Dobrotka ze Sýrie

Vynikající recept na sladký skořicový dezert z mozzarelly a filo těsta po syrském způsobu.

Fenomén barefoot

Proč chodit naboso? Proč to dopřát i vašim dětem?

V Praze na muziku do LOHAS hotelu/ hostelu Mosaic House / 12.12.2013

Informaci o hotelu by možná bylo vhodnější směřovat k cizincům, ale ne všichni jsou z Prahy, a tak jsem si řekla, že když už jsem ho prošmejdila skrz naskrz, moc se mi líbil a je cenově, kulturně i ekologicky mimořádný, mohl by vás zajímat.

MOSAIC HOUSE vznikl v roce 2010 jako první „zelený“ hotel a hostel v ČR. Letos byl po třech týdnech rekonstrukce 21. 11. 2013 znovu otevřen. Podle slov nových provozovatelů bylo třeba podnikatelsky ještě některé věci dotáhnout, změnil se především design pokojů a spodní veřejné části, kterou je nyní restaurace spojená s music clubem La Loca. Na dotaz ke kvalitě potravin, které v restauraci nabízejí, jsem byla ujištěna, že využívají lokální produkci a všechen odpad patřičně třídí. Menu restaurace vám nabídne malé chuťovky (tapas) ve všech podobách – od minihamburgerů, přes orient až po skvělé zákusky. V blízké době prý bude na poledne připraveno i klasické meníčko (otevírá se 11:30).

Jak moc se Mosaic house zelená?

Je založený na ekologických technologiích, které minimalizují energetické výdaje a zamezují plýtvání se zdroji. Na špici zelených technologií je například získávání energie z odpadního tepla technologických zařízení zajišťujících provoz hotelu či recyklace odpadní „šedé“ vody ze sprch a umyvadel. Za více než tři roky fungování se může Mosaic House pochlubit mnoha prestižními oceněními, mezi něž patří například E.ON Ecoenergy Award, Top 10 Eco Hostels for Worlds Earth Day a další.
Zrekonstruovaná historická budova ze 30. let 20. století nabízí 55 sdílených a 41 privátních pokojů, přičemž úplně nahoře jsou 2 luxusní penthouse pokoje s vlastní terasou a úžasným výhledem na Prahu - kvalita srovnatelná s pětihvězdnou, cenově jej pořídíte mimo sezonu okolo 2000 za noc, což je skutečně báječná nabídka. Umím si představit, že mladí novomanželé si dají soukromou párty s přáteli ve stylovém music clubu až do rána, večer ulehnou v tomhle krásném pokoji a ráno si dopřejí snídani na terase s fakt krásným výhledem. Ostatní pokoje jsou zhruba na úrovni čtyřhvězdičkového hotelu. Hostelová lůžka se mimo sezonu dají pořídit už od 70 Kč za noc. V Mosaic House se tedy může sejít z klientů nejen mozaika kultur, ale i finančně naprosto odlišné úrovně zákazníků, což jej vedle šetrného provozu stanoví místem příjemného setkávání se zcela v duchu tolerance ras a jinakostí! Z tohohle konceptu jsem v podstatě ještě nadšenější než ze všech těch recyklací a spořičů vody, které v hotelu mají. No a taky ten výhled – uprostřed centra absolutní ticho, a před vámi osvětlený hrad v synergii s petřínskými sady, které jsou ozdobeny zlatavými světélky lamp, jak nekrásnější vánoční stromeček.

Každý den na muziku zdarma

„Netradiční prostor kombinuje „cool” hostelové prostředí s komfortem designového hotelu a navíc přináší novinku v podobě La Loca MUSIC BAR & LOUNGE, jenž nabízí zahraničním návštěvníkům Prahy i místním „fajnšmekrům“ klubové hudby skvělé kapely a DJs zdarma,“ říká Gilles Oulevey, jednatel MOSAIC HOUSE. Dramaturgem hudebních vystoupení je Pavel Kučera a zatím vybírá báječně. Každý den je v nekuřáckém klubu nějaká muzika, ovšem neplatí se žádné vstupné. Honoráře pro kapely a muzikanty hradí provozovatelé z jiného balíčku peněz, nechtějí tedy evidentně vítat jen cizince, ale těší se i na místní. Na oplátku jim za to čeští návštěvníci vytvoří domácké prostředí pro hotelové a hostelové hosty, což všem vespolek nabídne zážitek k nezaplacení. Protože řekněme si to na rovinu, kde jsou cizinci, není moc Čechů a naopak – v La Loca to pravděpodobně bude jiné a je to vlastně skvělý nápad. Pro zaryté kuřáky je vedle klubu malý dvorek s teplomety, kde si tu cigaretu můžete v klidu vykouřit i bez bundy a ještě se nadýcháte čerstvého vzduchu.
Co se týká kultury, provozovatelé také plánují uvést každých 6 měsíců v hotelu výstavu jiného mladého umělce a podpořit tak ty, na které by se nedostalo, ač mají talent!
Program music clubu najdete na www.laloca.cz.

Text: AMV, Foto: AMV a Mosaic House