Recenze: Tomáš Šebek, Mise Afghánistán

Dobrotka ze Sýrie

Vynikající recept na sladký skořicový dezert z mozzarelly a filo těsta po syrském způsobu.

5x konvenční vs. ZDRAVÉ jednorázové pleny / 1.8.2015

Jednoznačně je třeba říci, že ekologické jednorázovky jsou mnohem menší zlo a stokrát lepší volba pro zdraví vašeho miminka, i když se může zdát, že investice je příliš vysoká. Příjemné srovnání v přehledné tabulce najdete ZDE  a my vám jej přinášíme ještě obohacené o značky, které zde nenajdete.

1) Jednoznačně největší rozdíl mezi konvenčními a zdravými plenkami je v bělení chlórem. Až na značku Bamboo Nature nejsou žádné ekoplenky na českém trhu bělené chlórem, u Bambo Nature je uvedeno, že neobsahují optické rozjasňovače, o chlóru zde není nic psáno. Chlór běžně způsobuje uvolňování velmi jedovatých a rakovinotvorných dioxinů, takže tato složka by měla být jak v plenách, tak v dámských hygienických potřebách naprosto nežádoucí – bělení pleny je věc pouze estetická. Více o chlóru a jeho neblahých účincích najdete v našem článku ZDE. Oproti konvenčním plenám nejsou ty zdravé navíc parfemované a pokud je v nich nějaký vonný extrakt či pečující složka, je přírodního původu - pro ekzematiky zcela nezbytná věc, kterou  konvenční jednorázovka v podstatě nenabízí.

2) Celková biologická odbouratelnost (neboli „rozložitelnost produktu biologickými reakcemi“) je u konvenčních plenek cca 25 %, u ekologických jednorázovek je to až 98 % u českých Xkko a u ostatních max. 75 %, přesto však je toto číslo vždy vyšší než u konvenčních plen! Ulevíte tak přírodě i budoucím generacím. U na obalech zmíněných procent dávejte pozor, často se jedná o 100% odbouratelnost některé součásti a ne celé pleny!
Jedna Pamperska se díky svému složení v přírodě ztratí za celých dlouhých 400 let, ekoplenky se oproti tomu běžně rozkládají v horizontu 2 – 4 let, dle svého složení.

3) Dalším velkým rozdílem mezi konvenční a eko jednorázovkou je množství použitého superabsorpčního polymeru (některé pleny "umějí" supersavé jádro z kukuřičného škrobu a tento polymer nevyužívají). Podle následujícího článku je tento gel relativně neškodný, a tak je jeho použití i u ekoplenek naprosto obhajitelné především z hlediska komfortu vás i vašeho miminka; ovšem čím méně, tím pro zdraví lépe.

4) Většina eko značek má na své papírové součásti i certifikát FSC, který zaručuje, že jsou použité stromy z ekologicky a šetrně obhospodařovaných a znovuobnovovaných lesů, díky čemuž budeme i nadále v budoucnu bez obav volně dýchat! V případě konvenčních plen mohou být tyto části ze dřeva bezohledně kácených stromů.

5) Složení je pak poslední a nejdůležitější výsadou zdravých jednorázovek. Na obalu eko plen najdete bod po bodu, co plenky obsahují a jste-li zodpovědnými rodiči, můžete si na obalu přečíst, co přesně dáváte miminku na zadeček - kůže miminka je 5x tenčí než kůže dospělého a veškerá chemie velmi rychle prostupuje do krevního řečiště.
Ty nejkvalitnější plenky mají vnější plášť ze zcela prodyšného a dobře biologicky odbouratelného kukuřičného plastu, který navíc není z geneticky modifikované kukuřice. Vnější plášť však může být i z jiných eko materiálů, to už záleží na jednotlivých značkách.

Závěrem bychom rádi zdůraznili, že ekologické jednorázové pleny nejsou samospásné, není to nic, co by přírodu ani trochu nezatížilo, svou roli hrají i plastové obaly, které někdy jsou biologicky odbouratelné, jindy ne; poté cestování pleny z výrobny do prodejny a k zákazníkovi, neustálé balení a transport. Látkovky se oproti tomu vyrobí jen jednou a pak už přírodu zatěžujete jen jejich praním – pokud byste si chtěli porovnat tyto dvě eventuality, info najdete ZDE.

text a foto: AMV

SOUTĚŽ o 3 balíčky německých ekologických plenek Wiona BIO v hodnotě cca 380 Kč, dle potřebné velikosti.
Plenky Wiona BIO jsou v konkurenci jiných zdravých jednorázovek cenově velmi zajímavé. Vnější část plenky je pokryta bio fólíí z kukuřičného škrobu, která činí plenky výjimečnými. Fólie má v sobě mikro otvory, které zajišťují nadstandardní ventilaci plenky, přičemž udrží zadeček miminka  i okolní oblečení bezpečně v suchu. Vysoké procento plenky, tj. 66 – 70 %, je vyrobeno z biologicky odbouratelných zdrojů. Velkým plusem je také přírodní extrakt ze zeleného čaje, který má prověřenou antibakteriální funkci.
Soutěžní otázka:
Vyjmenujte všechny značky jednorázových zdravých plen, které lze zakoupit na e-shopu www.babystart.cz!

Své odpovědi zasílejte do pondělí 24. 8. 2015 12:00 na e-mail redakce@magazin-lohas.cz. Vyhrává 100., 200. a 300. správná odpověď!

Pravidla soutěží na webu Magazín-Lohas.cz
Tato pravidla upravují vztahy mezi Soutěžícím, který se zúčastní jakékoliv soutěže na webu www.magazin-lohas.cz a jeho Provozovatelem

  1. Každý soutěžící se může každé soutěže zúčastnit pouze jednou (dublované e-mailové adresy či adresy poštovní se při odeslání odpovědi automaticky smažou).
  2. Zasláním odpovědi na jakoukoliv soutěž na webu Magazín-Lohas.cz souhlasíte s použitím vaší e-mailové adresy pro marketingové účely webu Magazín-Lohas.cz a e-shopu Ekocentrik.cz. Tím, že Soutěžící Provozovateli poskytne své osobní údaje v souvislosti se zasláním odpovědi na soutěžní otázku, uděluje Provozovateli svůj výslovný souhlas ke zpracování takto sdělených osobních údajů včetně. Tento souhlas Soutěžící uděluje na dobu neurčitou s tím, že je oprávněn jej kdykoliv odvolat, a to písemným oznámením na e-mail redakce@magazin-lohas.cz.
  3. Sdělením elektronického kontaktního údaje (e-mailu) uděluje Soutěžící Provozovateli souhlas k zasílání obchodních sdělení, propagačních materiálů Provozovatele či jeho obchodních partnerů prostřednictvím elektronické pošty. Zákazník tímto bere na vědomí, že nedílnou součástí obchodních sdělení může být i propagace inzerentů a nelze tyto e-maily proto považovat za nevyžádanou reklamu.
  4. Provozovatel prohlašuje, že bude údaje získané dle prostřednictvím soutěží zpracovávat a používat pouze za účelem vytváření databáze čtenářů Stránek www.magazin-lohas.cz, za účelem vyhodnocování cílové skupiny čtenářů Stránek, za účelem vyhodnocování návštěvnosti Stránek, za účelem vyhodnocování soutěží, za účelem zasílání možných výher ze soutěží, obchodních sdělení, propagačních materiálů Provozovatele či jeho obchodních partnerů.Provozovate lprohlašuje, že osobní údaje takto Soutěžícím poskytnuté budou zpracovávány čistě pro potřeby Provozovatele ,a to pouze osobami smluvně spřízněnými s Provozovatelem a tyto nebudou zpřístupněny žádné další osobě.V případě, že Provozovatel poruší své povinnosti správce osobních údajů dle zákona č.101/2000Sb., má Soutěžící právo požadovat po Provozovateli vysvětlení a požadovat také, aby vzniklý protiprávní stav byl odstraněn. Provozovatel nenese zodpovědnost za napadení databáze osobních údajů třetí osobou, která není s Provozovatelem ve smluvním vztahu. Rozsah zpracovávaných osobních údajů je: e-mailový kontakt, jméno, pohlaví, věk, vzdělání; registrační číslo provozovatele u ÚOOÚje: 00037343.
  5. Výherci soutěží nejsou losováni, ale vždy je u jednotlivé soutěže uvedeno, kolikátý e-mail se správnou odpovědí je výherní.
  6. Ostatní pravidla a podrobnosti soutěže jsou součástí textu, který ji charakterizuje či uvádí.