Zima: Jak se přirozeně stravovat a jak BÝT

O lepším životě: Adéla Jonášová

Ladybird: Tisknout se dá i jinak, totiž 3D / 30.10.2014

3D tisk opravdu existuje a věřím, že vás nadchne stejně tak jako mě. Je to totiž prostředek na výrobu snad čehokoliv, a jestli jste o něm ještě neslyšeli, tak budete čubrnět, co všechno jde touto technikou vytvořit. Mě to posadilo na zadek.

A jak jsem se k 3D tisku dostala? To bylo tak...

Koukám se synem na pokračování seriálu Arabela, v které se objevuje úžasná postavička, strýček Pompo. Byla jsem z něho nadšená už jako malá a i teď si říkám, jak je to dokonalá pohádková bytost. Zasadí semínko, zalévá, okopává a vyroste mu, co si jen zamane. No není to dokonalý!? Žádná ekologická či uhlíková stopa, na výrobu a dopravu domů nepadla ani kapka ropy, výrobní náklady mizivé... Prostě super! To by se mi taky líbilo. Nejsme ale v pohádce a já nemám ani kouzelný plášť ani prsten. Povídám to manželovi a on mi připomíná, že přeci znám 3D tiskárnu, že to je skoro takový strýček Pompo 21. století. No jo, má pravdu! A už mi to šrotuje v hlavě a vymýšlím, co a jak si vytisknu jako první?

Pohádka o 3D tiskárně  - pro mě možná budoucnost, pro někoho realita už dnes

Už jsem babička. Sedím v houpacím křesle, které mi manžel vytiskl k Vánocům. Mám ho moc ráda! I křeslo ;) Šaty podle mého návrhu mám od něj slíbené k výročí... Přichází snacha. Vnučka jede na tábor a potřebuje nové holínky. Staré sice vypadají jako nové, ale jsou jí malé. Ach jo, rostou jako z vody. Naštěstí je mám od minula uložené v počítači, jen zvětším velikost a za hodinu budou hotové. Když jsem v tom, vytisknu rovnou i autíčko pro vnuka. Bude mít narozeniny. Tiskárna vytiskne jednotlivé díly, takže je to zároveň stavebnice. Mám ráda interaktivní hračky. Navíc on pořád něco rozbíjí nebo ztrácí, a když bude hračka z 3D tiskárny, vytisknu jen poničenou nebo ztracenou část a nemusím vyhazovat celou krabici a kupovat novou. A co se týká ekologie, jsem v klidu. Tisknu z bioplastu (kompostovatelného plastu vyrobeného z kukuřičného škrobu PLA), takže se ztracené dílky za pár let samy někde v pohodě rozloží. Dort vytisknu až v den oslavy. Je to neuvěřitelné, ale tiskárny jsou i na jídlo.
Bydlíme v pasivním domě, postaveném technologií 3D tisku, jak jinak. Jezdíme v elektromobilu. Já mám konečně svoji pracovnu se všemi vymoženostmi na tvoření. Spousta z nich je dle mého návrhu vyrobená na 3D tiskárně. Například tato památeční sada razítek. Jó to byly časy. Vše jsem složitě hledala na internetu nebo po obchodech, platila za poštovné a dopravu, objednanou věc vyrobili kdesi v Asii, cestovala půl světa, x-krát jí do něčeho museli zabalit a vybalit, a těch litrů ropy co se spotřebovalo na její vyrobení a dovezení až před moje dveře raději nepočítat. Ekologickou a uhlíkovou stopu za sebou tedy zanechala jako kr... no a to ještě nepřemýšlím nad tím, co se s ní stane, až umřu a děti ji vyhodí. Kdo ví, jak dlouho se bude někde rozkládat.
Jsem ráda, že se našly peníze na rozšíření 3D tiskáren i do rozvojových zemí a zemí postižených válkou. Díky geniální myšlence a projektu RepRap (a můžeme být hrdí, protože za ním stojí Čech, Josef Průša), že tiskárna umí vytisknout sama sebe, si koupí jen jednu a ostatní si vytisknou. Dokonalý systém! Pořizovací i výrobní náklady jsou velmi nízké a výroba je tedy dostupná a použitelná všude. Vyrábějí si pomocí ní filtry na vodu, protézy pro ty, kdo přišli o ruce a nohy šlápnutím na granát...
"Babi, a jak to všechno funguje a co si můžu ještě vytisknout?" ptá se mě vnučka. Jak to funguje? Víš, jak jsme spolu dělaly vánoční dekorace tavnou pistolí? Tak si představ, že ta roztavená hmota bude barevná a budeš s ní kreslit jakýkoliv tvar a vrstvit ji jako točenou zmrzlinu tak dlouho, dokud nebudeš mít to, co chceš. A můžeš si vytisknout i to, o čem se ti ani nesnilo. Neboj, nemusíš nic vymýšlet, ani modelovat v počítači. Na internetu existuje nekonečná databáze. Jen si vybereš, stáhneš a vytiskneš. 

3D realita – mám nové brýle

Nechtěla jsem, aby zůstalo jen u snu. Proto jsem ho začala plnit a realizovat. Sedla jsem k počítači, našla model obrouček na brýle, co se mi líbil, změřila si svoje brýle (kvůli velikosti) a hledala, kam mám poslat objednávku. Na foru pro podporu 3D tisku (tady) jsem našla mapu s lidmi, kteří nabízejí 3D tisk na jejich tiskárně, oslovila jsem toho, který byl nejblíž, a druhý den jsem si mohla obroučky vyzvednout.
Voilá...
A proč zrovna brýle? Myslím si, že tohle je druhý, vyšší level „eko-přemýšlení“. Všude se jen řeší věci denodenní spotřeby (potraviny, kosmetika, oblečení apod.), ale kde a jak vzniknou a kam se podějí věci třeba jako módní brýle, elektronika atd., které stojí tisíce a kupujeme si je také pravidelně (i když v horizontu několika let), už nikdo neřeší. Zajímavé je sem tam mrknout na "The Story of Stuff Project". Obroučky na brýle z 3D tiskárny mě přišly na 100,- Kč (ty, co nosím, stály 3.400,-). Výrobní náklady jsou ale prý jen cca 20,- (kdybych si je tiskla doma na své tiskárně).
Závěr? Mám dobrý pocit, že mi je nevyrobily desetileté čínské děti a necestovaly přes půl světa. Brýle si mám možnost navrhnout dle svého obličeje, nikde netlačí, takže mi sedí napoprvé, neběhám ve stresu po optikách a ušetřený čas mohu věnovat rodině. Na pultech neleží desetitisíce výrobků, které nikdo nekoupí a které skončí v odpadu, aniž by je někdo použil. A to, že ušetřím (koupím jen skla) je příjemný bonus.
3D tisknárnu doma ještě nemáme, ale doufám, že brzy to bude běžná věc, stejně jako třeba lednička. S touto technologií výroby si pořídím jen to, co skutečně potřebuju a hlavně to nemusím shánět v miliónu obchodů, najet desítky kilometrů a projet litry benzínu. Už nebudu muset řešit, kde mám koupit misku ve stejné barvě a designu jako mám skleničky, prostě a jednoduše si ji vytisknu. Proto mě 3D tisk skutečně nadchnul a vidím v něm budoucnost. Představuje pro mě další krok k tomu, jak žít víc udržitelně.

text a foto: kreativnesladybird.blogspot.cz