Recenze: Tomáš Šebek, Mise Afghánistán

Dobrotka ze Sýrie

Vynikající recept na sladký skořicový dezert z mozzarelly a filo těsta po syrském způsobu.

The Best of: Eko a české balicí papíry/metody / 19.12.2014

Ať už máte dárků tisíce nebo pro každého jeden od srdce, určitě budete přemýšlet nad tím, jak je zabalit. I tady vede cesta, která je k přírodě šetrnější, než ta běžná, neboli koupit lesklý potištěný papír a balit a balit a balit a pak to všechno vyhodit.

 

Úplně nejvíc se nám líbí balení dárků do šátku – jde o japonskou techniku furoshiki, šátek zakoupíte kdekoliv a ještě vám nebo obdarovanému zůstane na příště. Více o technice furoshiki najdete v článku na ekolist.cz.

Další možností je luxusní balicí papír Paisley z recyklované bavlny vyráběný ručně z bavlněných odstřižků. Papír je batikován a potištěn kašmírovým vzorem. Vypadá velkolepě a sám o sobě je takovým krásným dárkem v duchu eko a fair trade.


Chcete-li skutečný balicí papír udržitelného původu, doporučujeme ten od českých producentů Calico. Poslali jsme jejich směrem dotaz ohledně míry recyklace papíru, který používají, a dostalo se nám vyčerpávající odpovědi. Kluci z Calico vyrábějí balicí papír ručním tištěním vedle sebe skládaných raznic cca velikosti A4 na tzv. kraftový papír. Aby byla zachována jistá kvalita papíru na balení nejen dárků, je třeba u kraftových papírů zkombinovat recyklovaná papírová vlákna s těmi novými – recyklovaných vláken je tam přibližně 30 – 40 %. Letos Calico rozšířilo nabídku o italský papír Fedrigoni Woodstock Betula, který je recyklovaný z 80 %. V nabídce Calico naleznete v případě jakýchkoliv druhů papíru 55 barevných variant potisku a mezi nimi dokonce 7 historických vzorů – vše tištěno ručně. Ideální alternativa ke kýčovité komerční produkci v obyčejném papírnictví!

Použití recyklovaného papíru avizují i čeští producenti Voala, určitě je to produkt českého původu, do jaké míry je však z udržitelných zdrojů, se nám dohledat nepodařilo.
Obyčejný kraftový balicí papír pak zakoupíte třeba ZDE.

A na závěr ještě pár tipů jak si vyrobit sáček na dárky nebo jak hezky ekologicky zabalit dárky podle ekolistu.

text: AMV, foto: archiv uvedených firem