Dobrotka ze Sýrie

Vynikající recept na sladký skořicový dezert z mozzarelly a filo těsta po syrském způsobu.

Recenze: Tomáš Šebek, Mise Afghánistán

Nejlepší svíčka na světě je ze starého kuchyňského oleje / 1.9.2013

Před pár měsíci jsem dostala od kamarádky krásný dárek, sadu na výrobu svíček s voskovými vločkami od značky The Greatest Candle of the World s vůní Sandal wood. Koupíte ji na ZOOTu za velmi příjemných 439 Kč.

Na výběr ohledně aroma vašich budoucích svíček máte: vůni bylin a květů, černého rybízu, limetky, fíků, muškátového oříšku, čaje darjeeling, hřebíčku/ skořice a už zmíněného santalového dřeva. Ale proč by vás měla zajímat nějaká sada na výrobu svíček? Asi, řekla bych, hned z několika zásadních eko- a planet-důvodů.

Ten z mého pohledu úplně nejdůležitější je, že 1 kapka kuchyňského oleje nalitého do odpadu může zamořit až 100 000 litrů vody, protože jakmile se usadí na mořské hladině, nedostane se do hlubin tolik důležitý kyslík (video ZDE). A že ta kapka oleje asi nebude sama v celém širém moři, je nám všem jasné. Druhým důvodem je absence parafínu z ropy, který nejenže škodí při vdechování, ale je to neobnovitelná surovina (navíc barva plamenů parafínových svíček je tak chladná a neosobní).

Svíčky The Greatest Candle vycházejí z principu pálení oleje ve starých lampách a jsou tedy zcela rostlinného původu. Princip tohoto zpracování oleje vymysleli a zrealizovali v holandské firmě obchodující právě s kuchyňským olejem, aby pomohli zahojit rány, které planetě může obchod tohoto typu způsobovat. Z okouzlující sady na výrobu svíček, která obsahuje 6 knotů, papírky na udržení knotu, voskové vločky, kádinku a plechovku, vyrobíte tak cca 4 – 5 svíček při spotřebě zhruba 200 ml použitého kuchyňského oleje. Jak na to, najdete v následujícím videu.
Já jsem využila nízké skleničky z kupovaného créme brulée a nějaké panákovky, pro poslední várku vosku a oleje jsem se pak rozhodla použít samotnou plechovku ze sady – vypadá celkem nehořlavě. Nejsem zcela typ na DIY, ale tohle tvořeníčko bylo jednoduché a rychlé. Přefiltrujete kuchyňský olej (já to dělala s pomocí kuchyňských utěrek a dobrá volba to nebyla, lepší asi kávový filtr), přidáte podle návodu voskové vločky, dáte na 2 – 4 minuty do mikrovlnky a hotovou směs přelijete do připravených sklenic – pak už jen stačí vložit knot a počkat pár minut, než vosk vychladne.
Trochu jsem to přehnala s kreativitou a sháněla různé předměty, které do svíčky zapustím, aby to vypadalo „báječně“ – vám doporučuju, nedělejte to. Vosk má pěknou barvu sám o sobě, vypadá přirozeně. Základem této ekosvíčky by měla být opravdu pěkná, ohnivzdorná, nejlépe skleněná nádoba, která se pro pálení svíčky i vizuálně hodí – tak budete mít vkusný dárek pro své ekopřátele.
Nad holandskými svíčkami ze ZOOTu The Greatest Candle of the World se nemůžu přestat rozplývat, svíčky dobře hoří – standardní dobu, pach přepáleného oleje je překrytý esenciálními oleji z voskových vloček a vše je tak nějak báječně rostlinné a ekologické. Svíčky jsou dokonce testovány i na vylučování toxinů při spalování. Jen můj citlivý čich nebyl spokojen s „příchutí“ santalové dřevo a příště asi zkusím fíky. Až seženu ty správné nádoby a nádobičky, bude z tohohle artiklu můj hlavní vánoční dar pro všechny v okolí. Tak se těšte!
Jo a svíčky se dají dělat i s dětmi, udržíte-li je dost daleko od horkého oleje, budou vám nadšeně pomáhat v dalších krocích a můžete to spojit s ekologickou výchovou.

text a foto: AMV