Jak poznat dobré boty nejen na podzim a zimu?

O lepším životě: Adéla Jonášová

Organická kosmetika - jediná cesta ke zdravé kůži / 24.7.2011

Přinášíme vám osvěžující rozhovor s novopečenou maminkou a majitelkou exkluzivního kosmetického salonu, jejímž snem je zdravá pleť českých žen bez doteku chemie!

Rodačka z Českých Budějovic Barbora Marckx je odborníkem na slovo vzatým ve věci přírodní péče o zdraví i tělesnou krásu. Je majitelkou dvou luxusních salonů v Brně a Českých Budějovicích a reprezentantkou maďarské organické kosmetické značky, kterou zbožňují americké herečky jako Courtney Cox, S. J. Parker nebo Jeniffer Aniston. Na Jihočeské univerzitě vystudovala angličtinu a její zahraniční putování vedlo přes Španělsko a Portugalsko až do kalifornského San Diega, kde studovala přírodní medicínu a v praxi se zabývala péčí o tělo pomocí přírodních zdrojů, což ji během jejího pobytu v Americe také živilo. Postupem času vedle studia absolvovala také specializované kurzy jógy, kosmetologie, aromaterapie, holistické medicíny, ajurvédských masáží a la stone terapií.

Jakým způsobem jste se dostala k přírodní medicíně a péči o tělo? Je to něco, co vám bylo vždy vlastní, přišlo to s věkem nebo s dobou, ve které žijeme?

K přírodní medicíně jsem se dostala způsobem zvláštním, i pro mě překvapivým. Pocházím z rodiny lékařů a od malička jsem slýchávala o nemocech a komplikacích a vlastně jsem se toho vždycky bála. Od dětství jsem také tancovala, a když jsem žila nějakou dobu ve Španělsku, seznámila jsem se s učiteli jógy a snad pro její podobnost s tancem jsem se jí začala věnovat. V Kalifornii jsem pak s jógou pokračovala, což bylo tak nějak přirozené, když máte na každém rohu jogínské studio. S prováděním jógy velmi úzce souvisí životní styl a jistá citlivost k vnímání vlastního těla - při cvičení, totiž každý najde i ty svaly, o kterých neměl tušení. Tímto přirozeným posunem jsem se tak začala zajímat o fyziognomii lidského těla a pak už to šlo vše velmi rychle a já se zapsala do studií přírodní medicíny.

Co může ženám i mužům zhýčkaným chemickými objevy naší doby nabídnout kvalitní organická kosmetika?

Nabídnout může celému lidstvu především zdraví. Kůže je největším orgánem lidského těla a skrz ni se do organizmu dostane neuvěřitelné množství škodlivin. Je jasné, že hlavní funkcí kůže je tyto škodlivé látky filtrovat, ale proč ještě k tomu zatěžovat její přirozený metabolizmus toxiny a chemikáliemi? Jistá fáma o přírodní kosmetice tvrdí, že chemií neobohacené produkty fungují pomalu a účinkují až po dlouhodobém užívání, tohle ale skutečně není pravda - pokud pro péči o pokožku používáte kvalitní přípravek s vysokou koncentrací živin, cítíte okamžité účinky. Lidskou tkáň je třeba navrátit k přírodě, protože je ve svém přirozeném stavu velmi vnímavá na minerály, stopové prvky či vitaminy a je schopná se bez zatížení chemikáliemi velmi rychle obnovovat. Navíc i výroba organické kosmetiky je nucená zohledňovat přírodu a životní prostředí, což je podle mého názoru jeden ze stavebních kamenů, jak udržet takto přelidněnou planetu „na živu“.

Jakými argumenty byste dokázala obyčejného českého člověka přimět ke každodenní péči o pleť pomocí organické kosmetiky, která je cenově náročnější?

Na každého funguje jiný argument, ale pár obecných určitě existuje. S přibývajícím věkem ženy většinou roste zájem i o kvalitní péči, což souvisí často i s finančním dostatkem. Jedním ze stěžejních bodů je výchova už mladých dívek ke kvalitní péči o pleť související se zdravím, bez ohledu na finance. Už ze své podstaty nemůže být kvalitní péče stejně levná jako masová produkce, protože např. ruční práce není levná a bezohledná průmyslová výroba, takže bychom ji měli umět ocenit. Mohla bych zde nyní podrobně vyjmenovávat všechny certifikáty, které získala značka, jíž zastupuji, ale důležité je zmínit především jedno. V kosmetice u žen mezi 20 a 40 bylo studií CDC (Centers for Disease Control and Prevention) zjištěno velké množství ftalátů, které jsou zdraví velmi škodlivé. Průměrná žena, která vychází ráno z domu s ošetřenou pletí, je vystavena až 200 chemickým škodlivým látkám z běžné kosmetické péče. Pokud pak porovnáte kosmetické ošetření po ránu s jednou cigaretou, která dostane do vašeho těla až 4000 toxinů, je tento výsledek alarmující, protože kosmetika by měla pouze pečovat a zkrášlovat a ne uškodit zdraví a potom trochu pečovat!

Produkty značky, kterou zastupuji, jsou bez chemických látek jako ftaláty, parabeny, minerální oleje, parafín či laurylsíran sodný a jsou plné biodynamických ingrediencí podněcujících krásu a zdraví.

Co všechno hraje roli při výrobě bio kosmetiky a co by mělo být pro zákazníka vodítkem k zaručeně organické kosmetice?

Bio kosmetika je produkt z čistých přírodních surovin, a to od půdy, kde jsou ingredience pěstovány, až po konečné balení. Když si člověk kupuje krém, nepídí se po celém výrobním procesu, ale podléhá vůním a marketingovým tahům, takové chování spotřebitelů je třeba změnit. Nejlepším pomocníkem by nám měli být pracovníci v kosmetických salonech a dermatologických ústavech, které mají na rozdíl od prodavaček v drogeriích patřičné znalosti ke každému produktu.

Jako příklad, jak má vypadat organická kosmetika, mohu uvést některé ekologické výrobní závazky kanadské značky, kterou zde v Čechách zastupuji. Značka Éminence sídlí v Britské Kolumbii, ale k výrobě včetně pěstování plodin a laboratorního výzkumu dochází v Maďarsku. Její ekofarmy jsou zásobovány solární a větrnou energií a laboratoře využívají geotermálního topení. Je-li třeba kompostu, pak ten je pouze z přírodních zdrojů a šetrnou sklizní výrobci kontrolují zachování místní flóry a ohrožených druhů. Výsadba i sklizeň rostlin jsou ruční prací, čímž je oproti mechanické výsadbě a sklizni zamezeno zvýšené tvorbě oxidu uhličitého. Při pěstování se místo toxických chemických postřiků využívá obrany proti škůdcům z přírodních zdrojů. Co se týká obalů, ty jsou také z hlediska ekologie velmi důležité. Společnost v současnosti vyrábí obaly z polyactické kyseliny (PLA) a polymeru vyrobeného z kukuřice. Následný odpad je pak 100% biologicky odbouratelný. I například balicí drť je z kukuřice a je ji možné rozpustit pod tekoucí horkou vodou.

Budu-li hovořit obecně, být ekologický je trendy, a tak v poslední době některé společnosti propagují svůj ekologický přístup k výrobě užitím větrných a solárních energií při výrobě, používáním recyklovatelných obalů, rostlinného inkoustu a FSC certifikovaného papíru pro tisk či využitím produktů biodynamického zemědělství apod.

Máte nějaké ekologické či přírodně kosmetické sny pro sebe, naši republiku případně pro celou planetu?

Moje v tuto chvíli jediné velké přání je z balíčku těch ekologických i kosmetických. Přeju si, aby kosmetika Éminence, jíž jsem přivezla do Čech, měla v našich končinách stejný úspěch jako například v Severní Americe. Její expanze by prospěla nejen kráse a zdraví českých žen, ale i kráse a zdraví celé planety.

Více na www.eminence.cz.

PR článek