Recenze: Tomáš Šebek, Mise Afghánistán

Dobrotka ze Sýrie

Vynikající recept na sladký skořicový dezert z mozzarelly a filo těsta po syrském způsobu.

Pozvánka: METAFORMY PRALESA - Otto Placht / 23.8.2014


Do neděle 31. 8. máte poslední šanci nahlédnout do magického světa tropické džungle v podání českého malíře Otto Plachta, který vystavuje v Galerii Václava Špály v Praze.
 

Pokud vás dráždí pestrobarevný svět Amazonie v představách a cestovatelských snech anebo jste už měli možnost na vlastní kůži pocítit energii deštného pralesa, určitě vás osloví i právě probíhající výstava obrazů, které jsou nabité fascinací a hlubokými zážitky ze světa nezkrocené přírody, mýtů a šamanských rituálů.

Otto Placht (1962) ve svých malbách zachycuje proměny džungle a její provázanost s kulturou, mýty a mystikou. Divákovi tak dává nahlédnout do vlastních mystických zkušeností ze setkání s duchem tohoto místa, šamanskými rituály a s atmosférou převážně jihoamerického pralesa, který je hlavním inspiračním zdrojem jeho tvorby posledních dvacet let. Tuto svou nemateriální, duchovní zkušenost zachycuje a materializuje skrze automatickou kresbu a výsledkem jsou mystické a rituální vize, barevné příběhy, ochutnávky z výjevů ve změněném stavu vědomí...
Autor většinu svých pestrobarevných příběhů zahaluje do černé barvy - noci, kdy džungle ožívá, aby se poté mohl opět proškrabávat nožem už k namalovaným pestrobarevným vrstvám a vyprávět tak nový příběh prostřednictvím jakýchsi siločar, které se setkávají v symbolech, obrazcích a tvářích.
„To, co se zjevuje, jsou asi hlubinné sedliny mé duše, metaformy pralesa, principy proměn přírody, které jsem sám součástí.“

text a foto: Jana Nuslauerová