O lepším životě: Adéla Jonášová

Zdravá vs. obyčejná jednorázovka

V čem tkví onen rozdíl? Ve zdraví pro vaše dítě!

Hanka Gabrielová: Cestou konopné osvěty / 28.11.2012

Po letech práce v neziskových organizacích se Hana rozhodla věnovat se svému koníčku a učinit z něj svou životní prioritu i živobytí. Vydala se na cestu vlastního obchodu a osvěty v oblasti pěstování konopí. Rádi bychom, aby vám její příběh byl inspirací pro vaši vlastní cestu za lepším životem.

Co vás v tuto chvíli živí?
Ještě před dvěma lety mě živila práce pro neziskové organizace. Psaní projektů, žádosti o granty, příprava rozpočtů, harmonogramů a závěrečných zpráv. To vše souvisí s realizací projektů samých. Byla to zajímavá práce plná cestování a setkávání se s lidmi, avšak náročná svým zaměřením. Má hlavní témata totiž byla: těžba uranu a problematika ukládaní radioaktivních odpadů. Člověk by měl dělat, co umí, co ho naplňuje a co ho činí šťastným. Mně práce v neziskovkách po letech nepřinášela už takové uspokojení, a chtěla jsem se více věnovat konopí a osvětě týkající se této mnohostranné a léčebné plodiny. Neustále jsem lavírovala mezi prioritami práce a svého koníčku. Nakonec se mi stal koníček prací.
Jak přišel ten zlom, že jste odešla z energetiky a neziskovek do soukromého sektoru, do v ČR zcela neprobádané oblasti podnikání?
Přicházelo to postupně, nějak jsem k tomu směřovala a v roce 2010 jsem se definitivně rozhodla, že neziskový sektor není oblast, ve které chci strávit zbytek života. Dlouhodobě mě fascinuje široké spektrum využití konopí a proto jsem již roky aktivní členkou o.s. Konopa. Jelikož se lidé často ptají, kde který konopný produkt pořídit a v ČR nefungoval specializovaný konopný kamenný velkoobchod, rozhodli jsme se s kamarádem z jiné konopné neziskovky, že založíme obchodní firmu Hempoint, jejímž cílem bude co nejširší nabídka konopných produktů, nejen pro koncové zákazníky ale i pro obchodníky. Letos jsme přibrali i distribuci osiv, abychom podpořili pěstitele.
Změnu, kterou jsem ve svém životě udělala já, může učinit každý, kdo ví, co chce a umí si za tím jít. Nic není zadarmo a tomu, co chceme, bychom měli být připraveni i něco obětovat. Můj život je nyní velmi smysluplný. Po letech práce v neziskovách, na projektech, které se týkaly velké energetiky, především té jaderné,  věnuji svůj čas tématu, o kterém jsem roky přesvědčená, že má smysl nejen pro okolí ale i pro mojí budoucnost. Držím palce všem, kteří se vydají stejnou cestou.
Jak se váš „konopný“ byznys rozběhl a co všechno vůbec děláte?
Na letošní podzim máme připravené workshopy a vzdělávací akce jak pro širokou veřejnost, tak i pro naše odběratele. S obchodem se účastníme farmářských trhů v Č. Budějovicích, Prachaticích a Českém Krumlově a jezdíme i se stánkem po letních festivalech.  Nedávno se mi stalo, že náš stánek viděly dvě starší paní a jedna z nich pronesla: „tam nejdeme, fetovat nepotřebujeme“. Takže jak  vidno, bez osvěty to prostě nejde. Od srpna loňského roku jsem navíc členkou petičního výboru, který usiluje o zpřístupnění léčebného konopí, což sebou nese část administrativy i práce na úrovni lobbingu a komunikace se zákonodárci i s medii. Čas od času píšu i články pro magazín Legalizace. Současně se podílím na tvorbě odborného programu veletrhu Cannafest, kde mám na starosti přípravu 3denní konference. Aktuálně máme za sebou ruční sklizeň 2hektarového pole konopí na biofarmě v Sasově, bylo to celkem velké sousto.
Vaši práci i Hempoint už jsme si představili, teď ale trochu k vašemu názorovému rozpoložení, jak se díváte na pojem udržitelný rozvoj?
Nejde do nekonečna těžit a rabovat Zemi bez ohledu na dopady v krajině. Sobecký vztah člověka k jeho „rodné hroudě“ je patrný na stále více se prohlubující devastaci životního prostředí. Pokud budeme myslet nejen na sebe, ale i na ty co přijdou po nás, zjistíme, že současný způsob rozvoje, který stojí na nekonečném ekonomickém růstu, nemůže být udržitelný a je potřeba změnu. Udržitelný rozvoj, eko či bio pojmy nejde nikomu předepisovat, jsou otázkou osobních priorit a hodnot každého jednotlivce.
Nejde-li to lidem předepisovat, myslíte, že je možné alespoň jejich uvažování časem změnit?
Každý, kdo hledá informace, si k nim dříve nebo později cestu najde. Ideální by bylo, kdyby každý začal u sebe a stal se tak inspirací i svým nejbližším. Největší rezervy stále vidím u výchovy dětí, kde to navíc může fungovat přes jejich výchovu i zpátky k rodičům.
Považujete „nálepku“ bio a eko jen za byznys anebo má skutečně smysl?
Smysl rozhodně má, ale jako ve všem, i tady je to o lidech. I v oblasti bioprodukce se dá spousta věcí ošulit, a proto pořekadlo „vím co jím“ je dnes čím dál důležitější.
Patří do vašeho (bio)života i všeobecná kulturní, národnostní a náboženská tolerance?
Snažím se lidi nesoudit podle toho, jaké mají vyznání nebo barvu pleti, ale podle toho co skutečně dělají, jak se chovají nebo co vytvořili a co stojí za nimi.
 
Hanka Gabrielová je nejen vstřícný a milý člověk, ale i výborná a uvědomělá obchodnice, což se v bio oblasti najde jen zřídkakdy. Sama o sobě říká: „Jsem extrovert, který se bez lidí neobejde, i když v lese nebo u řeky je nepotřebuju.“ Člověka považuje za úžasné stvoření, a to především proto, že samo může tvořit a spolupracovat na tvoření s ostatními, čímž lze přinášet radost dalším lidem. Na otázku, co nejvíc obdivuje na planetě Zemi, odpověděla: „Její krásu, moudrost a symbiózu v těch nejjemnějších detailech. A taky pak především její toleranci k lidskému druhu, který i přes všechny škody, které jí přináší, dosud nezlikvidovala.“
Chcete-li o Hančiném životě vědět ještě více, hledejte ZDE. Obchod Hempoint, který má svou kamennou složku, velkoobchod i e-shop s konopnými produkty od vybraných dodavatelů v co možná  nejvyšší kvalitě a šíři sortimentu (nabízí i poradenství v této oblasti), navštivte ZDE.
Jistě s námi budete souhlasit, že Hana neprošla až tak „zelenou proměnou“, protože se tímto směrem vydávala velmi cíleně včetně studia středoškolského i vysokoškolského. Jen si v určitou chvíli určila své priority a začala se naplno věnovat tomu, o čem je skálopevně přesvědčená. Jste-li totiž přesvědčení, můžete nabídnout víc. Na základě jejích tipů jsme pár konopných produktů vyzkoušeli i my, je totiž velmi zajímavé, kam všude tato plodina zasáhne, včetně oblečení či kosmetiky. Pokud vás konopí zajímá, připravujeme ve spolupráci s Hempointem podrobnosti o jeho užitku, výživných hodnotách a skvělých léčebných účincích.

MagLoh