Dobrotka ze Sýrie

Vynikající recept na sladký skořicový dezert z mozzarelly a filo těsta po syrském způsobu.

O lepším životě: Adéla Jonášová

O lepším životě: Jana Kománková / 13.3.2016

Jana Kománková je šéfredaktorkou webového magazínu Protišedi, hudební publicistkou a více než dvacet let výraznou postavou českého Radia 1. Doporučujeme její rozhovor pro DVTV z listopadu 2015.

V čem je tvůj život lepší?
Žiju v dostatku, oproti mnoha zemím světa spíše až v blahobytu a mám možnosti volby, co budu dělat zítra, s kým a pro koho. Uvědomuju si, jaký luxus je živit se tím, co mě baví a co si sama vytvářím, a často je to spíš hra než dřina.
 
Žiješ/ umíš žít šetrně?
Snažím se, i když to neberu fanaticky. Léta jsem byla vegetariánka, teď si na podnět své mudr dám občas rybu, většinou z udržitelného lovu. Jím hodně lokálních věcí, za rohem mám farmářské trhy, ty mi to usnadňují. Staré oblečení daruju nebo dávám recyklovat. Auto nemám. Pletu z vlny od malých farmářů, většinou ručně šetrně barvené. Ráda vidím, že čaje, co si kupuju, neobsahují pesticidy. Těší mě, že mé oblíbené flyknit-svršky od bot Nike, které jsou nejpohodlnější ze všeho, se dělají z recyklovaných PET lahví. Prostě si vybírám šetrnější alternativy, ale neodřeknu si ani konvenční produkty, pokud alternativu nenajdu. Nejsem ten typ, co se živí jen mrkví, co si sám vypěstoval, a na dovolenou jednou za rok dva frčím letadlem, nikoli na oslu. Myslím že je fajn chovat se šetrně k přírodě, ale ne do krajnosti - s kamarádkou jsme se o tomhle mockrát bavily a usnesly se, že část lidí prostě potřebuje nějaké náboženství a taky trochu toho pocitu viny, že si žijí dobře, a bio život je pro takový účel vhodný.
 
Co je pro tebe toxické?
Magoři. Fanatici. Čakrabáby vnucující mi alternativní medicínu, protože podle jejich přesvědčení se rakovina léči citrónem.
 
Co bys mohla udělat dobrého, kdybys dostala příležitost?
Snažím se takové příležitosti vytvářet. Mohu díky provozování webu poměrně snadno podporovat různé užitečné projekty z oblasti osvěty, zdraví, umění, řemesel atakdále, a činím tak ráda. Podporuju kreativní lidi, aby si taky mohli dělat, co chtějí.
 
Máš nějaké  osobní doporučení na ekologické, bio či přírodní produkty?
Prát v mýdle je prima, pro přírodu i pro vlastní kůži. Real teď dělá řadu čističů do domácnosti, které jsou ekologicky šetrnější než normál, a sice jsou o maloučko méně silné, ale zas má člověk dobrý pocit - tak to zatím střídám s běžnými produkty. Vlasy a nohy svěřuji rollandu, pečuje skvěle a šetrně. Kosmetiku používám hodně od značky Lush, je zábavná a šetrná a člověk si na obličej tak nějak raději maže rozšmelcovaná semínka než ropu.

Editace textu: AMV, foto: Vanda Velkoborská