Evropa

Afrika

Amerika

Asie

Antarktida

Austrálie

Dovolená v hotelu pro rodinu stvořeném / 1.9.2014

Už představa rodinné dovolené s unaveným manželem a dvěma pištícími ratolestmi bývá pro mnohé z nás vyčerpávající. Je sice krásné dostat se z domu a z města, ale za jakou cenu?

 

Vaše děti budou všude vidět a slyšet a vlastní špatné pocity doplní ještě nevraživé pohledy jiných dovolenkujících! Tohle se vám ovšem nemůže stát ve Family (Kinder) hotelu. Vyzkoušeli jsme to na vlastní kůži a ten balzám na nervy za to stojí!Podrobnosti o našem pobytu v Rakousku a Jižním Tyrolsku si můžete přečíst ve starších článcích, poměrně slušný seznam podobných hotelů i s vlastním názorem na některé z nich najdete ZDE.
Termín family hotel je celosvětově používán v kontextu nadstandardních služeb pro děti a jejich rodiče (všimněte si, že na dovolenou jedou děti s rodiči, ne rodiče s dětmi). Nejen vybavení pokojů je přizpůsobeno dětem, většinou bez poplatku dostanete cokoliv, co vaše dítě potřebuje, nepočítáme-li dnes už běžnou postýlku, přebalovák, dětské prkýnko či nočník - rozuměj můžete mít i chůvičku nebo v jakoukoliv denní dobu dětskou výživu v bio kvalitě apod. Kromě toho, že pokoje jsou pro děti bezpečné a velikostně dobře uzpůsobené, může se vaše mrně pohybovat po hotelu v rámci nejrůznějších dětských zábav, atrakcí, miniaquaparků, hřišť a dětských koutků. V takovém hotelu se v podstatě nenajde místo, kde byste si v klidu nevypili kávu a vaše dítě si nenašlo svou zábavu. V zahraničí bývá navíc běžnou součástí ceny i celodenní hlídání dětí už od 3 měsíců v jakýchsi školičkách s vyškoleným personálem, celodenní zdravá strava včetně svačin apod. Hlavní výhodou skutečných family hotelů je ovšem to, že zatímco v jakékoliv restauraci či jiném zařízení v Čechách, kde si chcete jako dospělá osoba ulevit chvilkou klidu, se cítíte jako vetřelec, protože vaše dítě má svá pnutí, projevuje se výkřiky, běháním a neklidem; v dětském hotelu máte pocit, že je vše v nejlepším pořádku. Hlasitě se projevují všichni osazenci a s dítětem jste naopak vítáni, tedy k rezervaci místa ve family hotelu v zahraničí bezpodmínečně potřebujete mít s sebou dítě. Využívají toho i někteří prarodiče, kteří „trhají“ dítka z náručí svých rodičů, aby si za rozumnou cenu užili týdenní servis all inklusive včetně alkoholických nápojů.

Do ciziny

Poprvé jsme takový hotel potkali v Dolomitech v italském Ortisei. Vzhledem k tomu, že Cavallino Bianco je ale Family Grand Hotel s pěti hvězdami a veškerý servis a vybavení tomu odpovídá, odpovídá tomu také cena. Týdenní pobyt pro rodinu se dvěma dětmi by stál německého vysokoškolsky vzdělaného tatínka jeden plat, v Čechách by to byly platy asi čtyři, respektive, cena jednoho staršího rodinného auta. Pokud ale raději než do automobilu chcete investovat do dovolené, na kterou nikdy nezapomenete, která vás po stránce kulinářské i odpočinkové učiní šťastnými (tedy jak rodiče, tak děti) a k tomu v jakémkoliv období neustálá panorámata, nahlédněte více.
Protože podle nás ale i průměrná česká rodina má právo na takový zážitek, hledali jsme dál. A objevili jsme ještě něco lepšího za cenu běžného pobytu u moře all inklusive - v Rakousku cca 100 km za Vídní v Panonské nížině. Kdekdo si asi řekne, že svou rodinnou dovolenou chce strávit u moře nebo v horách, ale věřte nebo ne, věčně zelená krajina, sem tam kopeček, se třemi stovkami slunných dnů v roce poblíž lázeňského města Bad Tatzmannsdorf má své nezapomenutelné kouzlo. Rakousko je navíc velmi podobné naší zemi, a tak se vlastně budete cítit stále jako doma, jen ještě komfortněji. Dovolenou v rakouském Reiters reserve pořídítě například v záříjovém termínu okolo 60 000 Kč na týden pro 2 dospělé a 2 děti i s cestou vlastním vozem. Doporučujeme všem golfistům, jezdcům na koních, milovníkům zvířat a vodní zábavy či jen unaveným rodičům, kteří chtějí mít vedle příjemné dovolené s rodinnou také pár chvil jen pro sebe. Více na www.family.reiters-hotels.com anebo v našem článku ZDE.

A co na to Češi? Jsou baby friendly!

Abychom se však stále nepohybovali v zahraničí, pokusili jsme se podobný servis najít v českých hotelích, které jsou spíše family friendly (neboli přátelské k rodinám). Takto kompletní nabídku, kterou popisujeme výše, jsme nikde nenašli, pobyt ani v jednom zařízení není podmíněn dětmi. Častěji užívaná značka v hotelech pro takovýto druh dovolené v české kotlině je však baby friendly. Hotely tohoto typu nabízejí kompletní zázemí pro rodiny s dětmi, od vybavení pokojů, restaurace, dětského menu, služeb personálu až po celodenní hlídání a animační program. Jistě pro vás bude příjemné, že v restauraci najdete dostatek dětských sedaček, podsedáky pro ty větší, či dětské nádobí a příbory. Personál vás nevyžene po žádosti o ohřátí dětských přesnídávek a speciální dětské menu je standardem. Zapůjčení chůvičky či dětské vybavení v bazénu je samozřejmostí. Aby si na dovolené odpočali i rodiče, mají Baby Friendly hotely k dispozici celodenní hlídání a program vedený animátory pro své hosty zdarma.
Například největší český řetězec hotelů OREA Hotels nabízí takových míst hned 6, mezi nimi i velmi oblíbené hotely v Krkonoších (OREA Hotel Horal ve Špindlerově mlýně a OREA Vital Hotel Sklář v Harrachově), na Šumavě OREA Wellness Hotel Horizont, OREA Hotel Devět Skal na Vysočině nebo perlu mezi hotely v Mariánských Lázních - OREA Hotel Monty.

Udělali jsme osobní průzkum i mezi ostatními zařízeními, jako jsou resorty či penziony a existuje v Čechách několik dalších míst, kde se budete i s rodinou cítit báječně, komfortně a vaše děti si užijí více než obvykle.


Dolní Morava relax a sport resort

 - poblíž obce Králíky na rozhraní Jeseníků a Orlických hor

Rodinná dovolená v rámci balíčku Family HIT ve 4hvězdičkovém hotelu na 2 noci vás vyjde pro rodinu se 2 dětmi do 15 let na cca 11 000 Kč, přičemž v ceně máte animační program pro děti od 3 let (denně cca 5 hodin), hlídání na 4 hodiny, polopenzi, neomezený vstup do wellness (bazén, vířivka) a slevy na nejrůznější okolní aktivity. Možná by nebylo špatné něco takového vyzkoušet, protože hotel se podle návštěvníků pyšní výbornou kuchyní, skvělou dětskou hernou, hned vedle hotelu je lanový park (největší v ČR) a můžete si tady užívat v létě kola a v zimě lyže, protože sjezdovka je hned za budovou. Více na www.dolnimorava.cz.

Hotel Peklo v Josefově Dole

- poblíž Jablonce nad Nisou

Chcete-li si prožít nedaleký Český ráj, liberecký Babylon, výhled z Ještědu nebo jiné krásy severních Čech, zkuste Hotel Peklo pro rodiny s dětmi. Podle našich výpočtů vás ubytování + plná penze pro 2 dospělé s 1 dítětem do 6 let na týden vyjde na cca 15 000 Kč, což už je snesitelné. Hotel Peklo je vyhlášený nejrůznějšími dětskými koutky a hřišti pro děti různého věku včetně koutku s knihami apod. Za nevýhodu rozhodně považujeme fakt, že za dětskou postýlku, lůžkoviny do ní či pobyt v bazénu se slanou vodou se platí zcela zvlášť, takže tudy cena může poněkud narůst. Anebo si prostě potáhnete postýlku svou, čemuž jsme se chtěli tak trochu vyhnout. Maminky si v nejrůznějších diskuzích nemohou hotel vynachválit. Nás zaujala především pro děti uzpůsobená strava, která je bez geneticky modifikovaných surovin, máslo je skutečné, šlehačka taky, vše se solí co nejméně apod. – aby přišedší ratolesti jedly zdravě. Více info www.hotelpeklo.cz.

Rodinný penzion Daniela

- na Božím Daru v Krušných horách

Krušné hory jsou pro české turisty zapomenutou oblastí, přitom mají tolik co nabídnout. Boží Dar je na hranicích s Německem ve výšce zhruba 1000 m. n. m. a my jsme tam hned kousek od naučné stezky pro děti s názvem Ježíškova cesta našli komfortní penzion pro rodiny. Chcete-li prožít skutečně horské babí léto v útulném a dobře vybaveném penzionu, který vedle klasické dětské stravy nabízí i bezlepkové vaření, určitě jeďte sem. Obrovské venkovní hřiště, baby koutek pro menší děti hned v jídelně, herna pro teenagery s herními konzolemi a další zábavou, kulečník a pokerový stůl pro tatínky. Za příplatek si v penzionu můžete užít wellness, infrasaunu, klasickou saunu, masáže či pobyt v solné jeskyni. Pár set metrů odsud je areál s tříkolkami a koloběžkami pro vyžití těch starších, zhruba ve vzdálenosti 35 km je německý aquapark a do Karlových Varů  to máte jen 25 km, blízko jsou i lázeňské procedury v Jáchymově. Krušné hory si určitě zamilujete a ochotný personál vás přesvědčí vrátit se sem i v zimě na lyže. Týdenní pobyt se dvěma dětmi vás vyjde zhruba na 15 000 Kč. Více na www.penziondaniela.eu.

Skvělé vyžití za rozumné ceny najde rodina s dětmi také na Farmě Blaník cca 60 km od Prahy poblíž Vlašimi – zde je vedle krásného ubytování, venkovního i vnitřního pobavení pro děti a výborné stravy, navíc i farmapark se zvířaty a hned v objektu jsou stáje s koňmi, kotce s králíky apod. K rodinám přístupní jsou i ve velmi příjemném objektu Rychta na Račánku poblíž Kašperských hor na Šumavě – za standardní cenu ubytování si vaše dítě užije obrovské venkovní hřiště s trampolínou, pískovištěm a jabloňovým sadem; či ve wellness hotelu Bouda Máma v Krkonoších. Pobyty pro rodiny s dětmi pořádají v určitých termínech i v Resortu sv. Kateřina na Vysočině.
 

text: AMV, foto: archiv uvedených hotelů, penzionů a resortů