Dobrotka ze Sýrie

Vynikající recept na sladký skořicový dezert z mozzarelly a filo těsta po syrském způsobu.

Zdravá vs. obyčejná jednorázovka

V čem tkví onen rozdíl? Ve zdraví pro vaše dítě!

TEST: Jednorázové ekologické pleny – úvod a ceny / 17.8.2015


Začalo to nevinně tím, že dm zrušila velikost MINI svých ekologických plenek Babylove (občas se teď objeví ve výprodeji). Ačkoliv jsme nebyli z těchto plen úplně nadšeni, byly přece jen nejdostupnější fyzicky i cenově. Začali jsme tedy hledat dál a pak už se z toho stala posedlost na téma: „Existuje něco, co by se cenově i kvalitativně blížilo konvenčním jednorázovkám, bylo to ekologické a šetrné k pokožce miminka?“ Odpověď zní: „Existuje“ a my vám teď nabízíme kompletní přehled toho, co najdete na českém trhu i s naším doporučením.

Vedle přehledné tabulky pořizovacích cen a zemí původu bychom vás rádi seznámili s metodou, jakou testování probíhalo. Nejde o nic sofistikovaného – jedno rychle rostoucí miminko od narození do 3 měsíců a následně do 10 měsíců a k tomu máma a táta jako přebalovači. Vyzkoušeli jsme téměř všechny výše zmíněné značky, až na Attitude a českou značku Nappy až v 11 měsících miminka. Attitude, která je na internetu fyzicky nejdostupnější, se nám zdála příliš drahá, proto jsme se rozhodli do ní vůbec neinvestovat, protože v konkurenci jiných značek už na první pohled nemůže obstát, i kdyby byla sebelepší, což bohužel netušíme. Českou značku Nappy jsme vynechali z důvodu nemožnosti sehnat potřebnou velikost, ovšem nakonec se nám poštěstilo v jednom malinkém obchodě na dovolené v Jeseníku, když dceři bylo už 11 měsíců.

Všechny ostatní značky byly testovány vždy v podobě jednoho kompletního balení, které jsme zakoupili a používali, a to od 4. dne po narození v pořadí: Babylove, Babycharm Natural, Naty, Xkko, Moltex, 7th Generation, GroVia, Beaming Baby (otestována pouze větší velikost), Bio Babby (otestována pouze větší velikost – 1 ks, nikoliv celé balení), Bamboo Natural (otestována pouze velikost MAXI), Nappy (otestována pouze větší velikost), Wiona (otestována pouze velikost 4 v podobě 3 kusů – novinka na trhu). Od následujících značek jsme si pak na základě potřeby srovnání plenek při spánku celou noc pořídili ještě 1 ks velikosti MIDI: Babycharm Natural, Naty, Moltex, 7th Generation, GroVia (univerzální velikost), Beaming Baby. Nakonec ohledně testování třeba říci, že každému miminku vyhovuje něco jiného a každému rodiči taktéž, proto je náš osobní názor na věc pouze doporučením a tyto články by měly být především možností pro vás, abyste viděli dovnitř balení.


Chcete-li znát důvody, proč vůbec kupovat ekologické jednorázovky a vyhýbat se konvenčním značkám, odpověď najdete v našem článku ZDE. Co se týká testu, sečteno a podtrženo, po jedenácti týdnech testování mini plenek a celkově jedenácti měsících testování dalších velikostí máme relativně jasno, které značky vyhovují nám a našemu dítěti – nutno říci, že se to s věkem dítěte mění a to co sedělo před podáváním příkrmů, nemusí vůbec vyhovovat už přikrmovanému miminku. Pro úplnost informací považujeme za důležité věnovat se každé jednotlivé značce podrobněji, abyste měli možnost nasát všechny informace na jednom místě. V brzy následujícím článku jednotlivé značky rozepíšeme v abecedním pořádku.

Jaká má být eko jednorázovka

Na závěr úvodního článku ještě pár bodů, které považujeme za stěžejní při výběru jednorázových ekologických plenek – píšeme to zde, abychom pak u jednotlivých značek nevypisovali, co se nám úplně nezdá. Stěžejní v období před příkrmy jsou dobré gumičky okolo nožiček, aby tekutá stolice neodtékala po stranách. Považovali jsme předtím za důležitou i gumičku na zádech, ale ať ji plenka měla nebo neměla, stolice, pokud se rychle nevsákne, tak prostě vystoupí nahoru, když je miminko ležící. Totéž je však celkem běžné i u Pampersek. Velikost, respektive malinkost pleny v období do 3-5 měsíců taky hraje celkem důležitou roli – větší plena toho nepochytí víc než ta menší a ta menší miminko méně obtěžuje – je-li problém s kyčlemi, je stejně třeba široké balení s látkovkami, tady žádná jednorázovka nepomůže.
Považujeme za poměrně zbytečné, pokud má plenka na přední straně barevný pásek, případně jakýkoliv barevný potisk, jak to známe u plen konvenčních – pásek má své praktické důvody, aby se rodič trefil se suchým zipem, ale ten celkový potisk už je jen taková manýra. Posledním bodem je materiál, superabsorbční jádro je u dětských plenek bez debat, ale i když je plast kukuřičný nebo jinak „šikovný“, preferujeme verze spíše papírově než plastově vypadající (Naty, 7th Generation) - někomu by se mohly zdát jako příliš propustné, ale není tomu tak – udrží TO dobře!

text a foto: AMV