Zdravá vs. obyčejná jednorázovka

V čem tkví onen rozdíl? Ve zdraví pro vaše dítě!

Jak poznat dobré boty nejen na podzim a zimu?

O lepším životě: Jana Maláková / 20.3.2016

Jana Maláková je čerstvou vítězkou výzvy LOHAS blogger 2015 v kategorii LOHAS LIFESTYLE. Její příspěvek týkající se zminimalizování odpadu v domácnosti si můžete přečíst ZDE. V současné chvíli je spokojeně na mateřské s dcerou Emily, píše (nejen svůj blog, ale i povídky například) a dříve se živila jako markeťačka, redaktorka či copywriterka.

V čem je tvůj život lepší?
V optimistickém a zodpovědném přístupu k němu. Život není o hromadění věcí, které stejně časem nepřináší tolik radosti jako na začátku… alespoň já to tak cítím. Sice jsem k tomu dospívala nějaký čas, ale objevila jsem štěstí v záležitostech, které mnozí přes hon za úspěchem a penězi občas přehlížejí. Důležité jsou pro mě zážitky. Ty vám nikdo nevezme a krásné vzpomínky vás budou těšit po celý život. Nemusí to být ani cesta kolem světa, stačí malý výlet, návštěva zoo… zkrátka cokoliv, co vám a vašim blízkým přinese radost.
A i doma může být krásně. Do našeho domova se snažím přinášet to, čemu seveřané říkají hygge. Je to taková ta vánoční atmosféra. Svíčky, klid, čaj a ideálně vůně linoucí se z hučící trouby. Proč si užívat pohodu jen o svátcích, když to jde celoročně.

Žiješ/ umíš žít šetrně?
Myslím, že ano, ale stále se učím něco nového. Každopádně  se snažím šetrnost šířit do všech oblastí svého života. Jako snad každá ženská se ráda hezky oblíkám, ale v nákupáku nebo obrovských oděvních řetězcích mě neuvidíte. Jsem sekáčový typ. Je šetrnější dát věcem druhou šanci než si dojít pro fungl nové. A navíc se v sekáčích dají najít pěkně originální kousky. To samé u nás platí částečně i o nábytku. Dcerka spí buď s námi, nebo v postýlce po mně, do které jsme samozřejmě koupili novou matraci, protože od 80. let se v oblasti zdravého spaní přeci jen dost změnilo. Pokojík jsme jí vybavili též starším nábytkem, který jsme vlastnoručně zrenovovali. Jasně, bylo by snazší zajít do obchodu a nakoupit nové kousky, ale je to zbytečné, i starší věci mohou být krásné a skvěle sloužit. A navíc… není to fajn, když vaše dítě spí v postýlce, do které vás ukládali vaši rodiče? 
O recyklaci dbám také v kuchyni. Snažíme se mít co nejméně odpadu a samozřejmě třídíme. Jsme v tom s přítelem značně striktní, a dokonce tím trochu štveme přátele, když k nim přijedeme a významně pokašláváme, zahlédneme-li, že plast vyhodí do směsného odpadu.

Co je pro tebe toxické?
Cokoliv, co škodí zdraví. Hlavně v oblasti stravy. Ne nadarmo se říká, že jsme to, co jíme. U nás v lednici nenajdete kolu ani žádné jiné sladké pití a nemáme ani gram klasického cukru. Dáváme si pozor na obsah potravin, které jíme, a zastáváme heslo „domácí je domácí“. Takže věčně něco kuchtím – od celozrnných těstovin přes pečivo až po dobroty pro dcerku. Zdraví naší rodiny je to nejdůležitější, proto chci mít přehled o tom, jaké suroviny jsou použité pro přípravu našich jídel. Vše sladím kvalitním medem přímo od včelaře nebo bio sirupy, u kterých si dávám pozor, aby neobsahovaly cukr ani jiné přidané látky, pijeme vodu s citronem nebo čaje a na koření se snažím pěstovat vlastní bylinky. Musím tedy přiznat, že doma se jim moc nedaří, takže už se těším na jaro, kdy budu na terase sázet a zalívat.
Netvrdím, že občas nehřešíme. Ďáblíky na našich ramenou jsou hlavně babičky, které nám servírují klasickou českou kuchyni. My jim to ale jednou za čas rádi odpouštíme. Tahle výjimka se netýká pouze dcerky, které s sebou vždy a všude vozím vlastní jídla. Jasně, vím, že rodiče jsou největšími vzory, takže je mi jasné, že už brzy budu muset naše hřešení řešit.

Co bys mohla udělat dobrého, kdybys dostala příležitost?
Přála bych si víc tolerance. Její nedostatek je téma, které mě pálí a které sleduji den co den hlavně na sociálních sítích. Opovrhovat někým, protože se liší barvou pleti, vírou… čímkoliv… je špatné. Opovrhovat lze podle mě jen zlým člověkem. Někým, kdo ublížil druhému.

Máš nějaké  osobní doporučení na ekologické, bio či přírodní produkty?
 Úplným nováčkem ve svém bio-eko životě jsem v kosmetice. Přiznávám bez mučení, že v téhle oblasti se teprve rozkoukávám. I tak už mám ale svoje oblíbence. Co se týká péče o pokožku, naprosto si vystačím se dvěma skleničkami – s kokosovým olejem a s bambuckým máslem. Obojí používám od značky Purity Vision a jsem naprosto spokojená.
Mojí ekologickou stálicí jsou pak látkové tašky. Jsou levné, pratelné a navíc daleko víc polahodí oku. Pokud vám nebyla z hůry dána zručnost tak jako mně, stačí si jich pár nakoupit. Mrkněte třeba na www.konecigelitek.cz.

Editace textu: AMV, foto: archiv Jany Malákové