Zima: Jak se přirozeně stravovat a jak BÝT

Fenomén barefoot

Proč chodit naboso? Proč to dopřát i vašim dětem?

Test: Jednorázové ekologické pleny - ZNAČKY / 26.3.2016

Naší druhé dceři je už téměř 19 měsíců a my ještě stále, ač už jen na spaní a na cesty, testujeme ekologické pleny stále. Ačkoliv složení v tuto chvíli už tolik neřeším, mám-li možnost, pořídím ekologické, pakliže ji nemám, jdu do těch nejšetrnějších, které mám po ruce.

Jak už to tak všechno trvá téměř rok a půl, český trh se trochu pozměnil. Z trhu zmizely německé plenky Babycharm Natural, které jsou velmi podobné Babylove z dm. Naopak přibyly plenky NappyNat, které jsou z kukuřičného plastu a dováží je můj oblíbený Babystart. Na trh byly uvedeny na právě proběhnuvším festivalu Evolution a vypadají pěkně. Více info o cenách a značkách dostupných na českém trhu najdete v našem minulém článku ZDE.

Kde nakupovat

Co se týká nákupu, obvykle kupuji zaručeně ekologické pleny na již zmíněném Babystartu, aktuálně jsem si z Německa dovezla Moltex, protože balení 30 plen ve velikosti 4 vyšlo na něco málo přes 7 euro, což se mi zdálo velmi slušné. Občas mám cestu okolo Globusu, kde mají skvělé švédské Naty. V poslední době jsem ale koupila i značku toujours z Lidlu, protože měla na sobě certifikát PEFC, jímž jsou certifikovány části pleny zvané fluff (nevím, jak to přeložit, napadá mě buničina?) – posuďte sami. V tomto certifikačním systému je zapojena i Česká republika. Jinak ty pleny nestojí za velkou zmínku až na to, že nedošlo k opruzeninám, jsou velmi tenké a ani nejsou příliš navoněné, respektive téměř vůbec.

Před časem jsem pořídila v Tescu také velké balení polských plen značky Bella, na které jsem původně zanevřela poté, co mi jejich PR agentura neposkytla adekvátní žádané informace, ovšem Na Bulovce jsme je dostávaly místo Pampersek, které jsou v jiných porodnicích, a byla jsem velmi spokojená. Jelikož jsou bez chlóru, což je ten největší problém konvenčních plen, rozhodla jsem se je do výčtu značek také zařadit – protože jsou lokální a tu nejškodlivější složku pro dětské zadečky v sobě nemají. Navíc jsou i cenově velmi dostupné.

Boj s opruzeninami

Na toto téma chystám podobně podrobný článek ohledně přírodních krémů na dětské zadečky, nyní ale k plenám. Pro úplnou objektivitu ještě třeba říci, že jsme přes Vánoce prodělávali s dcerou opravdu nepěkné období krvavých opruzenin, na které pomáhal jen černý čaj a zadeček bez pleny. Tehdy (stalo se to asi 3x) jsem vždy nasadila klasické Pampersky, abych mohla plenku měnit po každém vyčůrání a nebylo mi škoda peněz. Nevím, jestli pomohlo to časté přebalování nebo ty pečující složky, co jsou v Pamperskách, ale obvykle to zabralo. Ještě třeba dodat, že po prvním testování ekologických jednorázovek před pěti lety jsem se smířila s tím, že se moje dítě nebude cítit tak dobře, jako v klasických jednorázových plenách, vzhledem k vysoké ceně, malému množství značek na trhu a ve většině případů nedostatečném komfortu, ovšem opak byl pravdou. Když jsem pak na roční dceru poprvé z nutnosti konvenční pleny použila, byla jsem překvapená, že jejich vlastnosti, včetně savosti, jsou dokonce horší než u většiny eko plenek. Tak jdeme na to.

Seventh Generation (USA)

Co o plenách říká distributor: Zcela bez chlóru, nebělené, nebarvené, bez latexu a bez parfemace. Samozřejmě hypoalergenní. A přitom extrémně funkční a velmi šetrné. Plenky prošly testem HRIPT a jsou označeny jako vhodné pro ekzematiky a alergiky.
* nulový obsah chloru v plenkách a nepoužívání chloru při výrobě a zpracování surovin
* nulový obsah formaldehydu v plenkách a nepoužívání formaldehydu při výrobním procesu
* nepoužívání chemického bělení a barvení plenek
* základní suroviny, včetně těch používaných na savé jádro jsou získávány z recyklovaných a/nebo obnovitelných zdrojů

Názor Magazínu LOHAS: Vzhledem k malé velikosti plenky a skvělé savosti, a to skutečně 9 – 12 hodin nočního čůrání bez mokrého okolí, to byly do půl roku věku naše nejoblíbenější pleny. Vlhko není úplně oddělené od zadečku, takže pokud nastane období opruzenin, soporučuju spíše pleny s SAP gelem. Zbytková vlhkost na zadečku však pořád byla asi tak o 70 % menší, než z látkovek. Plenky vypadají hodně papírově a hodně obyčejně, ale dokážou sát možná víc než konvenční. Zaujala mě jejich hnědá barva – na obalu bylo napsáno, že obsahují pigment, což jim dle mého názoru tuto hnědou barvu dodává, ale nevím to jistě, slova dovozce to vyvracejí. Cena je bohužel v tuto chvíli 619 Kč za 80 ks, tedy stoupla skoro o 100 Kč. Plenky Seventh Generation cenou, savostí i pohodlností rozhodně patřily mezi naše favority.

Attitude (Kanada)

Co o plenách říká distributor: Plenka Attitude není, na rozdíl od konvenčních plen, obalena polyethylenovou folií ale materiálem známým jako PLA (bioplastem vyráběným z kukuřičného škrobu), proto jsou pleny Attitude přirozeně hypoalergenní a citlivé k dětské pokožce. Pleny tedy neobsahují běžně používané plasty vyrobené z ropy. Vnitřek plen je vyrobený z ověřené a certifikované dřevěné buničiny (celulózy). Vnitřní absorpční jádro plenky je zcela bez chlóru, protože je vyrobené z nebělené celulózy. V plenkách není ani žádný absorpční gel, který se běžně používá a není biologicky odbouratelný, proto jsou pleny vhodné i pro děti trpící ekzémy. Pleny neobsahují ani žádné živočišné deriváty, jsou 100% biologicky rozložitelné včetně obalu. Jedná se o "nejzelenější" pleny na trhu. Plenky jsme atestovali v ČR a neobsahují nic, co by mohlo způsobit alergické či ekzémové podráždění dětské pokožky. Při všech těchto výhodách nabízejí komfort konvenčních plen - jsou elastické okolo pasu i nožiček a mají opakovatelně použitelná lepítka, která pleny velmi dobře drží na těle i u lezoucích a chodících dětí.

Názor Magazínu LOHAS: Bohužel jsme netestovali!

Babylove z dm (Německo)

Co o plenách říká distributor: Plenky obsahující celulózu bělenou kyslíkem, která je dodávána z ekologicky obhospodařovaných lesů. Neběleno chlórem. * plně prodyšná ochranná fólie/ plenky neobsahují přírodní latex/ dermatologicky testováno/ 3vrstvé savé plenky speciálně navrženy tak, aby velmi rychle absorbovaly tekutiny/ absorpční jádro je 100% bez chlóru/ plenky mají elastické boční manžety. Produkt nese certifikaci „Vegan“, které garantuje, že produkt neobsahuje žádné živočišné látky.

Názor Magazínu LOHAS: Poté, co jsem je používala na svou novorozenou druhou dceru, jsem byla opravdu zklamaná, když zrušili nejmenší velikost. Časem ale musím chytrému německému výrobci dát za pravdu, protože ve srovnání s konkurenčními značkami to na tu mlékově řídkou stolici miminka nebylo to pravé. Špatně sály, byly objemné a gumičky na nožičkách nepomohly, na zádech zúžení nemají. Což nemění nic na tom, že podobná nehoda se nám stala i s ostatními plenkami, ne však v takovém „formátu“. Plenky Babylove ovšem hojně využíváme teď cca od necelého roka, na batoleti už nejsou tak obrovské, i když patří k objemnějším, papírovější textura nevadí a zdají se mi velmi dobře prodyšné, v létě jsme je používali při opruzeninách. Všude je seženete, je to dobrá alternativa pro rodiče, kteří chvilku doma neposedí a nechtějí cestovat s balíky.

Bambo Nature (Dánsko)

nejedná se o klasické ekologické pleny, co do odbouratelnosti v přírodě

Co o plenách říká distributor: Vyrábí ABENA A/S , Dánsko, s dodržením nejpřísnějších kritérií týkajících se výrobní technologie i použitých materiálů. O kvalitě plenkových kalhotek BAMBO Nature dostatečně vypovídá přidělení prestižní severské ekoznámky SWAN. Pro její obdržení musí výrobce splnit řadu přísných omezení – např. zákaz používání chlóru nebo jiných organických bělidel, parfémů nebo jakýchkoliv alergenů při výrobě atd. Hlavním kritériem je dosažení max. ochrany uživatele i životního prostředí při výrobě i recyklaci. Výhody plenkových kalhotek BAMBO: - TOP DRY – vnější povrch zajišťuje dokonalý pocit suchosti a bezpečí. Dvojité jádro se superabsorbentem mění okamžitě tekutinu na gel. - Prodyšný a měkký povrch – pro maximální ochranu dětské pokožky. - Odpružené bočnice a měkké okraje zajišťují dokonalé přilnutí plenky k tělu a umožňují dítěti volnost pohybu. - Hypoalergenní – dermatologicky testováno

Názor Magazínu LOHAS: Plenky jsem pořídila, protože měly certifikát FSC a navíc známku Sdružení pro astmatiky a alergiky, kterou znám z neparfemované řady přírodní kosmetiky Urtekram, ačkoliv to prodejci neuvádí a není to ani na obalu, distributor deklaruje, že jsou bez chloru. Překvapuje mě, že právě tyto, pro mě tak důležité a v podstatě rozhodující benefity, e-shop lékárna.cz vůbec nezmiňuje. S plenkami jsme byli standardně spokojeni  -  neurazí, nenadchnou, standardní dobrá kvalita, potištěné velkým obrázkem medvídka. Plusem je pro mě vedle zmíněných certifikátů také to, že neputovaly z dalekého zámoří.

Beaming Baby (VB)
Co o plenách říká distributor: dokonale řešené zapínání – lepicí pásky a gumička na zádech plenky – plenky opravdu perfektně sedí/ jsou navrženy tak, aby vydržely až 12 hodin/ jsou vyráběny z trvale udržitelných, environmentálně šetrných zdrojů/ 65 – 76 % celé plenky je vyrobeno z biologicky odbouratelných zdrojů. Především se jedná o geneticky neupravovaný (GM free) kukuřičný škrob/ balení plenek je kompostovatelné – lze použít jako sáček na biologický odpad/ většina plenky se v přírodě rozloží během přijatelných 4 let, zatímco běžné plence to trvá neuvěřitelných 400 let.
Z čeho je vyrobena plenka Beaming baby?
* Vnější plášť plenky je velmi dobře prodyšný, protože je vyroben z kukuřičného škrobu - 100 % biologicky odbouratelný.
* Tři vrstvy plenky Beaming baby zajišťují rychlou absorpci tekutiny. Prodyšná vnitřní vrstva dotýkající se těla miminka je minimálně z 50 % vyrobena z kukuřičného škrobu.
* Absorpční jádro je tvořeno směsí biologicky odbouratelné buničiny a malého množství absorpčního gelu (20 % z celkového množství gelu je vyráběno z kukuřičného škrobu).
* Plenky jsou běleny bez použití chlóru. Neobsahují umělé parfémy ani latex.

Názor Magazínu LOHAS: Z našeho pohledu jsou bohužel poměrně drahé, i když je nutné říci, že platíte za zaručeně VEGANSKOU kvalitu s certifikátem (certifikát Vegan mají také Babylove z dm), 10 % značka věnuje na charitu a navíc získáte exkluzivní komfort běžně dostupných plen. Občas mi přišlo, že jsou tak skvěle nepropustné, že nepropustí i to, co by měly propustit. Výborná j gumička na zádech.

Bio Babby (Francie)

Co o plenách říká distributor: Díky použití přírodních materiálů, jsou ekologické jednorázové plenky BIO BABBY nepochybně tou nejlepší volbou každé maminky. Plenky respektují citlivou dětskou pokožku a přitom mají výhody běžných jednorázových plenek. Plenky BIO BABBY jsou z 61% vyrobené z obnovitelných zdrojů a biologicky rozložitelných materiálů a tím mají minimální dopad na životní prostředí. Vnější plášť plenky je vyrobený z čistě přírodních materiálů, čímž zajišťuje efektivní ventilaci plenky a zabraňuje vzniku dermatitidy, alergií, zánětů či přehřívání pohlavních orgánů – je 100% biologicky odbouratelný. Plenky jsou extra jemné a mají speciální elastické zapínání na suchý zip, který umožňuje vícenásobné použití bez ztráty funkčnosti lepení. 
*Bez chlóru a TBT * Bez latexu a bez parfémů * Dermatologicky testováno Připojuji ještě odkaz na článek distributorky, který se věnuje SAP gelu.

Názor Magazínu LOHAS: K těmto plenám jsem bohužel měla jen jeden vzorek, nejsem tedy s to objektivně posoudit všechna pro a proti. Pokud si správně pamatuju, je hlavním materiálem plenky kukuřičný škrob. Její vlastnosti bych srovnala například s Beaming Baby či Naty, byla ale ze všech plen taková nejvíc nadýchaná, vpředu měla barevný pásek; lehoučká, ohebná, nepapírového a ne příliš plastového vzhledu. Sála kvalitně, držela dobře.

GroVia (USA)

Co o savém jádru říká distributor: savá jádra neobsahují žádná barviva ani parfémy, nejsou bělená chlórem/ vnitřní vrstva je vyrobena z velmi jemného materiálu IngeoTM, což je netkaná textilie na bázi kukuřičného škrobu/ savé jádro je vyrobené z dřevěné buničiny a obsahuje pouze minimální množství absorpčního gelu (SAP)/ vnější vrstvu tvoří speciální nepromokavý biofilm/ savá jádra jsou kompostovatelná podle EN13432 a ASTM D 6400 a vlastní také atesty Oeko-Tex Standard 100/ tip: použijte jednorázová savá jádra do dětského spodního prádla a vytvořte tak jednoduše praktické tréninkové kalhotky!

Názor Magazínu LOHAS: Tato savá jádra mi přišla jako skvělý nápad na krátké cesty, když jste na látkovkách. Není to ale rozhodně dobrý nápad, když jste na jednorázovkách. Savá jádra jsou veliká, spíš kompromisní, co se týká padnoucího tvaru a pohodlí. Musíte pořídit svrchní kalhotky, pokud tedy už neučíte na nočník. Navíc dítě není jen v jednorázové pleně, ale navíc má přes to ještě nepromokavou svrchní plenu, takže se zaručeně pěkně paří. Savá jádra se dají přilepit, ale nějak jsem k nim nepřilnula i vzhledem k ceně. Měla jsem je doma připravené stejně jako celý arzenál látkovek, se kterými nám to ani na podruhé nevyšlo.

Moltex nature no. 1

Co o plenách říká distributor: Všechny materiály použité pro výrobu těchto plenek jsou pravidelně testovány nezávislými laboratořemi. Zcela prodyšný 100 % biologicky odbouratelný vnější plášť plenky zajišťuje efektivní ventilaci plenky. Velmi jemná vnitřní vrstva na těle miminka je přibližně z 50 % biologicky odbouratelná. Jsou vyráběny z trvale udržitelných, environmentálně šetrných zdrojů. Tři vrstvy plenky MOLTEX nature no. 1 zajišťují rychlou absorpci tekuté složky. Plenky udrží děťátko spolehlivě v suchu po celou noc. Elastické pásky díky sytému "Comfort Stretch" zaručují, že plenka bude vašemu dítěti opravdu "sedět". Plenky mají certifikát FSC. Absorpční jádro je tvořeno směsí biologicky odbouratelné celulózy a absorpčního gelu (gelu je výrazně méně než u běžných plenek. Jsou běleny bez použití chlóru. Extrakt z lístků čajovníku přidaný do absorpčního gelu efektivně neutralizuje pachy. Neobsahují žádné syntetické parfémy, neobsahují latex. Jsou vyráběny v 6 velikostech.

Názor Magazínu LOHAS: Německé pleny Möltex jsou už klasika. Zkoušela jsem je na první dceři a teď jsem byla příjemně překvapena, že jsou stále stejně dobré, i když už mám k dispozici i kvalitativně srovnatelnou konkurenci. Plenka výborn pruží po stranách, vzadu ne - bohužel se nám stalo, že i čůrání vyteklo zadem, ale od chvíle, kdy miminko začne sedět, jsou podle mě tyhle klasičtější jednorázovky nutností, protože je vlhkost oddělená od kůže miminka. Moltex jsou velmi měkké pro pokožku.

Nappy (CZ)

Co o plenách říká český výrobce: Jednorázové ekologické plenky jsou vyrobeny z 98% z obnovitelných zdrojů a biologicky rozložitelných materiálů. Prodyšná, avšak nepropustná vnější vrstva, díky níž může pokožka dítěte dýchat a je udržována v suchu, je vyrobena z kukuřičného škrobu bez použití genetické modifikace. Vnitřní část plenek je tvořena převážně celulózou vyrobenou ze dřeva získaného z lesů s udržitelnou produkcí a bělená bez použití chloru. Absorpce tohoto sametově měkkého materiálu je zvýšena absorpčním gelem (SAP) s přídavkem výtažku z čajovníku, čímž udržuje zápach uvnitř plenky. Navíc je účinný proti virům (např. herpes), houbám, kvasinkám a bakteriím. Plenky nejsou běleny - ani chlorem ani kyslíkem, jejich žlutobílé zabarvení je způsobeno přírodními materiály, ze kterých jsou vyrobeny. Po odstranění lepítek jsou plenky 100% biologicky rozložitelné a kompostovatelné. Doba rozložitelnosti je 90 dní, v praxi však může být i delší, v závislosti na klimatických podmínkách.

Názor Magazínu LOHAS: Jelikož jsme jediné dostupné velikosti 3 – 6 kg odrostli dřív, než jsem je stačila objednat, počítala jsem s tím, že už je nevyzkouším. Když tu náhle v nejzapadlejší drogerii v Jeseníku, kam jsem si šla pro nutné zlo, jsem objevila asi nějaký zbytek naší velikosti na 10měsíční dítě. Musím říct, že jsem byla z plenek celkem nadšená, především vhledem k jejich ceně. Obsahují čajovníkový extrakt jako německé Möltex. U Nappy, jako u jediných, se mi však stalo, že zbytky superabsorpčního gelu zůstávaly na zadečku – to se mi trochu nelíbilo, jinak ovšem nemohu říci jediné mínus, navíc lokální výrobek. Velikostně normální, funkčně dobré. Hrozně se mi líbí, že jsou stejně jako druhé české pleny, Xkko, plně kompostovatelné, a navíc ta cena!

Naty (Švédsko)

Co o plenách říká distributor: Plenky Naty jsou šetrné k životnímu prostředí. Jsou vyráběny z trvale udržitelných, environmentálně šetrných zdrojů. Barva potisku plenek má certifikát "OK compost". Tento certifikát potvrzuje, že barva potisku neobsahuje zdraví nebezpečné těžké kovy. 60 – 70 % celé plenky je vyrobeno z biologicky odbouratelných zdrojů. Vnější plášť plenky má rovněž certifikát „OK compost“. Plenky mají certifikát FSC. 
Z čeho je plenka Naty? 
* Prodyšný 100 % biologicky odbouratelný vnější plášť je vyráběn z kukuřičného škrobu.
* Vnitřní vrstva dotýkající se těla miminka je částečně biologicky odbouratelná.
* Absorpční jádro je tvořeno směsí biologicky odbouratelné buničiny a absorpčního gelu (gelu je výrazně méně než u běžných plenek).
* Plenky jsou běleny bez použití chlóru.
* Plenky nejsou nijak parfémovány, neobsahují latex.
* Jemný materiál použitý pro výrobu plenky, elastická lepítka, jemná pružná část na zádech a pohodlná část plenky obepínající dětské nožičky – tyto vlastnosti plenek Naty umožní Vašemu dítěti volný pohyb. Plenky Naty nabízíme v 6 velikostech. 

Názor Magazínu LOHAS: V jakémkoliv období, od narození do půl roku, se mi tyhle pleny zdály skoro nejlepší, dobře sály, jsou malé, přitom dostatečně velké, dobře prodyšné a navíc se mi hrozně líbí. Já Naty miluju, jak na používání, tak jejich vzhled. Není v nich nic nadbytečného a nejlépe padnou. Uvnitř jsou tkané, jemné, zvenčí hrubší, ale to na komfortu vůbec nic nemění. Nejméně ze všech ekologických jednorázovek zapáchají z výroby - působí tedy extra čistě a nechemicky. Výborně pruží okolo nožiček i na zádech. Nikdy se nám s nimi nepřihodila opruzenina, což nemusí být jejich zásluha, tady záleží z 90% na miminku:).

Wiona BIO (Německo)

Co o plenách říká distributor: Plenky Wiona Bio jsou až ze 70 % vyráběny z biologicky odbouratelných zdrojů - Především se jedná o geneticky neupravovaný (GM free) kukuřičný škrob. Jsou atestovány nezávislou laboratoří Dermatest jako hypoalergenní. Původním účelem jejich výroby byla pomoc dětem s jakkoliv nemocnou pokožkou. Pro jejich ekologičnost a výraznou šetrnost k dětské pokožce se však staly oblíbenými i u přemýšlivých rodičů zdravých dětí. Jsou vyráběny z trvale udržitelných, environmentálně šetrných zdrojů. Balení plenek je kompostovatelné, lze použít jako sáček na biologický odpad. Běžně používané plenky se mohou rozkládat stovky let na rozdíl od těch biodegradabilních, které ke svému rozkladu potřebují jen zlomek této doby v řádu několika málo let. Plenky mají certifikát FSC. Vnější část plenky pokrývá bio fólie, která je nejen na pohled nepromokavá. Přesto je nadstandardně prodyšná, jelikož je vyrobena speciální technologií a obsahuje oku neviditelné mikro otvory, které umožňují cirkulaci vzduchu a brání tak zapaření. Fólie je vyrobena z kukuřičného škrobu a je 100 % biologicky odbouratelná. Plenky mají gumičku na zádech a elastická lepítka. Tyto přednosti spolu s praktickým tvarem plenky zajišťují velmi dobrou ochranu před protékáním. Absorpční jádro je tvořeno směsí biologicky odbouratelné celulózy a absorpčního gelu (gelu je samozřejmě výrazně méně než u běžných plenek). Jsou běleny bez použití chlóru. Neobsahují žádné parfémy, neobsahují latex. Obsahují extrakt ze zeleného čaje, který nejen neutralizuje pachy, ale má také antibakteriální účinek. Působí proti virům, kvasinkám, plísním a bakteriím. Plenky Wiona nabízíme v 5 velikostech.

Názor Magazínu LOHAS: Plenku jsem zkoušela jen jednu a neshledala jsem žádný velký nedostatek. Na omak i pohled vypadají trochu „igelitově“, ale v porovnání s ostatními jsou prý ještě lépe odbouratelné a navíc i prodyšné, to jsem si ověřila v tom nejteplejším počasí léta 2015, kdy jsme dokonce bojovali i s kvasinkami. Líbila se mi bělostná bělost těchto plen, nikde žádný zbytečný potisk, a navíc opravdu spoléhám na německý Dermatest, kteréžto ocertifikované výrobky v mnoha případech používám na první dceru s atopickou kůží. Kupuji na Babystart.cz

Kikko Eco (CZ) vypadá to, že už nejsou na trhu!

Co o nich říká český výrobce: Kikko eco jsou jednorázové ekologické plenky, které jsou z  98% vyrobeny z obnovitelných zdrojů a biologicky rozložitelných materiálů. Vnitřní vrstva je vyrobena z velmi měkkého a příjemného materíálu  ingeo ™ fibre  a 100% biologicky odbouratelné celulózy.  Kikko eco pleny byly certifikovány podle mezinárodních standardů n13432 a astm6400, a po odstranění lepítek jsou 100% biologicky rozložitelné a kompostovatelné. Inovativnost plen kikko eco spočívá především: v super měkké vnitřní vrstvě – vyrobené z vláken ingeo™.   Ingeo ™je certifikovaná netkaná textilie z biopolymeru pla. Materiál je 100% biodegradabilní a kompostovatelný  dle standardů en13432 a atsm 6400.
Ve vnitřním savém jádru – vyrobené z dřevěné buničiny a unikátního super absorpčního bio polymeru (SAP). SAP výrazně zvyšuje absorpci plenek. Vzhledem k jeho použití je SAP velmi pečlivě testován a výsledky testů  dokazují, že není toxický, není geneticky modifikovaný ani dráždivý. V nepropustné vnější vrstvě, kterou tvoří speciální nepromokavý biofilm pcl. Pleny Kikko eco navíc nejsou běleny (ani chlórem ani kyslíkem). Jejich žlutobílé zabarvení je způsobeno přírodními materiály, ze kterých byly vyrobeny. Pleny Kikko eco jsou za podmínek bpi6400 and en13432 plně rozložitelné za 90 dní. Tato doba může být praxi  i delší, v závislosti na klimatických podmínkách.

Názor Magazínu LOHAS: Trochu jsem už od začátku bojovala s cenou, líbí se mi papírové balení, ale naprosto mi není jasné, proč mají tak široké postranní pásky. Co se týká množství a kvality materiálu, jsou tak akorát, ale tyhle postranní pásky mi trochu překážely, obzvlášť na malém miminku, navíc je to podle mě zbytečný materiál navíc. Savost výborná a nažloutlého zabarvení jsem si vlastně ani nevšimla. Na zádech mají gumičku stejně jako Naty, Seventh Generation, Beaming Baby a Bella Happy.

Bella Happy (Polsko)

nejedná se o klasické ekologické pleny, co do odbouratelnosti v přírodě

Co o nich říká český distributor: Inovativní 3D Flexi System poskytuje dítěti pohodlí, neomezuje ho v pohybu a zaručuje lepší absorpci. 3D Flexi System znamená: široké, pružné suché zipy, širokou a pružnou gumu v pase a široké elastické volánky, které udržují obsah plenky uvnitř. Tenká anatomická absorpční vrstva pohlcuje všechnu vlhkost a inovativní textilie Magic Green ji okamžitě rozmístí po celé plence. Použití prodyšného materiálu chrání vaše dítě před opruzeninami. Barevné značky na plenkách přitahují pozornost dítěte a tím je přebalování zábavnější.

Názor Magazínu LOHAS: Z hlediska odbouratelnosti nejde u této polské značky o typicky ekologické pleny, avšak absence chlóru, jak výrobce avizuje na obalu, je pro mě natolik důležitá, že jsem je vyzkoušela. Jsou dostupné např. v Tescu, cenově velmi zajímavé, mají gumičku na zádíčkách a papírový objemnější vzhled. Nejsou příliš navoněné, jako jsou třeba Pampers, a ty pro úplná novorozeňata neobsahují ani extrakt ze zeleného čaje; který naopak u těch větších je k dobru věci. Jsou potištěné fialovými obrázky, což považuju v mnoha případech za zbytečné, naše dcera však na obrázky např. u toujours plen z Lidlu reaguje velmi pozitivně, jinak totiž přebalování nesnáší. V posledních týdnech, když už jsem přes den bez plen a používáme je jen na spaní, je kupuji nejvíce společně s Babylove z dm. Cena je cca 270 Kč za 54 ks na internetu.

A ještě několikero porovnání plenek obrazem
Největší Kikko a nejmenší Naty vedle sebe ( pro stejný věk/ váhu miminka)

Text: AMV, foto: AMV, archiv firem