Recenze: Tomáš Šebek, Mise Afghánistán

Jak poznat dobré boty nejen na podzim a zimu?

Jen pro ženy: Strašně hrozná mykóza / 14.6.2014

Těhotenství s sebou přináší spoustu negativních věcí, které některým z nás toto „krásné“ období života umí značně znepříjemnit. Mně kromě toho opravdu krásného nadělilo i tříměsíční mykózu, kterou se mi postupně podařilo dostat pod kontrolu, ale úplně vyléčit ji může asi až porod, kdy těhotenské hormony přestanou lobbovat proti.
 

Mykóza - může to být i vaginóza, ale ve finále z pohledu trpící, je to prašť, jak uhoď - je to velmi intimní téma, a tak jsem dlouho bojovala s tím, jestli o něm napsat nebo ne, ale mluví se o něm v reklamách, píše se v časopisech, probírá se v diskuzích.  A málokterá kámoška vám o té své (mykóze) řekne všechny podrobnosti, takže je třeba dozvědět se více odjinud. Respektive začala jsem to téma probírat se svým holčičím okolím a zjistila jsem, že více než padesát procent kamarádek ví, o čem je řeč, aktuálně se velká část z nich s problémem potýká, a to nejen v těhotenství, prostě je to tak normální, jako poporodní splín, o kterém se taky mezi holkama málo mluví.

3měsíční boj den za dnem

Nevím jistě kdy, kde a proč to začalo, ale zhruba před třemi měsíci mě potkalo urputné pálení, svědění, a vlastně se mi to ještě nikdy nestalo, takže jsem v 5. měsíci těhotenství celkem zpanikařila. Mám sice určité podezření na příčinu, protože jsem v té době zrovna zkoušela různé bio sprchové gely a zvyklá na šetrnost od Sante, jsem je používala i na intimní partie (velká chyba, nedoporučuju), což se mi pravděpodobně nevyplatilo. Každopádně mykóza přišla a donutila mě mýt se 3x denně, abych se neuškrábala k smrti – tento postup situaci jistě ještě zhoršil, jak jinak, když si ještě více narušíte kožní bariéru - ale nevěděla jsem, co s tím.
Chtěla jsem na to jít přírodní cestou, takže jsem na radu jedné zkušené známé pokračovala odvary z tymiánu, kterými jsem se omývala, bohužel také několikrát denně a s výsledkem velmi dočasným, tedy potíže ustoupily v řádu hodin a v řádu hodin se také vracely. Nevadilo mi ani tak pálení jako to svědění – copak jsem nějaký neadrtálec? Potřebuju taky někdy vyjít mezi lidi, že?
Následovala návštěva gynekoložky, jsem přece jen těhotná. Když jsem jí problém nahlásila, neudělala odběr, viděla podrážděný zevní genitál a předepsala mi Polygynax čípky a kortikoidně antibiotickou mastičku – popravdě, tohle byla představa toho nejhoršího řešení – takže jsem si v lékárně vyzvedla jen antimykotické čípky a ty ani nepoužila – kúra měla být dvanáctidenní, což už se mi nechtělo vůbec aplikovat směrem k dítěti. Na radu okolí jsem místo antimykotických čípku vyzkoušela bor-glycerinové globule – pomohly, ale po třech dnech jsme navštívili s dcerou rakouské wellness a vše se vrátilo. Už jsem nechtěla nic zavádět, ale zkusila jsem boj zvenčí.
Přikročila jsem tedy k používání různých „zázračných“ mastí a intimní péče. Vyzkoušela jsem Rybilku na opruzeniny – nic; Intimní mast od Dr. Popova obsahující antiseptické složky včetně tymiánu – pomohla vždy tak na dva dny a pak se má kůže vzbouřila proti ropnému základu; následoval docela slušný vaginální krém od Argitalu s názvem Niaouli (475 Kč na biobeauty.cz). Je celkem zábavné (nebo ne?), že tento krém používám s mnohem lepším účinkem na akné na obličeji, k tomuto účelu je mimochodem TAKÉ určen.
No ale dál, krém má dobré složení, není to mast, takže jsem si říkala, že kůže bude lépe dýchat ne jako namacerovaná pod mastmi – základ je takový mentolový, takže zároveň cítíte „vítr v kapse“ – no na rovinu, dva dny mi to pomáhalo báječně, pak se to vrátilo a kůže byla těmi účinnými, ač přírodními, složkami rozežraná, takže jsem ji musela vyléčit konopným balzámem. Tím se mykóza po třech dnech vrátila a takhle jsem ten koloběh absolvovala asi měsíc – tedy, alespoň pár dní, na rozdíl od předešlých neúspěchů, jsem se cítila v pohodě, a to zcela přírodní a certifikovanou cestou. Krém jsem kombinovala s intimním gelem téže značky, ale já jsem spíš typ na obyčejnou vodu. V tomto ohledu je má gynekoložka také pro mytí i v takových to případech jen obyčejnou vodou, zatímco konzultující kožařka mi doporučila mýdlo Cyteal, které je na předpis, ale pacient si ho následně hradí sám – recept mám, tak uvidím, jestli se k chemii odvážím, ovšem taky, jestli bude třeba.

Co nakonec pomohlo

V období mastí jsem pak začala také prát všechno spodní prádlo na 90 stupňů. To už jsem tedy hodně ustoupila ze svých standardů, protože obvykle peru max. na 60 a žehlím jen věci na miminko a manželovy košile. Do pracího gelu jsem ještě přidávala pár kapek esenciálního oleje antiseptické levandule (v dm za 42 Kč) a všechny kalhotky poctivě žehlila na nejvyšší stupeň.
Začala jsem také používat intimky – jak už o mé kůži známo, nemůžu mít jen tak nějaké, jsou-li chlorem bělené a nedej bože parfemované, problém se jen zhoršuje a komfortně se stopro cítit nebudu. Pomohly mi intimky GIFT Pads  – 30 ks stojí 115 Kč, jsou výborné, fakt. Můžete takovou mít celý den – má v sobě patentovaný anionový pásek/ turmalínové jádro, který zajistí výraznou antibakteriální funkci. Opravdu pomáhaly, žádná vlhkost, čisté prostředí, žádný problém se zápachem, teď bylo ještě třeba najít to pravé pro léčbu. Přidávám k vložkám ještě nějaká fakta od výrobce, používám je totiž i při menstruaci a jsou skvělé, protože toho hodně a bez následků vydrží. Výrobce říká, že:
Vložky GIFT Pads eliminují škodlivé bakterie, působí protizánětlivě a antimykoticky, udržují správné pH pokožky, posilují imunitní systém, zlepšují hormonální rovnováhu, působí vitalizačně, zvyšují odolnost vůči stresu, zlepšují látkovou výměnu, eliminují nepříjemný zápach.
Používají se: během menstruace, v poporodním období, při náchylnosti k infekcím močových cest, při aktivním sexuálním životě, po aktivitě v bazénu.
Kromě intimek už jsem samým zoufalstvím vyzkoušela Imazol – což je velmi účinná, čistě farmaceutická mast a velmi dobře zaúčinkovala právě na vnější podráždění. Dostanete ji v lékárně bez předpisu a složení se mi laickým okem nezdá nijak agresivně nebezpečné.
Na radu zas jiné kamarádky, která si v těhotenství prožila totéž, jsem zkusila poslední možnost před antibiotiky a kortikoidy, výplachy Rosalgin, které běžně pomáhají, ale v těhotenství jsem je nechtěla riskovat – pomohly úžasně a mou nahlášenou léčbu gynekoložka komentovala slovy „každému pomáhá něco jiného, každá si musíme najít to své“ – výplachy jsou podle ní tedy i v této době v pořádku a neškodí. Doufám, že to není tím, že tak s radostí předepisuje těhotným hormonální masti, ale na její obranu, je to skvělá lékařka, která moje těhotenství učinila mnohem lepším a pohodovějším a je otevřená i alternativním metodám, ne že by je však sama znala či vyhledávala. .
Takže kombinace Imazolu, Rosalginu a vložek Winalite můj problém zahladila. Nechci říci „vyřešila“, protože se zdá, že jakýkoliv podnět vždy vzbudí Godzillu zpět k aktivitě, ale alespoň už vím, jak na ní a bohužel musím konstatovat, že přírodní metodou, kromě těch vložek (které jsou k tělu šetrné, ale k prostředí asi moc ne), jsem toho nedosáhla – tentokrát poprvé.

A co říkají chytří

Na serveru celostnimedicina.cz si můžete přečíst velmi zajímavý článek, myslím, že shrnuje všechna potřebná fakta k tématu a jistě vás i poinformuje něčím navíc. Určitě jsem mohla zkusit minimálně ještě zaváděcí laktobacily, ale už mi došla trpělivost. Také jsem pochopila, že kdybych nejedla tolik sladkého a tolik pečiva, mykóze by se asi dařilo hůře, ale tak poručte svým těhotným chutím, ať vám dají pokoj. Trochu mě vyděsilo tvrzení, že pokud se v těhotenství s mykózou nic nedělá, hrozí předčasný porod, ale já prostě antibiotika brát nebudu a doufám, že se tohle s mou novou luxusní léčbou nestane – o tom, je-li k mému dítěti šetrná, se snažím uvažovat pomálu, protože už to prostě nelze v téhle formě vydržet na cestě jen přírodní.

text: AMV, foto: archiv firem