stát. "Jelení lůj" ve vysunovací tyčce je tedy hygieničtější a praktičtější, do zimy zvlášť, že nemusíte sundavat rukavice, abyste si namazala mrazem ošlehanou pusu (Doporučujeme např. Tyčinku na rty Dr.Hauschka, 204 Kč, www.yinyang.cz nebo novinku od Figs and Rouge Balzámy v tubičce ve vonných variantách Coco Rose, Cherry/Vanilla a Mocha Orange, 155 Kč, www.greenwave.cz - k dostání od zač. prosince). Neolizujte si ústa, protože sliny by jen napomohly rychlému rozpraskání a poškození kůže rtů.
Mluvíme-li o rukavicích, pamatujte, že právě ony jsou tím nejlepším ochranářem vašich dlaní před útokem zimy. Krém na ruce, které si často během dne myjete, a tím je vysušujete, byste ale měla mít stále vhozen v kabelce, abyste s ním po každém smočení a mydlení mohla ruce namazat, zavlažit a zahojit. Pokud trpíte nějakou kožní chorobou, například ekzémem, mažte si svou nemocnou kůži v zimě častěji, ať je stále vláčná. Jinak by vám mráz mohl atopickou kůži ještě zhoršit a rozdráždit. Stejně jako v jiných obdobích je i v zimní sezóně veledůležité odličování a čištění pleti. Výborně se zbavíte make-upu a nečistot oleji, které při pleťové očistě i rovnou zavlažují (výše zmíněné kokosové oleje jsou geniální nejen k jídlu a vaření, ale též k promazávání i čistění kůže!). Mezi krémy na ruce je naším jasným favoritem ten s arganovým olejem od značky Senteurs du Sud, která bohužel v Čechách v tuto chvíli není k nalezení, ačkoliv už se dovážela. Novinkou jsou výživné krémy na ruce od Figs and Rouge, které mají design jako balzámy (viz. foto) a dostanete je opět od začátku prosince v obchodě na Praze 1, Purkyňova 2. Vyzkoušet také můžete samotný arganový olej, vhodný je i pro ekzematiky a těžké atopiky a zakoupíte jej na www.arganovyolej.com.

Pijte, jezte a žijte zdravě 

Zvykněte si na pravidelný a hojný přísun neperlivé vody, která nejlépe pomůže zavlažit pleť zevnitř. Zkuste pít alespoň dva litry denně a tekutiny doplňujte i stravou. Teplé polévky a bylinkové čaje s medem vám udělají stejně dobrou službu při hydratování kůže, jako čerstvá zelenina a ovoce. Zeleninu jezte ideálně s panenskými oleji, protože vitamíny se vážou na tuky, a tudíž se vám tak do těla dostane maximum hodnotných látek ze snědených okurek, rajčat, salátu atd. Nekuřte, protože to kůži velmi škodí, ani nepobývejte v zakouřených prostorech. "Dlouhodobé ignorování zdravé životosprávy se na kvalitě kůže dříve nebo později projeví. Náprava je potom zdlouhavá a ne zcela úspěšná. Rozhodně se tedy snažte škodlivé návyky alespoň omezit. Problematická pokožka často vyžaduje, vedle používání léčebných a kosmetických přípravků, také užívání preparátů s obsahem některých látek. Kromě vitamínů se jedná zejména o zinek, některé aminokyseliny apod.," upozorňuje odbornice z České lékárnické komory, Mgr. Leona Štěpková. Proto se na kožním nebo v lékárně též poraďte, jestli by vaši narušenou pokožku bylo vhodné uzdravit extra dávkou vitamínů a minerálů.  

Jak se liší krém na zimu od krému na léto?

"Krémy na zimu by měly být obecně více mastné, než krémy na léto. V létě si pokožka vystačí i s lehkými gely nebo gelkrémy, ale v zimě je zapotřebí podpořit ochrannou bariéru pleti tak, aby ji bránila  před povětrnostními vlivy, jako je mráz a vítr, které ji vysušují, zbytečně namáhají a přispívají k jejímu rychlejšímu stárnutí," prozrazuje Ing. Petra Dočekalová, vedoucí vývojového oddělení Dermacol. "Vždy je ale zapotřebí brát v úvahu i náš denní režim. Rozdíl je, když jezdíme do práce ráno autem a ven se v podstatě nedostaneme, a naproti tomu vyrazíme o víkendu na běžky, a nemusí to  být zrovna na hory,  kdy je -10C pod nulou," Petra Dočekalová.  Pro extrémní podmínky, například na horách, jsou pak vhodné speciální krémy k zimním radovánkám určené, které by v sobě navíc měly obsahovat UV filtry. Krémy na zimu je dobré obohatit o aktivní látky pro citlivou pokožku, protože eliminují projevy zčervenání, pálení a vybalancují teplotní změny mezi mrazivým exteriérem a vytopenými interiréry.  Z produktů vyzkoušejte třeba krém od Lush Sympathy for the Skin, 485 Kč, www.lushcz.cz , Výživný bio medový krém od značky Sanoflore, který seženete v lékárně za 470 Kč nebo Cold Cream Weleda, který dostanete za 199 Kč v dm nebo na www.weleda.cz.

Hydratační krém do zimy - ano či ne?

Že vám hydratační krém v zimě poškodí pleť, je mýtus. Vybírejte si krémy s označením v/o, tedy voda v oleji, které nemají tolik hydratačních složek a v zimě vám tudíž nenechají popraskat červené žilky v obličeji. Pokrokové krémy navíc obsahují hydratační látky, které se dostávají do hlubších vrstev kůže a uvolňují se postupně, takže pokožce rozhodně neškodí. Pokud na obalu vámi vybraného krému označení poměru vody a oleje není vyznačeno, obraťte se na bezplatnou info linku pro zákazníky, která je rovněž uváděna na obalu krémů. Tam se informujte o detailech vaší masti, je-li opravdu vhodná do zimy a jaké má složení, pokud to na krabičce nenajdete.  

Dobré rady 

*Pokud si budete dopřávat horkou sprchu, myslete na to, že příliš teplá voda vysuší vaši pokožku. Po horké lázni se tedy důkladně celá promažte vyživujícím tělovým mlékem nebo olejem - tím mažte kůži ještě za mokra, ať v ní uzamknete co nejvíce vláhy na co nejdelší dobu.  
*Pohybujete-li se pouze ve městě, kde je teplota i v zimě vyšší, než ve volné přírodě, můžete se spolehnout i na lehčí krém, jako hydratační přípravek do chladu, jste-li zvyklá na něj aplikovat make-up. Ten totiž může fungovat jako částečná ochrana pleti před vnějšími vlivy, podobně jako oděvy. Zvláště, je-li make-up určen pro suchou pleť, tedy je hutnější a je v něm obsažen UV filtr.  
*Ochrana pleti, zvláště za chladného počasí, je klíčově důležitá pro zachování silné a odolné pleti. Je-li narušena funkce kůže coby bariéry, pleť snadněji podléhá škodlivým vlivům běžných alergenů a škodlivých látek vnějšího prostředí, např. prachu. Proto aplikaci správného krémového štítu na pleť nepodceňujte, ať nemáte za pár let obličej prokvetlý červenými nitkami, kůži unavenou, zašedlou a vrásčitou. 

Návod na kvalitní, výživné i zeštíhlující celodenní menu 

snídaně: ovesná kaše s banánem a medem  
 
svačina: jablko + celozrnné sušenky nebo chléb s lučinou 
 
oběd: polévka + zeleninový salát s olivovým olejem třeba s pečenou rybou nebo červeným masem 
 
svačina: zelenina, cereálie, nesolené ořechy 
 
večeře: salát s kouskem dušeného kuřecího masa nebo zeleninová polévka s masem  
 
Tip: Ráno na lačno do sebe vpravte lžíci kokosového či olivového oleje, který kůži, vlasy i nehty ochrání před zimou a zavlaží zevnitř organismu, a to dokonale! Jednou za týden, třeba o víkendu, si též naordinujte výživnou olejovou masku na tvář i na vlasy a kštici nechte namaštěnou přes noc. Doporučujeme oleje kokosové, olivové, mandlové, arganové...   (ostatně o olejích si můžeme příště říci více!) 
 

text: šust, foto: Weleda a archiv uvedených firem