Recenze: Tomáš Šebek, Mise Afghánistán

Fenomén barefoot

Proč chodit naboso? Proč to dopřát i vašim dětem?

Recenze: Biostory aneb kde je skutečný život / 26.3.2014

V případě hry (české originální komedie) Biostory brněnského divadla MALÉhRY jsem udělala jednu zásadní chybu, že jsem o ní nenapsala před dvěma měsíci, kdy jsem hru v shlédla v nějakém moderním divadle poblíž Prahy. Vypařily se mi totiž úplně detaily a mám v hlavě spíš jen takový pocit, barvu a chuť toho představení, které mě ve zkratce dost pobavilo a v nejednom momentě zaujalo.

Jako obdivovatelka zdravého životního stylu jsem na to samozřejmě šla z čiré zvědavosti, co asi tak holky zparodují na téma bio život. Nutno však dodat, že o tom to vlastně vůbec nebylo. Téma hry Biostory je malinko neuchopitelné!... ale stejně jako i jiná představení tohoto brněnského ženského uskupení, pojednává kousek o tom, jak se z něčeho vymanit, o touze utéci a jakou zvolit cestu ...jak neutíkat sám před sebou a postavit se sobě, svým křivdám a komplexům čelem!
Na jednom jevišti v kostýmech od AMWY, make-upem od značky Dr.Hasuchka a luxusně vymyšlenou scénou pomocí pytle fatboy, se scházejí 3 ženy, aby společně absolvovaly koučingový kurz. První z nich je výživová poradkyně s dítětem na krku, starým manželem a posedlostí zdravou stravou. Druhá je psycholožka v letech, která je stále v područí své matky a třetí, která celou akci koučuje, je zubní hygienistka bez práce, která uvěřila muži a uvěřila jeho víře, jíž šíří dál.
O tom, co se mezi těmi třemi odehrává, netřeba vyprávět do detailů, je to v mnoha ohledech přehnané a dramaticky vyhrocené, avšak právě ta nadsázka samotné situace a extrémních rohů charakterů všech zúčastněných ukazuje, že několik uměle vytovřených bodů nějakého kouče náš život samo o sobě do pořádku nedá. ...nehledě na skutečně zábavnou formu ztvárnění dnešního vymývání mozků, které je nám zprostředkováno od televize, přes další média, až k vlastním rozhodnutím nechat se vést cizím mozkem v labyrintu našeho života, zapomenout na intuici, lásku, porozumění a přirozenost a poslouchat, co nám kdo "kuká"!
Nejsem milovnicí divadla, spíš právě naopak, vyhýbám se mu, jak můžu - ale tady se mi líbilo, protože to nemělo přestávku, protože to bylo dlouhé tak akorát, protože jsem se skutečně dobře bavila, protože divadelní forma skvěle seděla tomu, co nám všechny tři ženy v čele s tvůrkyní i jednou z aktérek, Danielou Zbytovskou, chtěly předat.
Ráda bych tímto poděkovala Báře Seidlové a dámám Zbytovským, že obětují svůj život kočovnému ježdění po Zemi české a rozdávají smích i moudro velmi přirozenou a skutečně zábavnou formou.
Více informací  o programu divadla a představení Biostory hledejte ZDE.

text: AMV, foto: divadlomalehry.cz