Zima: Jak se přirozeně stravovat a jak BÝT

Recenze: Tomáš Šebek, Mise Afghánistán

Zoot přináší udržitelnou módu / 9.11.2015

Jistě všichni znáte jeden z největších internetových obchodů s módou, ZOOT, který na český trh přinesl spoustu nových značek; a novou éru nakupování prostřednictvím internetu a několika výdejen po celé ČR. Od začátku byl ZOOT trochu jiný a mezi konvenčními módními značkami nabízel i udržitelné módní varianty. V tuto chvíli najdete na ZOOTu z oblasti sustainable či lohas fashion poměrně zajímavé portfolio, které bychom vám rádi v tomto článku představili.

PROJEKT DOBRO

Pravidelnou produkcí těchto kolekcí podporuje Zoot neziskové organizace, občanská sdružení nebo festivaly pořádané dobročinnými organizacemi. Tato aktivita funguje necelé dva roky, produkty jsou navrhované českými návrháři a grafiky a z posledních kolekcí stojí za zmínku např.:
Old´s Cool - kampaň společnosti Elpida, která pomáhá seniorům žít aktivní život.
Zachraň jídlo - kolekce, která podporuje zodpovědné zacházení s jídlem, které je neprodejné, nemá-li ideální tvar, barvu, hmotnost apod.´- neboli OMEZME PLÝTVÁNÍ.
Dobrá hodina - kolekce pro Diakonii ČCE, která pomáhá lidem založit si živnost nebo najít a udržet si práci v zemích jako Etiopie, Moldavsko či Gruzie.

BIO A EKO

SKUNKFUNK
Španělská značka udržitelné módy, která nabízí své bavlněné výrobky s certifikátem GOTS a v nevyšší možné míře využívá ekologických surovin k výrobě oblečení. Někdy uprostřed devadesátých let začali tvůrci Skunkfunk s prodejem oblečení "z druhé ruky", které nakoupili při svých cestách do měst jako Londýn nebo Berlín.  Jednalo se o oblečení, které ve Španělsku nebylo k sehnání. Svou vlastní tvorbu začali návrhem triček, která úspěšně prodávali na fastivalech.
MATT AND NAT
Kanadský výrobce kabelek a doplňku je přísně veganský. Už od 90. let postupně úspěšně osidluje kanadský trh svou udržitelnou koncepcí, přičemž nepoužívá kůži ani jiné materiály z živočišné produkce. Od roku 2007 vyrábí podšívky pouze ze 100% recyklovaných plastových lahví a nově i z recyklovaných pneumatik jízdních kol. Důležité je zmínit, že peněženky a kabelky této značky nejsou žádnou šílenou alternativou, ale mají klasický příjemný vzhled v různých barevných obměnách a designových variacích.
STANLEY AND STELLA
Belgická značka ekologické módy Stanley & Stella věří, že by se měl celý módní průmysl začít chovat mnohem zodpovědněji k naší planetě, a tak se rozhodla jít příkladem. Je průkopníkem v eko-módě, která je šetrná k prostředí a lidem, kteří ji tvoří i nosí.
Od prvního utrženého chomáče bavlny až po dopravu hotového kousku oblečení je celý proces maximálně ekologický a dlouhodobě udržitelný. Jde v podstatě o velmi jednoduchá trička a mikiny, které jsou ideálním základem pohodového šatníku nejednoho z nás. Produkty mají podle svého složení tyto ekologické certifikáty: GOTS, OE 100, OE Blended, OEKO TEX, REACH.
FAGUO
Faguo je francouzská značka bot a doplňků, která za každý prodaný kus vysadí jeden strom - to, že jich od roku 2009 vysadili již skoro 250 tis. vypovídá o její celosvětové oblíbenosti mezi všemi, kteří milují neurvalou jednoduchost, přírodní barvy a přírodu vůbec. Kokosový knoflík na každém produktu je symbolem právě toho vysazeného stromu.

Nakupujte lokálně

RAGWEAR
Streetová móda česko-německého původu má svůj počátek v 90. letech a nyní skupina designérů tvoří své kolekce v Praze - čili jde o značku lokální. Zajímavá může být především pro vegany, vegetariány a odpůrce týrání zvířat, protože pro své oblečení získala certifikát PETA, který zaručuje nepřítomnost vláken živočišného původu, pro její výrobu nebyla využita dětská práce a nebylo ohroženo žádné zvíře.
ZOOT ORIGINÁL
Pod svou vlastní značkou přetváří ZOOT originální a ryze české nápady svých kreativců do podoby základních kousků vašeho šatníku ve velmi lokálním stylu, s nápisy, které mají právě v Čechách ideální výpovědní hodnotu a které vznikají díky ekologickým barvám tiskárny OP Tiger.
OJJU
Privátní značka společnosti ZOOT zahrnuje portfolio bot a kabelek, které jsou navrhovány v Praze a vyráběné v malé továrně ve Španělsku - žádná dětská práce, žádné vykořisťování třetího světa a maximální podpora lokálního byznysu.

Text: MagLOH Promotion
Společnost ZOOT podpořila finančně i marketingově projekt LOHAS blogger 2015! DĚKUJEME!