Jak poznat dobré boty nejen na podzim a zimu?

O lepším životě: Adéla Jonášová

Pro péči o dětskou pokožku vše nejlepší / 15.9.2014

Tak provařená věta, používaná snad v každé dobré kampani určené svědomitým rodičům. Svým dětem přeci chceme/musíme dát to nejlepší, co náš trh nabízí. Bezpočet značek, které hrají na city, využívají sladkou dětskou tvářičku a usměvavé rodiče, jejich spokojenost s produktem oslňuje diváky/čtenáře. Jistě, můžeme jim věřit, že kdysi dávno, ve svých začátcích, opravdu chtěli o dítě pečovat, se vším nejlepším, co bylo k dispozici. Kdysi.

 

Naštěstí tu ale existují i alternativy, prosté složitých produktů chemického průmyslu (a kdoví jakého ještě). Ano, jsou dražší – vzhledem k použití čistých surovin - většinou ale vydrží déle.
Povídání o chemii, ekologii, čistotě, zdraví a tak dále je unavující. Upřímně potvzuji, že čtení obsáhlých článků, byť přinášejících důležité informace, jsem nikdy nezvládla až do konce. A pak přišlo dítě, které většinu eko produktů prověřilo a hlavně, zavedlo nás do ordinace dětského lékaře. Znovu upřímně mohu říci, že je obrovskou satisfakcí vidět, jak moc se naše finanční investice na zdraví dítěte podepisuje. Ty vyčerpávající argumenty, obhajoba ekologie a zdraví se zde ukazují v jasném světle.

Co z pečujících přípravků pro dítě můžu doporučit?

krém na zadeček – jedna z “nutností”, která k miminku neodmyslitelně patří (schválně, zkuste někomu říct, že jej nepoužíváte, a třeba vám začne vyhrožovat sociálkou :). Konvenční krémy obsahují několik toxických složek, kterým je lépe se vyhnout v jakékoliv kosmetice, natož v té, kterou mažeme intimní partie svých dětí. Většina příruček doporučuje ošetřit zadeček a okolí při každém přebalení, takže není těžké si představit, jakou zátěž to pro daná místa představuje. Jaká může být alternativa - při používání látkových plen, které dovolí pokožce dýchat mnohem více než jednorázové, není potřeba zadek neustále mazat. Ani v horkém počasí, kdy dětem opruzeniny nejvíc hrozí (vyzkoušeno...potvrzeno!). A když už mazat, pak pečlivě vybírat. Jako u každé kosmetiky i tady je skvělé použít to, co má to nejjednodušší složení, nejlépe se vyhněte nicneříkajícím chemickým názvům, kterým stejně málokdo z nás rozumí.
Pro svou dceru používám Naturinka Bambino Nappy Cream – vyrobeno v Čechách, základní zdravé suroviny, minimální ekologický dopad. Krém je moc příjemný a vydrží klidně půl roku …a zaručuji vám, že s ním budete mazat nejen zadek :)
 
plíny – bez nich to nejde, ani u bezplenkové metody, kdy fungují jako “pojistka”. Moc pěkný článek o nich vyšel ZDE, anebo se můžete inspirovat v našich starých testovacích článcích ZDE. Důležitou informací je ekologická náročnost výroby a likvidace po použití a také to, že dítě na svém zadečku nosí a jistě I pociťuje cca 50% ropy. Alternativou jsou látkové plínky, anebo jednorázové ekologické, které lze kompostovat. A zase ty finance. Je jasné, že finanční podpora mateřství a rodičovství jejich použití jaksi limituje, ale zvládnout se to dá (ušetří se totiž na mnohém jiném, třeba krému na zadek). Ekologické jednorázovky fungují stejně jako ty s milionovými rozpočty na reklamní kampaně, jejich výroba není tak náročná, jejich likvidace už vůbec ne (vyzkoušeno...potvrzeno na našem kompostu). Děti už tak přicházejí do styku s mnoha chemikáliemi z prostředí, je tedy skvělé dopřát jim oddech alespoň v tom, co můžeme přímo ovlivnit.
Na svou osmiměsíční dceru používám pleny Beaming Baby – prodyšnější než klasika, bez těžkých chemikálií, (pří)jemné.
 
vlhčené ubrousky – i tady se hraje vysoká chemická hra...alkohol, konzervanty, umělá parfemace, SLS. Zadeček dostává fakt zabrat. Alternativních značek je i na českém trhu dostatek, diskutabilní je ale cena. Umělotiny jsou totiž mnohem levnější než přírodní suroviny, takže ekologické ubrousky vyjdou i třikrát dráž.
Česká firma Eoné ale přišla s konceptem, který dost ušetří - suché ubrousky + olej od Eoné – stačí olej smíchat v lahvičce s rozprašovačem s vodou a vždy nastříkat na ubrousek, který lze I několikrát vyprat, třeba s plínami.
Kombinovat tento koncept můžete s ubrousky vlhčenými, třeba od značky Logona nebo Alphanova, které klidně po použití hoďte na kompost, máte-li.
 
šampony/mýdla/ostatní krémíčky – rozhodně se vyplatí s nimi šetřit. Koupat  miminko, batole ani větší dítě nemusíte každý den, naopak. Je dobré nechat dětskou pokožku, ať pracuje tak, jak má (vylučuje toxiny, dýchá) a nepatlat ji nánosy kosmetiky, kterou vlastně vůbec nepotřebuje. I v případě, kdy není zcela zdravá, je dobré spíše začít čistit organismus zevnitř a zbavit tělo pravé příčiny nemoci.
Nám se při péči o dceřinu pokožku osvědčilo mýdlo Kekulu, s vůní jasmínu – vydrželo nám skoro rok.
Dětský krém/olej používejte s mírou a prvních 7 týdnů po porodu se podobným akcím vyhněte pokud možno zcela. Později, nemá-li dítě extra suchou pokožku, stačí třeba jednou týdně, klidně i méně. Když vlásky trochu vyrostou, vyplatí se koupit jemný šampon, my používáme tento.
 

Text a foto: Veronika Alexová