Recenze: Tomáš Šebek, Mise Afghánistán

O lepším životě: Adéla Jonášová

Je slaná voda v bazénu lepší než sladká? / 22.5.2015

Před nějakými třemi lety jsme uveřejnili článek o koupání miminek a dětí v bazénech, kde jsme upřednostnili slané před chlorovanými. Následující text ukazuje druhou stranu mince a možná dělá toto téma plně zpracovaným tak, aby se každá maminka mohla rozhodnout, co je pro její dítě lepší.

Tehdy jsme téma zpracovávali především z hlediska atopické pokožky, slaná voda je sice pro takto postiženou kůži lepší a někdy dokonce i léčivá, ale musí to být voda mořská. Slaná voda v plaveckých bazénech je v posledních letech fenoménem, po kterém se rodiče i provozovatelé pídí a vynášejí ho do nebe, ale je to opravdu taková výhra pro zdraví a pokožku vašeho dítěte?

Slanou vodu většinou nabízejí plavecká zařízení zaměřená na nejmenší plavce a miminka. Rodiče si často myslí, že je tomu tak proto, že pro kojenecké „plavání“ je třeba nejvyšších bezpečnostních opatření. „Pro bazénové použití se slaná voda používala nejprve ve státech jižní Evropy, kde chtěli hoteliéři ušetřit a do bazénů s původně sladkovodní vodou začali napouštět vodu z moře, protože té bylo nekonečné množství a nic je nestála,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík (Poznámka redakce: Baby Club Juklík je provozovatelem kojeneckého plavání od roku 1988. Od roku 1993 provozuje vlastní bazény, je průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvoření Hygienických norem pro kojenecké plavání.).


Slaná voda = ekologická bezchlorová dezinfekce?

Nesporným faktem je, že veřejný bazén bez přítomnosti chloru česká vyhláška nepřipouští! A to je obrovská příležitost pro slanou vodu. „Sůl se elektrolýzou rozkládá na chlor a vytváří tak dezinfekci. Ve výsledku je ovšem situace velmi podobná, jako při dávkování jakéhokoliv chlorového přípravku. Vzniklý volný chlor reaguje s nečistotami a vzniká chlor vázaný, bohužel také se všemi nepříjemnými jevy jako jsou podrážděná či zarudlá pokožka, svědění očí.“ upřesňuje Štěpánka situaci v bazénu s vodou slanou a vodou uměle chlorovanou.

Je slaná voda v bazénu opravdu slaná?

Voda ve slaném bazénku je přibližně 10x méně slaná než v moři. Technologie pro úpravu slané vody se hodí spíše pro malé bazénky u rodinných domů. Používají se i v menších rekreačních zařízeních. Pro bazény s větší návštěvností, kde dochází k většímu zatížení vody, je technologie v současné době málo prověřená. Většina bazénů tak celkem logicky sází na jistotu a pracuje s vodou sladkou.

Pravidla české legislativy jsou neúprosná

Technologie na úpravu sladké vody jsou léty prověřené, proto se i lépe upravuje a měří. Každý provozovatel veřejného bazénu se řídí Protokolem o kontrole vody. Stačí, aby byl třeba jen jeden z řady sledovaných chemických a fyzikálních parametrů mimo normu a voda nevyhovuje! V neposlední řadě se sledují mikrobiologické parametry vody (stafylokoky, pseudomonády, legionelly a další bakterie), které bývají nejčastější noční můrou.
Vyhláška o úpravě vody pro bazény v ČR je na velmi vysoké úrovni.  Mimo jiné:
- Denně se musí vypustit z bazénu 30 až 60 litrů vody na každého koupajícího. Množství vypouštěné vody určují teplota a účel, kterému bazén slouží.
- Každý provozovatel bazénu musí 1x za měsíc zaslat výsledky naměřené akreditovanou laboratoří v elektronické podobě příslušnému státnímu dozoru. Tedy hygienické stanici. V případě negativního nálezu dokonce 1 x za 14 dní.
- Do veřejných bazénů nemají přístup děti do 1 roku. Děti ve věku 1 až 3 let mohou do bazénu pouze v plavkách s přiléhavou gumou kolem nohou, neurčí-li provozovatel bazénu jinak. Děti mladší 1 roku mohou navštěvovat specializovaná zařízení, která musí splňovat přísnější normy.
Nebojte se ověřit si kvalitu vody! Každý provozovatel by měl mít k nahlédnutí Protokoly o kontrole vody. Můžete si též zavolat na hygienickou stanici, která by vám měla podat informaci.
 
Je tedy lepší slaná nebo sladká?
Je vlastně úplně jedno, zda zvolíte bazén se slanou či sladkou vodou. Nejdůležitějším článkem kvality vody zůstane vždy sám provozovatel. Pokud se o kvalitu vody poctivě stará, přizpůsobuje technologii úpravy vody zaplněnosti bazénu, zbytečně nešetří na nesprávných místech, bude v jeho bazénech voda vždy odpovídat hygienickým požadavkům. Ať už je to voda slaná či sladká,“ uzavírá Štěpánka Štrougalová.

text: Zuzana Rybářová, redakčně upraveno, foto: www.juklik.cz