Jak poznat dobré boty nejen na podzim a zimu?

Fenomén barefoot

Proč chodit naboso? Proč to dopřát i vašim dětem?

Do bazénu s nimi? / 1.1.2012

Plavání je jednou z nejpřirozenějších sportovních aktivit a naučit pozitivnímu vztahu k vodě již docela malé dítě může být velmi přínosné. Objektivně vzato však koupání nepřináší jen dětskou radost a psychologická a fyziognomická pozitiva pro dítě i rodiče, jsou zde i jisté nástrahy, na které třeba upozornit.

Proč ano?

V posledních cca 10 letech je velkým hitem plavání kojenců. Je to aktivita, která podporuje vývoj dítěte, má příznivý účinek na cévní systém, vlivem správného dýchání se zvyšuje kapacita plic, dítě se rychleji vyvíjí pohybově a zlepšuje se jeho střevní peristaltika. Stejně tak jako u starších dětí i u kojenců odstraňuje plavání různé nedostatky v držení těla, odlehčuje kostem a kloubům, posiluje zádové svalstvo, příjemně unavuje a podporuje u dětí chuť k jídlu. Určitá forma otužování vodou pak samozřejmě vede k posílení imunitního systému vaší ratolesti. Vedle příznivého vlivu na metabolizmus, zdraví a pohybové ústrojí však má plavání kojenců a dětí i silný psychologický přínos – dítě se důvěrně seznamuje s vodou, učí se s ní vycházet a zacházet pod dohledem dospělého. Je prokázáno, že plavání kojenců podporuje důvěrnou vazbu mezi rodičem a dítětem, navíc plavání jako takové i v pozdějších letech u dítěte posiluje vůli, vytrvalost a jistou životní kázeň.

Plavat s miminkem je samozřejmě možné začít již od raných dnů, většina kurzů ale zahajuje plnohodnotné cachtání v bazénu až od 6. měsíce. Do té doby můžete dítě trénovat doma ve vaničce anebo ti houževnatější z vás se mohou přihlásit do kurzů plavání ve vaničkách.

Proč ne?

I v případě plavání však pediatři, dermatologové a zkušené maminky zvedají prst hned v několika bodech. Co se týká zimního období, při neopatrném přechodu se může dítě velmi snadno nachladnout. Lékaři také upozorňují u plaváčků na častější výskyt nachlazení, zánětů středního ucha a zánětů horních cest dýchacích (vlivem vdechování chloru). Všechna tato úskalí jsou však velmi individuální a každé dítě to má jinak.

Při výběru bazénu je dobré se informovat o teplotě vody, která by měla být okolo 30 stupňů, a zjistit, čím je zajišťována čistota koupaliště či bazénu. Je třeba také upozornit na rizika spojená s citlivou dětskou pokožkou, minimálně chlór určitě není jejím dobrým přítelem a voda samotná se po čase pro kůži stává také nepřítelem, který vysouší její svrchní vrstvu.

Citlivá dětská pokožka ve styku s vodou

Pro plavání dětí všeho věku je jednoznačně lepší volbou slaná voda, která může např. ekzematikům stav kůže dokonce zlepšit. Také pro dýchací cesty je takto v čistotě udržovaná voda vhodnější než chlorovaný bazén. Chlór totiž způsobuje problémy nejen ekzematickým dětem! Vzhledem k tomu, že je totiž dětská pokožka až 5x tenčí než dospělá a ještě nemá úplně vypěstované obranné mechanizmy, může jí agresivita v podobě několikaminutového působení chlóru způsobit značné nepříjemnosti.

Jednoznačně platí pravidlo, že čím víc lidí vidíte v bazénu, tím je voda agresivnější, ať už obsahem chemie nebo obsahem nečistot, a je proto ideální dítě namazat nějakým ochranným prostředkem před i po koupání. Po koupání v bazénu je následně nejvhodnější ihned vyměnit plavky, důkladně smýt chlór pod proudem čisté teplé vody, případně použít nějaký neagresivní hydratační. Při osoušení následně není dobré dřít iritovanou pokožku ručníkem, ale jemně ji otřít nebo spíše vodu z těla nechat do ručníku vpít.

Poté je nutné pokožku celého těla i obličeje důkladně promazat tělovým mlékem, aby se podpořily regenerační mechanizmy. Díky přípravku Linola Lotion například promažete suchou kůži, obnovíte citlivé dětské pokožce ochrannou bariéru, nastartujete její regeneraci a nijak nepříjemně kůži nezamastíte. Co se týká doporučení na bio kosmetiku, máme dobrou zkušenost s Kokosovým olejem Purity vision, u dětí je však vždy třeba počítat s alergickými reakcemi na čistě přírodní složky, které jsou pro bio kosmetiku typické. Navíc ve chvíli, kdy přijde tenoučká dětská kůže do styku s nepřírodním chlórem, je třeba bojovat s jeho agresí také pomocí účinnějších látek. V případě dětí proto volte vždy ty nejcitlivější produkty z lékárny nejlépe s hypoalergenní parfemací nebo úplně bez ní. I pokud je voda bez chlóru a je udržována solí, je nutné dítě důkladně promazávat, protože svrchní vrstvu pokožky vysušuje voda bez olejových příměsí zhruba do 30 sekund od prvního kontaktu.

Plavání v chlorované vodě samozřejmě může podráždit i oči, stačí je následně vymýt čistou vlažnou vodou a zhruba za půlden by mělo podráždění zmizet. Pokud je zčervenání u vašeho dítěte dlouhodobější či výraznější, pořiďte své ratolesti plavecké brýle.

MagLoh