Dobrotka ze Sýrie

Vynikající recept na sladký skořicový dezert z mozzarelly a filo těsta po syrském způsobu.

Recenze: Tomáš Šebek, Mise Afghánistán

Hračky skutečně české / 23.4.2015

Nedávná návštěva hračkářství „Hugo chodí bos“ mě přiměla zamyslet se nad tím, jaké bylo moje dětství s hračkami. Ačkoliv revoluce přišla právě, když mi bylo 6 let, kromě jedné Barbie v první třídě a Lega někdy ve dvanácti, mě zahraniční produkce minula. Měla jsem tu čest hrát si s českými hračkami a chci si na ně zavzpomínat, protože některé se k mé velké radosti stále ještě vyrábějí.

 

Plast vede – nafukujeme, cákáme, stavíme

Podrobnou historii české hračky najdete například v tomto článku, a proto ji tu nebudu přepisovat znovu. Většina lidí se domnívá, že do dnešních dob přežila jen Fatra (součást Agrofertu) se svými nafukovacími designovkami. Nafukovací hračky Libuše Niklové se v Napajedlech znovu začaly vyrábět v roce 2010, opět ručně a tradiční cestou, tentokrát však ze zdravotně nezávadné fólie. Na trhu jsou však i jiné skvosty z dob našeho dětství.

Skutečně upřímně mě potěšily hračky z produkce pražského výrobního družstva Směr.  Ještě máme doma přes 30 let starého plastového delfínka, se kterým si ve vaně hrají i moje děti. Dodnes má Směr ve výrobě žabičky, rybičky, kachničky, parníčky i ony delfíny. Do revoluce hračky družstvo živily, dnes jsou spíš takovým vedlejšákem k různým průmyslovým výliskům a jiným plastovým výrobkům. Design těchto hraček, které se aktuálně vyrábějí z polypropylenu, byl stvořen koncem 60. let a hlavní výroba probíhala v 70. letech. Aktuálně je můžete sehnat na e-shopu nebo v oficiální podnikové prodejně Hugo chodí bos, v centru Prahy, poblíž Karlova náměstí v Řeznické 12.

Místo Lega jsem si já v prvních letech svého bohatého života stavěla domečky ze stavebnice Cheva. Pamatuju si, že na obalu byly moderní stavby v duchu paneláků a moje kreativita tak nebyla podpořena tím správným směrem. Když jsem pak dostala skutečný rodinný domeček od Lega, upadla jsem pod stromečkem štěstím a stavěla a stavěla. Stavět můžete i vy s Chevou, protože dnes v nabídce mají právě ten rodinný domek, který bych tehdy chtěla já. Podle mého názoru možná pro začátek lepší volba než klasické Lego (nemyslím Duplo), protože dítě zatím jenom pokládá kostku na kostku a na další serepetičky nemá buňky.
No a nesmím v rámci plastu zapomenout, že je stále k dostání klasický československý krasohled (já měla doma ten žlutočervený) a ze svého dětství si pamatuju ještě polytechnickou stavebnici Seva a kouzelný míček, kterým jsem si tříbila svůj astmatický dech – zakoupíte ZDE.

Kovy pro NĚJ, anebo i pro NI?

Kovový hračky mě popravdě nikdy moc nebraly, jsem přece jen holka. Merkur jsem objevila poprvé až v devadesátých letech, kdy mi můj otec hrdě ukazoval sestavu, která ho provedla jeho dětstvím v letech šedesátých. První stavebnice s dírkami, šroubky a matičkami byla v Polici nad Metují vyrobena už v roce 1925, takže Merkur letos slaví devadesátiny! Pokud jej někdo z vás v dětství obliboval, na www.merkurtoys.cz najdete vše, co se dnes vyrábí a prodává, včetně třeba i krásných kovových tříkolek, které vaše dítě možná dost potřebuje. Kdybych znala trojkolé odstrkovadlo Brouček dřív, než jsme koupili tu drahou růžovou koloběžku, co má Pooo z Teletubbies, bylo by nám asi lépe.
A když už jsme ještě u těch „kováčů“, dodnes nám doma jezdí kovová beruška - Kovap Náchod má tradici od roku 1946 a pořádnej traktor, autobus či jiný dopravní prostředek bych mrňousovi nepořizovala nikde jinde. Mnoho z vás si jistě u příležitosti vzpomínky na kovové hračky vybaví starou plechovou slepičku na klíček ze 70. let, tak tu už pořídíte leda od někoho, že by se vyráběla, mi není známo.

Dřevo nakonec

Tradičními dřevěnými hračkami je Česko v podstatě vyhlášené dodnes. Je spousta nových producentů a výrobců krásných českých dřevěných hraček, ale ty staré podniky až na Detou zanikly. Výrobní družstvo JAS ukončilo svou výrobu v roce 2010 a dodnes pár parádních kousků ještě doprodává – třeba tohohle pejska jsem měla po mamce a asi ho chci zas. No a ona už zmiňovaná Detoa nabízí dřevěné hračky licenční, tedy s tématem kreslených večerníčků a jiných dětských pořadů. Za mě však vyhrávají magnetická puzzle (ta u nás teď hodně frčí), samozřejmě zde koupíte i klasické počítadlo nebo velké dřevěné korálky. Stejně jako plastové hračky ze Směru seženete i hračky z Detoy v obchodě Hugo chodí bos.

Posledním, co chci zmínit, jsou kočárky Liberta, nejde sice o tradiční českou hračku, ale pouze o klasickou značku českých kočárů v provedení pro děti. Své holčičky můžete obdarovat díky nákupu ZDE.
.
A na jaké hračky vzpomínáte vy?

Text: AMV, foto: AMV a archiv uvedených firem