O lepším životě: Adéla Jonášová

Fenomén barefoot

Proč chodit naboso? Proč to dopřát i vašim dětem?

Zdravá perioda/ zdravé ženství se zdravými vložkami a tampony / 12.11.2014

Lidská kůže je nejen největším tělesným orgánem, ale také nejtenčím. V jednom svém eseji z devadesátých let jídelní kritik a gurmán Jeffrey Steingarten zmiňuje, že někteří lidé se vyhýbají chlóru v kohoutkové vodě, přitom během jedné obyčejné sprchy ho do těla vstřebají mnohem víc než pitím – taková je síla chlóru a taková je velikost kůže. Co pak do sebe žena nechtěně dostane během menstruace?

Vezmeme-li v úvahu, že nás od okolního světa a všech toxinů dělí tak tenoučká vrstva, jako je pokožka… je rozhodně na pováženou vybrat si pro život jisté prostředí a přemýšlet o tom, co na kůži přikládáme, případně nanášíme. Faktem zůstává, že nanášet chemikálie na pokožku je horší než to, co sníme v jídle (kde jsou vzhledem k požívání potravin jistá přísnější kritéria ve výrobě).
V dnešní době jednorázovek to u dětí začíná už od plenek, u dívek a žen to pak pokračuje nejen kosmetikou, ale i konvenčními tampony a vložkami. Pokožka je sama o sobě extrémně propustný orgán, nehledě na intimní partie, kde toxiny ve vložkách obsažené, jdou doslova přímo k věci. Používání konvenčních vložek a tamponů je jako tikající bomba vaší hormonální nerovnováhy a intimních problémů včetně zánětů a mykóz.
Výrobci vložek nejsou povinni uvádět jejich přesné složení, protože nejde ani o potravinu, ani o kosmetiku či léčivo. Budete-li se některého z velkých výrobců ptát, co obsahují jejich vložky, pravděpodobně dostanete odpověď o nějakém patentovaném gelu a jiných podivných ingrediencích. Konvenční vložka navíc obvykle obsahuje dioxiny, syntetická vlákna a petrochemická aditiva.

Co obsahují konvenční vložky a tampony?

Tak v první řadě syntetický plast, který učiní vaši intimní oblast dokonale vlhkou a příjemnou pro nejednu bakterii – záněty proto jen čekají na vaši nepozornost a chystají se zaútočit. V druhém plánu tělu jednoznačně škodí bělení vložek a tamponů chlórem, které je věcí estetickou, nikoliv potřebnou. Znamená to však, že jsou tyto produkty plné chlóru, čímž vylučují nebezpečné dioxiny. Opakované vystavování se dioxinu zvyšuje riziko rakoviny, karcinogenita dioxinů je mnohonásobně vyšší než třeba u zakázané postřikové látky DDT. Kromě toho, že dioxiny nepříznivě působí na hormonální regulaci, jako je např. vznik vývojových poruch, neplodnosti, spontánních potratů, poškození plodu apod., vyvolávají dioxiny také poruchy imunity (z knihy Jak přežít dobu jedovou). Dioxiny jsou také spojovány s abnormálním nárůstem tkání v oblasti břicha a pohlavních orgánů a s abnormálním nárůstem buněk v celém těle.
Dále konvenční tampony obsahují nebezpečné pesticidy, kterými se po tunách stříká konvenční bavlna. Jsou-li vaše vložky navíc ovoněné, či obsahují-li nějaký chemický neutralizátor pachu, jistě v nich najdete umělá barviva, polyester, polypropylen, polyetylen či propylen glykol – látky spojované s neplodností, rakovinou, hormonálními poruchami, vrozenými vadami či suchostí.
Navíc díky používání GMO v bavlně, jsou i vaše tampony plné genetických modifikátorů – jejich aplikace do nitra těla tak přináší vaší tělesné schránce mnohem více škody, než pokud budete jíst geneticky modifikované potraviny. Nehledě na syndrom toxického šoku, kvůli kterému dělají velké značky dokonce tiskové konference. Na takovýchto dýchánkách, které jsme osobně absolvovali, pak placení gynekologové naivním novinářům říkají, že to je zcela v pořádku a pokud se něco takového jako TSS uděje, tampony za to nemůžou – používejte je stále, klidně i v noci (hlásají nejnovější reklamy).

Zdravé vložky - chraňte si své zdraví nejen během periody!

Pokud vás výše zmíněné argumenty přesvědčily, že je rozhodně lepší koupit si vložku zdravější než tu konvenční, nehledě na věší výdaje, máme pro vás několik alternativ.
První variantou a dle našeho názoru i tou nejlepší vzhledem k pohodlí, na které jste zvyklé u běžných vložek, jsou hygienické vložky GIFT Pads s antibakteriálním páskem z polodrahokamu turmalínu. Turmalín v podobě zeleného pásku pomáhá tělu i periodě díky ANION-FIR technologii. Jde o to, že turmalínové jádro vylučuje negativní ionty a aktivní kyslík, čímž se okysličuje krev a intimní prostředí je mnohem přátelštější (zlepšuje se pH vně i uvnitř) a tělo se uvolňuje. Dlouhovlnné infračervené záření vycházející z turmalínu pak v intimní oblasti revitalizuje tkáň i buňky, krvácení je plynulejší díky vlivu na krevní oběh, bezpečné infračervené záření odstraňuje zápach a harmonizuje nervový i imunitní systém.
Mimoto jsou vložky GIFT Pads hypoalergenní, vyrobené zcela bez chlóru a škodlivých chemikálií a balené v klinicky čistém prostředí, aby do vašeho těla nevstoupily žádné nečistoty. Mají certifikát Vegetarian Society a v maximální možné míře jsou vyrobené z přírodních materiálů. Na jejich obalu najdete díky transparentnosti firemní filozofie všechny ingredience, které kromě supersavého jádra pocházejí všechny z přírody. V ČR je nyní nově dostanete ve variantách Normal, Long a Intimky. Více informací na www.zdravevlozky.cz.
Příklad ceny: Intimky s antibakteriálním jádrem 30 ks – 106 Kč, www.babystart.cz

Organické a eko možnosti

Máte samozřejmě extrémně alternativní možnost menstruačního kalíšku nebo látkových menstruačních vložek, což je varianta nejšetrnější k životnímu prostředí. Co se však týká vašeho zdraví, to není sice poškozováno škodlivými chemikáliemi a chlórem, ovšem intimní prostředí a zdraví intimních zón těmito prostředky příliš neovlivníte. V případě látkových vložek si dovolujeme tvrdit, aniž bychom je vyzkoušeli, že vlhko může být mnohem nepříjemnější než v případě vložek jiných.
Český trh už pár let nabízí čistě organické vložky, které jsou ideální, jak z hlediska životního prostředí, tak z hlediska vašeho zdraví – občas ovšem mají problém se savostí, na kterou jste zvyklé od konvenčních značek.  Je tedy vhodné častěji měnit a naučit se s nimi žít, jsou nepropustné, ale extra silnou menstruaci s tenkou denní vložkou pravděpodobně nezvládnete. Z níže zmíněných značek jsme vyzkoušeli pouze prvně jmenovanou, proto je samozřejmě nutné, abyste zkusili jejich vlastnosti sami, třeba vám naopak budou maximálně vyhovovat i co do savosti!

Natracare
Na českém trhu najdete kompletní sortiment, jako jsou tampony, tampony s aplikátorem v několika velikostech, vložky menstruační, slipové, mateřské i inkontinenční, a dokonce i vlhčené intimní ubrousky a odličovací tampony. Značka Natracare pochází z Británie a má 25letou tradici. Natracare tampony jsou z certifikované 100% biobavlny a stejně jako vložky a slipové vložky jsou vyrobeny jen z přírodních materiálů, zcela bez chloru a neobsahují žádné přídatné látky, parfémy nebo plasty.
Příklad ceny: Klasické tvarované intimky 30 ks – 75 Kč, biooo.cz

Masmi
Značka, kterou jsme objevili na českém trhu teprve nedávno má v sortimentu z organické bavlny kromě všech druhů vložek, tamponů a tamponů s aplikátorem také prsní vložky pro kojící maminky, porodní vložky a vatu z organické bavlny. Masmi Natural Cotton je značkou ženských hygienických potřeb vyrobených z čistých bavlněných vláken. Veškeré produkty jsou certifikovány certifikáty ICEA a GOTS jsou hypoalergenní.
Příklad ceny: Klasické intimky 30 ks – 87 Kč, biooo.cz

Organyc
Menstruační vložky i tampony značky ORGANYC jsou bělené bezpečným peroxidem vodíku, který se používá například i při praní s ekologickými pracími prášky na odstranění skvrn. Vložky jsou ze spodní strany chráněné kukuřičným polymerem, aby nedošlo k protečení. Díky této technologii jsou vložky 100% rozložitelné a kompostovatelné.
Bio bavlna zaručí, že pokožka může během menstruace dýchat a díky tomu zamezí nepříjemným, svědivým stavům. Dle výrobcem provedené studie, prokazatelně došlo ke snížení nepříjemného pocitu u žen v průběhu menstruace. Dále se snížil výskyt mykóz a výtoků. Značka Organyc dováží na český trh kromě tamponů všech velikostí s i bez aplikátoru, všech velikostí vložek, vložek mateřských či intimních ubrousků, také dětské vlhčené ubrousky, odličovací tampony, tyčinky do uší nebo vatové čtverečky z biobavlny pro různé hygienické úkony s dětmi.
Příklad ceny: Klasické intimky z biobavlny 24 ks – 119 Kč, biorganica.cz

Naty
Menstruační vložky všech velikostí a vložky do podprsenky nabízí vedle úžasných ekologických plen a výborné řady péče o dětskou pokožku také čisťounká švédská značka Naty. Vložky jsou 100%  odbouratelné v přírodě, kompostovatelné, nepropustná vrstva je z kukuřičného škrobu bez GMO, vložky neobsahují chlór, umělé hmoty, parfemaci ani latex, savé jádro je bez superabsorpčního polyméru. Obal je z 80 % z recyklovaného papíru.
Příklad ceny: Klasické intimky 28 ks – 79 Kč, babystart.cz

Seventh Generation
Teprve nedávno se na českém trhu objevila tato netoxická drogerie z USA nabízející všechny velikosti dámských vložek, které jsou bez jedů, bez bělidel, s přírodním absorpčním jádrem. Bělené zcela bez použití chloru. Máme od této značky vyzkoušené dětské pleny a ty jsou bezkonkurenčně nejlepší, takže ji z tohoto pohledu doporučujeme.
Příklad ceny: Intimky 50 ks – 95 Kč, biodrogerie.cz

Xkko
Chcete-li podpořit českého dodavatele, najdete v nabídce severomoravského výrobce Kikko také 4 velikosti dámských vložek a intimky. Dámské hygienické potřeby Xkko neobsahují, PE (ropný polyetylén), PP (polypropylen), jakékoliv ropné plasty, pryskyřice ani parfémy. Nejsou bělené chlórem a díky přírodním materiálům 100% odbouratelné v přírodě během několika málo let.
Příklad ceny: Klasické intimky 45 ks – 145 Kč, kikko.cz

Text: AMV, foto: archiv firem