Zima: Jak se přirozeně stravovat a jak BÝT

Zdravá vs. obyčejná jednorázovka

V čem tkví onen rozdíl? Ve zdraví pro vaše dítě!

Desissign fotí Lid versus plast / 6.11.2014

Sedím už přes měsíc s nůžkami v ruce a stříhám PET-lahve. Ptáte se proč? Zatím jsem se nezbláznila ani se tak moc nenudím. Dohnala mě k tomu má závěrečná práce ve škole. Tedy já se k tomu dohnala vlastně sama, protože jsem mohla třeba jen malovat nebo fotit.

Ale to bych nebyla já, abych si na sebe neupletla bič. A tak dělám objekt, objekt z "petek". Mí známí se na čas stali sběrači těchto lahví a zásobují mě každý týden. Musím říct, že mě potěšilo, že jsem měla docela práci sehnat lidi, kteří nakupují balenou vodu, protože já sama piji vodu kohoutkovou. Ač mi tento fakt dost stěžuje práci. Ale podařilo se mi zdárně nasbírat 140 plastových lahví v odstínech modré, zelené a pak průhledné...

Plast, kam se podíváš

Když si takhle měsíc v kuse denně stříháte ten plast, vrtá vám hlavou spousta věcí. A ač to všichni ví, přijde mi, že si plně neuvědomují realitu spojenou s touto hmotou… Jíme plast, oblékáme si plast, dýcháme plast, mažeme na sebe plast, kupujeme pomalu v každé věci nějaké procento plastu... Já vím, je to levné a polyfunkční. Ale co do budoucna? Opravdu chceme kvůli těmto faktorům onemocnět nebo žít mezi plastovým odpadem? Já tedy rozhodně ne, a ač je to jen malá kapka v oceánu, jsem ráda, že jsem svět zbavila 140 plastových lahví a využiji je k něčemu, co možná pak nazveme uměleckým dílem. Proč toho materiálu nevyužít, když tím trochu pomůžu přírodě, protože nikde není napsáno, že by zrovna tyhle lahve skončily v recyklovaném odpadu. A ač je to jen kus něčeho, co příštím generacím bude dělat vrásky na tváři, mají ty lahve neskutečné krásné barvy. Všimly jsme si toho někdy? Je to celá pestrobarevná škála, která se dá nejen v umění využít i jinak a právě kvůli té barevnosti a dostupnosti jsem tomuto materiálu podlehla při své "tvorbě" i já. Další plus je jeho velká tvárnost. Takže se asi po vzoru své babičky Renaty Filipové stanu sběračem "petek" a budu z nich dál tvořit. 
 
Svět by mohl pak být víc udržitelný a pohled na takové dílo by mohlo lidem vnuknout myšlenku návratu k přírodě, aspoň malým činem. Stačí, když si místo obyčejného krému koupíte krém s označením BIO nebo si prostě a jednoduše odpustíte to balené pití z obchoďáku, které stejně musíte tahat domů v ruce. A proč?? Abyste do sebe cpali bůhví co, když máte doma v trubkách jednu z nejlepších vod světa?? Začít žít udržitelně se dá vždycky a začít musí každý u sebe. A tak se pojďte teď podívat, jak vypadá 4536 koleček z PET-lahví a přemýšlejte aspoň chvíli o svém konání a možnosti udržet naši planetu obyvatelnou i pro příští generace.

text a foto: desissign.blogspot.cz