Dobrotka ze Sýrie

Vynikající recept na sladký skořicový dezert z mozzarelly a filo těsta po syrském způsobu.

O lepším životě: Adéla Jonášová

Vybíráme dětskou botu: Barefoot versus certifikát s žirafou / 11.4.2016

Někdy loni v létě jsem si všimla, že čtyřletá dcera má ukazováček na obou nožkách podivně zabořený do sandálky. Konzultovali jsme s pediatričkou a ta nad tím mávla rukou (což jsem dodnes ráda). Mně to ale nedalo a objednala jsem nás na podologické vyšetření na přístroji. Výsledkem byly kladívkové prsty a plochá nožička, a tak jsem objednala tvrdou podologickou vložku a začala číst, protože se mi tahle cesta nějak nezdála.

Na dlouhosáhlou četbu cizích článků mě moc neužije, ale vyzkoušela jsem facebookové skupiny. Tím, jak se tam stále opakují stejné dotazy, si velmi rychle osvojíte základní pravidla. Tak jsem přišla na kloub nejen bosému obouvání, ale předtím třeba i testování kosmetiky na zvířatech.

Předem třeba říci, že nejsem zastánce ani jedné cesty a nemám pocit ani po nabytých zkušenost po cca 5 měsících, že bar foot botičky jsou jediná správná cesta. Sama už dobrých 6 let nosím od jara do podzimu tenoučké boty značky Bama z Rena, které mi každý chválí a až na ohebnost na délku bych řekla, že jsou slušným kompromisem za 1600, což je v kontextu značek na českém trhu pro bosou chůzi skvělá zpráva. Vybírejte s aktuální kolekce ZDE. V Německu se po sezoně dají sehnat okolo 20 eur.
Pokud znáte pravidla barefoot, najdete tam podle mě slušné kompromisní boty pro dítě, bačkůrky určitě a já mám už podruhé  kompromisní jarně-podzimní nazouváky v tomto stylu.

Jaká jsou pravidla pro barefoot botu ve zkratce?

- podrážka max. 5mm
- stejná výška podrážky vpředu i vzadu, tedy bez podpatku
- dobře v ruce ohebná příčně (měla by se dát od špičky jakoby srolovat) i podélně
- široká a nezdvižená špička
- bez klenby či jakkoliv tvarované stélky
- bota by měla být lehká


K postupnému příklonu (jako zase nešílím a klidně koupím i jiné boty nebo využiju ty zděděné na střídačku, jen se snažím o pružnost, tenkou podrážku a absenci podpatku) mě celkem finálně přesvědčily nejen vlastní zkušenosti na mladší dceři, ale především závěr XIV. Mezinárodního podiatrického sympozia v Brně, který byl uveřejněn na stránkách značky Pegres. Zmíněný článek má zřejmě za úkol bosoboty spíše odmítat, evidentně haní Attipasky a co chvíli vyděsí některou nově příchozí členku skupiny – přesto doporučuju pro všechny, jako druhou stranu mince.

A teď to doporučení podiatrů: Všude tam, kde dítě může chodit bosky, tak je nechávejte chodit bosky – na případnou ochranu nohy stačí i jen pevnější protiskluzná ponožka. Vhodná je chůze na boso po trávě, mechu, písku, kamínkách. Na městkou dlažbu, asfalt, beton a další rovné tvrdé povrchy však doporučujeme dětskou nohu obouvat do zdravotně nezávadné obuvi, která dětskou nohu nejen ochrání, ale podpoří ji také v jejich přirozených funkcích. A hlavně je důležité kontrolovat velikost dětské obuvi, zda dítě z obuvi nevyrostlo. Jakmile je obuv dítěti krátká, je nutné zavčasu vždy koupit obuv novou, nejlépe ve specializované prodejně dětské obuvi.“
Nemáte z tohoto sdělení pocit, že certifikát se žirafou není jediné možné řešení a že správná cesta je spíše intuitivní a co nejvíce přirozená? Já tedy jo! Mimojiné jsem si pro účely stimulace nožek obou holčiček vyrobila i sensorický kobereček (s tavnou pistolí a pár kousků z Ikea je to celkem snadné). Poprvé jsem to zažila v Jeseníku v jejich Balneo parku a na místních přírodních senzorických chodníčcích a byla jsem z toho v kombinaci s ledovou pramenitou vodou nadšená.

Proč barefoot?

Jedna maminka ve skupině Barefoot (nejen) pro děti zpracovala skvělý motivační letáček, který si nyní dovoluji cele využít a i vám je pro potřeby osvěty tento text k dispozici do mateřských center apod.

Lidská noha pro zdravý vývoj potřebuje:

Volný prostor v oblasti prstů, ty se při odrazu roztáhnou a napomáhají stabilitě.
Tvar obuvi odpovídající tvaru nohy. Noha má většinou tvar trojúhelníku – chodidlo se
rozšiřuje od paty k prstům.
Volný pohyb kotníku, který umožní správně reagovat na změny terénu, a tím jsou svaly posilovány.
Chůzi po všech typech povrchů, protože jen tak dojde ke správnému vývoji klenby nohy.
Cítit povrch, po kterém se pohybuje, aby mozek dostal správné informace a noha na ně
Dokázala nyní i do budoucna patřičně reagovat.
Dostatek prostoru před prsty, protože noha se při došlapu posunuje v botě směrem
dopředu (ideální nadměrek je 12mm).

Konvenční obuv (včetně té s žirafím certifikátem) bohužel mívá:

Úzkou špičku, která bývá často užší než šířka dětských prstů. Taková bota nedovoluje prstům správně se roztáhnout při odrazu, tlačí palec k prstům a způsobuje mnohdy doživotní deformace.
Tvar úzkého oválu, který je v rozporu s přirozeností tvaru lidské nohy.
Zpevněný kotník, který má napomáhat ke stabilitě. Ve skutečnosti je kotník omezován
v přirozeném posílení. Noha je slabá a náchylnější k úrazům (efekt nohy v sádře – svaly
v ní ochabují).
Tvarovanou stélku, která má zajišťovat podporu a tvarování klenby. Efekt je však
opačný, jelikož podepřená klenba se nemá jak vytvořit. Noha v tomto případě nemůže
správně posilovat svaly a šlachy, které klenbu utvářejí (podepřený klenutý most se také
zhroutí). Dětská klenba se přirozeně tvaruje do cca 6 – 8 let věku. Není výjimkou, že i dospělým se začne zpět tvořit klenba, přejdou-li na barefoot.
Podpatek, který mění těžiště lidského těla a vede ke zkracování šlach. V poměru k výšce
dětského těla je 1 cm podpatek u dítěte to samé jako 3-4 cm podpatek u dospělého!!!
Tuhou, špatně ohebnou nebo zcela neohebnou tlustou podrážku, která nedovoluje noze kontakt s povrchem a zamezuje tím přenosu správných informací do mozku. Dětská noha se tak nemůže správně ohýbat příčně ani podélně a reagovat tak na povrch, po kterém se pohybuje, což zvyšuje riziko úrazu.
Jak zjistíte, že vaše dítě má nevhodnou obuv? Obkreslete nohu dítěte a srovnejte ji se stélkou z jeho boty. Má noha dostatek prostoru do stran? Nepřesahuje noha stélku? Má noha dostatečný nadměrek před prsty?

Jaký by měl být ideální nadměrek?

U domácí a plátěné obuvi vystačíte s nadměrkem kolem 0,5 cm, sandálky zhruba 1 cm, celoroční obuv 1,2 a zimní až 1,5cm. Sportovní obuv nemůže mít velký nadměrek z důvodu větší zátěže a nutnosti nohu chránit před zraněním. Zimní obuv kupujte vždy větší podle síly ponožek, které na zimu dítěti oblékáte. Přes 1,7cm nadměrku by ale ani zimní bota mít neměla.

Jak a co nakupovat?

Problém je rozhodně cena „bosých“ bot a ne všechny splní vaše očekávání. Určitě doporučuju na počátku navštívit nějaký obchod, které jsou ve větších městech čím dál lépe a více dostupné. Nelitujte investice za cestu a nepočítejte s tím, že hned nakoupíte. Já osobně jsem si nejprve na jednom veletrhu sama vyzkoušela německé ponožkoboty Leguano a byla jsem nadšená – kosti si sedly na to správné místo, cítila jsem se lehčí.
Potom jsem pro mladší dceru pořídila po kožených capáčkách Nolen ponožkoboty Attipas – koupila jsem je o dost větší a vydržely jí 4 měsíce, což je u ročního dítěte skvělé. Následně jsme všichni společně navštívili prodejnu Naboso v Dejvicích a Leguano tamtéž. Z dostupných barefoot botiček jsem měla zhruba následující pocity. Attipasky co se chůze týká skvělé, ale mají jen malé velikosti, Leguano bych koupila sobě, ale na starší dceři se mi moc nezamlouvaly – každý máme jiný tvar nohy. Hrozně moc se mi líbí jakékoliv varianty kožených capáčků klidně i do větších velikostí, nadšená jsem z bulharských bot Zeazoo, koupila bych i značku Feelmax. Naopak se mi kvalitou zpracování moc nezamlouvají KidOFit, ale většině kupujících obvykle vyhovují. Dcerka má navíc vysoký nárt a nožka jí do těch kecek, co jsme zkoušely, tak nějak nezapadla. Líbí se mi a podle mě nikoho neurazí botky Filii. Vivobarefoot mě překvapily celkem tvrdou podrážkou a u dcery byl problém se správnou velikostí. Obvykle si všichni kupují o číslo větší, ty jí ale byly moc velké a prostě Vivo je drahá záležitost na to, aby dobře neseděly. Rozhodně ale mají krásné klasické boty pro muže i pro ženy – nebudete ve městě vypadat jako ponožkoví klauni:).
Proto i vám všem, kteří článek čtete, doporučuju chodit, osahávat, hledat, chcete-li zkusit bosé obouvání. Prodejny s barefoot značkami už jsou v Praze, Brně, Ostravě, Liberci, Hradci Králové, Plzni, Českých Budějovicích, Klatovech, Mladé Boleslavi.

BAREFOOT značky rozumně dostupné v ČR: Ahinsa (české), Attipas, Bobux – řada Xplorer, Camper Peu (nově v Destroy prodejnách), Feelmax, Filii, Jack&Lily, KidOfit, Little Blue Lamb - řada Baby, Livie&Luca - TURF podrážka, Merrel - řada barefoot, MyMayu, Pathik Shoes (české), Tikki, Vivobarefoot, Zeazoo

Z ciziny se ve větším množství dají bez poštovného nebo v akcích objednat německé Verbraudet, francouzské ponožkoboty Collégien a bulharské Zeazoo.

Ve skupině, kde maminky hledají různé kompromisní značky, je často doporučována značka DDstep, značka Adidas má pohodlnou řadu pro menší nožky KatNat (Deichmann), na léto se dají sehnat ohebné sandálky Nike Sunray Protect.
Na doma kupuji ponožky s protiskluzem, které mívají v akcích v Lidlu či v Deichmannu a na Lesním skřítkovi je k zakoupení ABS gel, který nanesete na jakékoliv ponožky a uděláte z nich protiskluzové. V Decathlonu (viz obrázek) jsem našla úplně bare takové látkové cvičky v růžové a modré, které snese i úzké chodidlo. Docela dobře drží, máme je na doma místo capáčků, cena byla neúměrně vysoká, příště půjdu asi spíš zase do Attipas, ve kterých se však malé hodně potí nožka. koupila jsem tam však celkem pěkné tenisky (viz obrázek šedých tenisek) a v těch moje dítě šmajdá, protože má užší nohu okolo kotníčku a jsou malinko těžší. Ze všech příspěvků ohledně kompromisů jsem pochopila a sama se zaměřuji, jak už jsem psala výše, především na pružnost boty a absenci zvýšené paty.

Objednat můžete také botky z Číny z AliExpressu, velmi těžko se tam hledá, obvykle naleznete jen nějaké ty boty do vody. Já si jedny koupila za cca 8 euro, abych vyzkoušela, jestli mě bosé obouvání bude bavit, respektive nebolet, pak už můžu klidně investovat i víc. Na Ali se dají sehnat falešné kdejaké, ale je-li tam plast, jako u Nike či Attipas, asi bych Čínu neriskovala. Seženete tam i kožené falešné Camper, ale za mě je jediný zajímavý brand Tipsie Toes.
Podrobný článek na téma barefoot značek i s jejich krátkou charakteristikou najdete ZDE.
Vivobarefoot a celkově bosé chození testovala Lily z blogu Maminátor.cz ZDE.

Kde nakupovat?

Dobré reference od jiných i ode mě mají následující prodejci, s jinými zatím nemám zkušenost:
www.capacky.cz
www.stromkacentrum.cz na P 7
www.naboso.cz na P6
www.neobuto.cz v Brně
www.leguano.cz na P6
www.lesniskritek.cz

FB skupiny na Barefoot (nejen) pro děti a Zdravé (ne)obouvání pro děti i dospělé rozhodně doporučuju, jste-li na facebooku aktivní.

Cvičení

Nakonec jsem v oněch skupinách objevila i cvičení pro malá plochonožátka. Zdroj je ZDE. Říkanky jsou až na tu poslední z knížky Cvičení s říkankou pro malé děti.
- chození po špičkách: Myšky chodí tuze tiše, mají tlapky jako z plyše, tiše myšky ši ši ši, ať vás kočka neslyší
- chození po patách: Medvěd chodí po lese, všechno kolem třese se, myslí si, že právě teď, najde někde sladký med
- chození po hraně nohy: Šla opička na procházku, táhla banán na provázku, pak na palmu vylezla, banánu se najedla
- krčení prstů na noze: Píďalka se píďalí, vydala se do dáli. K snídani si dala kvítek, teď se plazí pro obídek.

text: AMV, foto: AMV a Reno