Zima: Jak se přirozeně stravovat a jak BÝT

Dobrotka ze Sýrie

Vynikající recept na sladký skořicový dezert z mozzarelly a filo těsta po syrském způsobu.

DIY: Velikonoční nápady / 5.4.2015

Možná už je to s "křížkem po funuse", ostatně jako vždycky na LOHASU, ale protože svůj život nejprve žijeme a pak až vám o něm píšeme. Trocha inspirace na velikonoční nedělní odpoledne.

Pečení

Nejprve naše oblíbená voskovka na sto způsobů. Je to dárek, který každé dítě potěší a s už opravdu malými dětmi můžete něco takového vyrobit. Základem je nákup voskovek, pokuste se koupit nějaké netoxické, ideálně z včelího vosku. Kdybychom si mohli vybírat, zvolíme české zdravé voskovky, které jsou složené právě jen z pigmentů a včelího vosku.
Ale na rovinu, e-shop je daleko a do Tesca blízko, a tak i my jsme jsme vyráběli poprvé z obyčejných voskovek a letošní králíčky a vajíčka z voskovek prý "netoxických", jak bylo psáno na obalu. Důležité je to hlavně pro to, že při pečení prostě dojde k "provonění" celého bytu. Vyzkoušeli jsme i dvě barvičky z voskovek Ökonorm, ale ty byly tak nějak málo voskovkové.
Nakrouhejte různé barvičky na drobné kousky (dřevěné prkýnko si obalte potravinovou fólií) a nasypejte do silikonové formy nejrůznějších tvarů. My začínali srdíčky a na letošní Velikonoce jsme od českého výrobce Orion pořídili silikonovou formu zajíčků a vajíček. Z téhle formy máme opravdu krásné voskovky, ale popravdě je dobrá tak akorát na pečení těch voskovek, jinak její vůně plynule přechází do potraviny. Pečeme jen pár minutek na 200 stupňů, trouba může být rozpálená, ale nemusí. Jakmile se hmota roztaví, voskovky vytáhneme, necháme vychladnout a po vychladnutí z formiček vyndáme hotová veledílka.
Děti pomáhají při krouhání, sypou barvičky a můžou hotové voskovky i bez problémů ze silikonových forem vyndavat, je to celkem zábava.

Navlékání korálků

To jde dětem dobře. kamarádky poradily nakoupit kovové hvězdičky a navlíkat. Byly to vločky a hodilo se to spíše na Vánoce, a tak jsme je přidrátovali na klacek, přidali papírové lístečky a zapíchli do květináče. Děti navlékání korálků milují. Vločky, hvězdičky nebo i kytičky, chcete-li, nakoupíte ZDE. Zakončování je trochu masakr, připravte si dobré drobné kleštičky a mozoly!

Tiskání

K natištěným velikonočním přáním nás inspirovala výtvarnice Markéta Jinochová, která pod značkou "by myyna" tiskne plakáty, sítotisky, přání, pohlednice a jiné krásnosti. Letos vytvořila opravdu kouzelná velikonoční přání.
V tomto duchu jsme nakoupili korespondenční lístky, aby místo adresy bylo již předtištěno a známka též, a potom už stačilo pár pastelově laděných akrylových barev, které jsme natřeli na tiskáta, jež vyrobila kamarádka. Tiskátka mohou být z kancelářské gumy nebo z pěny, která se používá na různá dětská puzzle apod. S výsledkem je možné si pěkně pohrát, výtvarnice radí, že čím ledabyleji, tím to ve finále lépe vypadá. Zbytečná snaha většinou vedla k posunům, rozmazáním a neobvyklému namíchání barev. Snad dnes ještě někdo posílá pozdravy poštou. Víc už jsme toho nestihli, ale v plánu byly i hrátky s barevnými papíry a washi páskami, ukázka je v obrázku.

Velikonoce z Lidlu

Pokud si chcete jen odpočinout trochou tvoření, doporučujeme kreativní sady z Lidlu, stojí okolo 200 Kč a mramorovaná vajíčka nebo ptáčci na zavěšení nám zdobí celý byt. Vy se totálně nevyčerpáte a děti se dobře pobaví. Barvy jsou obvykle na bázi vody, čili netoxické, a podklady bývají dřevěné - netoxičnost v případě tvoření s dětmi si Němci velmi hlídají.

text a foto: AMV