Zima: Jak se přirozeně stravovat a jak BÝT

Zdravá vs. obyčejná jednorázovka

V čem tkví onen rozdíl? Ve zdraví pro vaše dítě!

Jak poznat dobré boty nejen na podzim a zimu? / 25.8.2016

Určitě na úvod doporučujeme článek, který se věnuje bosému obouvání, jednotlivým značkám a kompromisům. Naše další zkušenosti a jakýsi jednoduchý souhrn toho, jak dětskou botu nakupovat, výborně shrnuje následující text: "vyždímat, potěžkat, zkontrolovat stélku".

Chůze v těžkých a tvrdých botách děti rychle unaví. Špatný tvar nebo chybně zvolená velikost můžou nožičku i deformovat. Přinášíme důležité rady, na co se při výběru nových bot pro děti zaměřit, aby se jim dobře chodilo a nehrozily zdravotní komplikace. 

„Vybíráte-li dětem nové boty, nejprve je „vyždímejte“. To znamená – zkruťte je do všech stran. Pokud budou měkké a poddajné, prošly prvním testem kvality a můžete je zkoumat dál. Druhým důležitým hlediskem je hmotnost obuvi – protože pokud je bota těžká, noha se v ní rychle unaví. Tenhle fakt nezapomeňte zohlednit hlavně v případě, kdy dětem kupujete turistickou nebo zimní obuv. I boty do terénu se silnou perforovanou podešví musí být lehké, jinak by se radost z výletu změnila v chůzi „za trest“,“ upozorňuje Kateřina Princová ze specializovaného serveru Skibi.cz, který se zaměřuje na správné oblékání a obouvání dětí, a připomíná další důležitou zásadu. „Třetí hledisko výběru je asi nejsložitější – a sice zvolit správnou velikost. Malým dětem totiž nožička vyroste v průměru o 15 až 18 mm za rok, u starších pak o 8 až 12 mm. Snadno tak může dojít k tomu, že rodiče změnu velikosti nepostřehnou, a dítě nosí malé boty. Protože jeho nohy mají sníženou citlivost vůči bolesti, děti si většinou nestěžují, ale jejich měkké chrupavčité kosti trpí a časem se můžou i deformovat. Proto je lepší při zkoušení dětských bot vyndat stélku a dítě na ni postavit. Před prsty by měl zůstat volný prostor 10-15 mm. Rozhodování, která velikost je ta správná, rodičům usnadňuje například finská značka Reima, která má na stélce vždy vyznačeno, kam by měla noha dítěte při koupi sahat. Pokud je vidět „smajlík“, velikost je správná. Jestliže je vidět jen mračící se obličej, je třeba zvolit větší velikost.“ 

Na závěr jen dodáváme, že boty by také měly být co nejširší ve špičce ( ideálně, aby se nezužovaly), uvnitř by stélka neměla být tvarovaná. Podrážka by měla být co nejvíce rovná, ne vyvýšená ani přiliš tlustá, i když podle našich zkušeností jde především o výše zmíněnou pružnost!

text a foto: skibi.cz