Fenomén barefoot

Proč chodit naboso? Proč to dopřát i vašim dětem?

Jak poznat dobré boty nejen na podzim a zimu?

O lepším životě: Kamila Boudová / 5.3.2017


Kamila Boudová má ve svém věku velmi působivé BIO. Žije v Paříži, ale v Čechách je v oblasti lepšího života aktivnější, než mnozí zde bydlící. Aktuálně je především čerstvou mámou čtyřměsíčního děvčátka a organizuje další Sustainable Fashion Day, který se uskuteční za necelých 14 dní - 18. - 19. 3. ve Vnitroblocku. Přijďte!!!

V čem je tvůj život lepší? 
Určitě jsem šťastnější. Oni prý i podle průzkumů lidé, kteří se starají o planetu, jsou prostě šťastnější, takže to recyklování a redukování odpadu a nenakupování a sdílení a starání se má určitě pozitivní dopad na mou náladu. 
Jsem taky bohatší. Právě to nenakupování a šetrný přístup k planetě mi ušetřili spoustu peněz, takže si mohu dovolit mít menší příjem, což znamená pracovat jen pár hodin týdně a u toho rozjíždět vlastní podnikání nebo si kupovat knihy, díky nimž jsem zase šťastnější a vyrovnanější, případně chytřejší a vzdělanější. 
 
Umíš žít šetrně?
Snažím se. Teď třeba s tím miminkem mám několik strategií - bezplenkujeme a přes den jistíme organickými textilními plínkami, takže minimalizujeme odpad. Na noc máme sice plínky na jedno použití, ale děsně eko, není na nich skoro žádný plast, možná i vůbec žádný. Koupeme baby ve vaničce Šantala, kam stačí jen 5 litrů vody, a navíc ji máme z frcu. 
Do obchodu vyrážím vybavená pytlíky, abych neprodukovala zbytečný odpad a už bez obalu nakupuji i těstoviny, rozinky, vajíčka a prací prostředek a prostředek na mytí nádobí. V Paříži to, díky bohu, jde docela snadno. Navíc je to všechno organické. 
Nejezdím autem, auto nemám. Občas si od města půjčíme elektromobil nebo od někoho jiného přes net třeba hybrid, ale i to je výjimečné. Jsem šťastná, že můj život se dá zvládat pěšky nebo hromadnou dopravou. Jo a maso nejím a spoustu věcí prostě nekupuju - opravuju a šetřím.
 
Co je pro tebe toxické?
Odsuzování ostatních lidí za to, jak nešetrně žijí. Doslova mě to 'otravuje'. Svět to lepším neudělá, akorát to ze mě sosá energii, takže se těmto toxickým myšlenkám snažím vyhýbat a soutředit se na sebe, mou ledničku, mou spotřebu energie, můj odpadkový koš a mojí životní misi. Navíc, pokud se otevřete debatě s lidmi, kteří nežijí zrovna LOHAS, můžete najít mnoho další inspirace na psaní sloupků, blogů a vymýšlení business plánů. Je to dobrý průzkum většinového trhu. 
 
Když dostaneš příležitost, jak konkrétně změníš tenhle svět?
My máme ale příležitost všichni, každý den a mnohokrát. Takže já se je snažím využívat všechny tyto příležitosti. Pokud je ale otázka myšlena tak "jak konkrétně bys změnila svět, kdybys byla všemocná?"; tak bych nejdřív ze všeho zařídila, aby veškerá energie na světě byla z obnovitelných zdrojů a aby se ze všech stali vegani, nebo vegetariání, kteří si nějaký ten tvaroh nebo sýr občas dají z lokálních zdrojů. Tím bychom zastavili další oteplování planety. Kdybych tedy byla všemocná, vrátila bych úroveň CO2 ve vzduchu do té míry, jaká tu byla před průmyslovou revolucí. A zase by byla pořádná zima a sáňkovalo by se až do března i v Paříži. A potom bych všechno pěkně zacyklila - vodu, aby nám jí zase čistila příroda a ne čističky, bio odpad na komposty a ostatní zpět do techno cyklu a tak. A nakonec bych zrušila chudobu a hlad. Cha!

Máš-li vyzkoušené nějaké eko, bio či přírodní produkty, dej nám pár tipů!
Šampon od OWAY ROLLAND je totální pecka. Nejvíc nejlepší. Krémy od Weledy mám alespoň dva, i když ten měsíčkový je oproti domácímu výrobku mojí maminky dost slabý odvar. Pro miminko mám super masážní olejíček z biooo.cz a asi největší pecka je bodýčko z merino vlny a hedvábí od Ruskovila, které jsem pořídila na suvionline.cz

text: Kamila Boudová, foto: Katrina Louise Failly Crawford