Fenomén barefoot

Proč chodit naboso? Proč to dopřát i vašim dětem?

Recenze: Tomáš Šebek, Mise Afghánistán

Najděte si dobrého GYNEKOLOGA! / 28.10.2013

Před časem jsem vyměnila svého gynekologa a svou současnou gynekoložku se opět chystám vyměnit za jinou. Důvod je jediný, nejsem spokojená. Nejsem spokojená s přístupem a nezájmem lékařů a terorem pojišťoven. Chtěla jsem napsat burcující článek, který nás ženy zvedne ze židlí a donutí nás hledat si dobré lékaře. V zájmu objektivity jsem ovšem oslovila i klasického (velmi vstřícného a profesionálního) gynekologa a článek nepůsobí tak úderně, jak jsem původně měla v úmyslu. Snad vás ale přesto osloví a probudí, budete u svých lékařů žádat to, na co máte nárok a začnete si vybírat! Preference gynekoložky před gynekologem je věc, kterou jsem v článku nakonec nezmínila, já mám jasno, pro vás je to opět téma k zamyšlení. Štastnou ruku ve výběru lékařů!

Nebojte se, tenhle článek nebude o tom, jak je všechno špatné, případně ještě horší. Ovšem k celé eskapádě s hledáním gynekologa mě vedla osobní zkušenost, kterou vám do detailů povím někdy jindy. Oslovili jsme dva naše přední odborníky: MUDr. Helenu MáslovouCentra psychosomatické péče a MUDr. Hynka Heřmana z kliniky GynPrag, aby nám nastínili svůj názor na současnou situaci v oblasti gynekologie a péče o naši ženskost, a nasměrovali nás všechny tam, kde nám bude pomoženo.
Čeští lékaři pacientům rádi předhazují to, jak dobře se v Čechách máme oproti jiným státům v Evropě i na světě. Je to asi pravda, ale proč by nemohlo být lépe. Systém českého zdravotnictví, a v tom se shodneme s doktorkou Máslovou, určitě není zaměřen na pohodlí pacienta či prevenci chorob. Konkrétně v gynekologii je pro prevenci některých závažných onemocnění a potíží velmi důležitá promluva s pacientkou, úpravy režimu, hloubková rodinná anamnéza i jisté edukativní promluvy, které vás vzdělají natolik, že budete vědět, co se svým tělem. Jenže gynekolog dostává od pojišťovny stejně peněz za bleskové vyšetření, jako za hodiny rozhovorů se svou pacientkou. Navíc lékaři, aby si vydělali na živobytí, nepotřebují lidi zdravé, ale potřebují je nemocné – je to hloupý paradox dnešní doby, který, doufejme, skutečně zodpovědný a dobrý lékař dokáže překročit a dělat věci tak, jak je správné pro zdraví pacientů!

Chcete ho mít? Musíte ho najít!

Doktor Heřman z kliniky GynPrag nastiňuje čtyři postupy, jak ženy pátrají po vhodném gynekologovi a my s jeho názorem souhlasíme: „Obecně lze říci, že výběr lékaře je vždy obtížný, protože podobně jako každý z nás má jiné preference, tak každý lékař uplatňuje jiný postup, jak ve smyslu odborném, tak v otázce přístupu k pacientce. Nejjednodušší řešení je lékař, který má ordinaci blízko; pak se pacientky také rády řídí radou svých matek či jiných příbuzných; v třetím plánu dávají na radu svých kamarádek a v poslední řadě se pak rozhodují podle vlastní zkušenosti. Dle mého názoru je optimální právě ta poslední varianta, kdy pacientka bez obav hledá gynekologa, který jí bude vyhovovat.“
Gynekologický obor jako takový vychází povětšinou z chirurgie, a tak se nemůžeme divit, že právě gynekologové, kteří by vám měli věnovat čas a s klidem a rozvahou opečovávat vaši dělohu a ženské rozpoložení mysli, jsou více nakloněni radikálním řešením, typu hormonální léčby či operace. Tělo se umí velmi často uzdravit samo, ale potřebuje ten správný impuls.
Jak ideální by byl stav, kdybychom dvakrát do roka mohly jít probrat své ženství do ordinace důvěryhodného lékaře/lékařky, který si nás vyslechne, poradí, zeptá se na náš sexuální život, partnerské problémy, touhu po rodině a bude nás včas varovat, pokud rodinná anamnéza říká, že rakovina prsu nás nemine. Jen pro příklad, velmi účinnou prevencí rakoviny prsu je brzké otěhotnění (okolo dvacátého roku života) a dlouhé kojení – v případě dědičného zatížení ve vaší rodině byste tedy toho správného gynekologa, který dobře poradí a vše vysvětlí, měly najít pro vaši dceru už okolo 18. roku života.

Arogance není autorita

Letos v létě jsem navštívila svou gynekoložku s obvyklou letní vaginózou - sestra mě objednala až za týden od akutních problémů.  Byla jsem v podstatě už tak nějak samovyléčená, když jsem seděla před starým nevrlým mužem v důchodu, jenž v době dovolené lékařku zastupoval. Byl hrubý, povýšený a nepomohl mi ani trochu. Cítila jsem se jako znásilněná, když mi odebíral vzorky do laboratoře, a domů jsem přišla s pláčem.
Podle Heleny Máslové je současný stav nejen v gynekologii takový, že lékaři ztratili své nejsilnější zbraně. Před padesáti lety bezpečně fungovala antibiotika a vědomosti o lidském těle měli pouze ti, kteří onen obor studovali. Dnes si můžete najít na internetu stejné informace, které má váš lékař. To vede k pocitu bezmoci na straně lékařů, jenž se může projevit jistou formou arogance, zloby či nepříjemného jednání.

Gynekologické vyšetření snů

Asi žádná z nás si neumí představit, že s úsměvem na rtech a šťastnou myslí běží v ústrety svému gynekologovi a touží po každoroční preventivní prohlídce. Určitě, pokud máte zájem o své zdraví, hledejte nejen dobrého odborníka, ale také člověka, který je ochoten věnovat čas vašim problémům a prevenci. „Pravidelné roční vyšetření by mělo obsahovat: pohovor s eventuelní aktualizací anamnézy, gynekologické vyšetření včetně vyšetření čípku děložního, ultrazvukové vyšetření je vždy na zvážení lékaře. Součástí preventivního ošetření je i dotaz na samovyšetřování prsou, resp. jejich odborné vyšetření,“ dodává Hynek Heřman k tématu každoroční gynekologické prohlídky. V těhotenství se pak péče o ženu/maminku zvyšuje, ale tam kupodivu většina lékařů nechybuje. Co se týká nebezpečí pohlavních chorob - podle druhu sexuálního života, který vedete, se nechte čas od času zkontrolovat odběrem na HIV či chlamydie (ty jsou velmi zapeklitým nepřítelem).

Když to nejde

Velká spousta žen dnes bojuje s plodností, je-li to i váš případ: „Je vhodné cca po roce snažení informovat svého gynekologa, zde pak záleží na spoustě faktorů, jako je věk ženy apod. Následně by lékař měl vytvořit  určitý plán pro další postup, který probere se svou pacientkou - na začátku je klasické vyšetření, podrobný ultrazvuk, krevní testy včetně hormonálního profilu, spermiogram partnera. Je dobré zvážit imunologické vyšetření a následně již přicházejí v úvahu diagnostické a event. terapeutické výkony v rámci gynekologie,“ uvádí doktor Heřman.
Existují ovšem i jiné metody, jak ovlivnit plodnost žen – spousta z nich je alternativních, ale například psychosomatické vyšetření je zcela odborná a vědecky prokázaná možnost, jak v těle napravit chyby pomocí psychologie. Takovéto možnosti máte například v Centru psychosomatické péče u lékařky Heleny Máslové: „Někdy stačí jen úprava režimu a pacientce se spraví menstruační cyklus a hormonální rovnováha – je to individuální. Na začátku každé spolupráce s klientkou provedu psychosomatickou analýzu, společně zmapujeme rodinnou anamnézu a současnou emoční situaci pacientky uvnitř i v jejím okolí. Ke zlepšení činnosti hormonů pacientky mohou využít také některé fyzioterapeutické postupy, hormonální jógu apod.“
Tělo a mysl jdou ruku v ruce a stejně, jako pro své rodinné štěstí potřebujete toho pravého partnera, pro zdraví vás i vaší rodiny byste si měly vybírat ty pravé lékaře!

text: AMV