začínáme cvičit

kondice

dýchání

wellness

strečink

relax

jak začít cvičit

Vítr v nás / 1.3.2012

Na klidném moři nehybně svěšené plachty, po mnoha dnech čekání přichází letargie, námořníci nehybně leží, mají zavřené oči… Najednou po dlouhém čekání první šplouchnutí vlny, „závan čistého větru“, říkáme někdy, a za těmi slovy cítíme svěžest, energii, probuzení života, hluboký nádech, návrat radosti. Plachty se napnou, loď se rozletí po hladině – naděje, vítr, nový směr nás nese Domů…

Věřili byste, že rychlostí až 130 km za hodinu proudí vzduch při hlubokém nádechu kolem našich hlasivek? Při normálním dýchání se pak zpomaluje na 72 km za hodinu, cesta Domů se tím prodlužuje, ztrácíme drive, snadněji se necháme rozptýlit, odvést ze směru…

Kde je naše Doma?

Je to láska? Pocit naplnění? Nějaké místo nebo nějaká maličkost? Vědomí, že tak, jak jsme, jsme v pořádku? Jak dlouho čekáme, než zavane příhodný vítr… Vyčkáme, až svět bude bezpečnější? Až nás druzí přestanou rozčilovat a konečně nám porozumí? Až zaslechneme potlesk a ocenění?

Již naši předkové věděli, jak moc je dech pro naše emoce důležitý. V jazyce starých Toltéků se vítr překládá slovem ehekatl, to zároveň znamená také dech či duch. Ehekatl byl jedním z nejdůležitějších božstev a je mu zasvěceno mnoho chrámů v Mexiku. Podobně latina přináší prostému dýchání hlubší významy - slovo pneuma (dech) sdílí původ se slovem psýché (duše); oba výrazy jsou pak považovány za výrazy pro duši. Slovo inspire vedle toho například znamená vdechovat.

Jen my sami napneme své plachty!

Náš systém je utvořen tak, abychom měli vliv na své prožívání, svoji jistotu, odvahu, spokojenost, vyrovnanost či dokonce tvořivost… byl nám totiž dán nástroj. Dýchání je jediný proces řízený autonomním nervovým systémem, jehož průběh můžeme přímo ovládat naší vůlí. Kdykoli si vzpomenete, můžete přivolat čerstvý vítr do svých plachet. Třeba právě teď. Můžete zároveň číst a zároveň vnímat, jak se nadechujete. Jak svěží vzduch proudí vašimi nosními dírkami, jakou má teplotu, kam až ho ve svém těle pustíte... Je možné provádět běžné činnosti a zároveň soustředěně dýchat!

Uvědomovali jste si před pěti minutami, že dýcháte a jakou teplotu má vzduch, který vydechujete? Z jakého místa v těle vychází váš nádech? Cítíte, jak se zklidňujete? Když zaměříte svou pozornost na dech zkoumavým pohledem zvědavého dítěte, neurobiologicky nelze jinak, než se začít přibližovat touženému stavu vnitřního klidu a štěstí. Je to vědecky prokázané a každý si to může vyzkoušet. Když budete rozzlobení, rozrušení, neklidní, roztěkaní, věnujte pozornost úplnému pomalému výdechu. Když budete smutní, skleslí, unavení nebo budete cítit strach, zaměřte se více na nádech - pomaličku z nekonečného vnějšího vesmíru se nadechujte do břicha a s výdechem si představujte, jak vlna energie naplňuje váš vesmír vnitřní.

Spojení s věčným nekonečnem

Nejsme tak izolovaní - lidé od vesmíru, jeden od druhého. Možná jste se setkali s dovednostními komunikačními technikami, které vás naučí, jak se naladit na druhého a získat jeho zájem, neboli naladit se na rytmus jeho dechu. Možná jste někdy vyzkoušeli zklidnit své dítě, říct: „Pojď, budeme dýchat jako moře“, a vést je svým hlubokým dechem.

Že dýchání je důležité a kyslík zdravý, to víme všichni. Dýchání je ale především zázrak! Propojení vnějšího a vnitřního, hmotného a nehmotného, životně nezbytného i hravého. A všichni tento zázrak máme jen ve svých rukou.

Užijte si v nadcházejících jarních dnech každé vědomé nadechnutí jako svůj první nádech po narození, když se před vámi otevíral svět! Nechte vánek hladit vaše tváře! Zaposlouchejte se do písně větru, do hravé melodie, kterou skládá v korunách stromů! Nechte se inspirovat! Lehněte si na vyhřátou louku a pozorujte ptáky, jak dokáží vyhledat stoupající vzdušné proudy a nechat se jimi unášet. To je nejvyšší stádium souznění, nemusí bojovat s bezvětřím a zoufale máchat křídly, stačí se napojit na přirozený stoupající proud větru a letět…

Ing. Hanka Havlová, trenérka emočních a sociálních kompetencí VEVA CZ

Více informací o prožitkových seminářích a dalších možnostech sebepoznání najdete na www.veva.cz.