Fenomén barefoot

Proč chodit naboso? Proč to dopřát i vašim dětem?

Zima: Jak se přirozeně stravovat a jak BÝT

Eco friendly královská svatba / 1.5.2011

Kate a William jsou konečně svoji a bylo to překrásné! Jelikož jsou však oba mladí a moderní, byla taková i jejich svatba - mladá, moderní, přesto však s důrazem na respekt k tradicím a také k přírodě.

Je prvního máje, všechno už nečekaně odkvetlo a slavná královská svatba britského následníka trůnu je za námi. Do jaké míry byla ekologická?

Především je třeba vypíchnout výzdobu Westminsterského opatství a slavnosti vůbec. Jistě jste si v záběrech ze svatby všimli stromů nad hlavami devatenáctiset pozvaných hostí - jednalo se o osm dvacet stop vysokých javorů a habrů, které byly součástí floristického oživení, jež kompletně navrhl a uskutečnil Shane Connolly. Tento muž velmi často pracuje pro prince Charlese a mimo jiné i svatební kytice jeho ženy Camilly  v roce 2005 byla Connollyho dílem. Kate při svatebních přípravách pak velmi chytře oslovila Connollyho, což byl nejen důkaz jejího ekologického smýšlení, ale zároveň i moudrý tah směrem k budoucímu tchánovi.

Shane Connolly

Kromě výrazných stromů v květináčích použil Connolly na další výzdobu Westminsterského opatství a Buckinghamského paláce tradiční britské květiny a stromy, jakými jsou například azalky, rododendrony, šeříky, buk nebo vistárie. Connollyho veřejně oceňovaný "udržitelný" přístup k floristice je v podstatě tím nejmodernějším a zároveň nejtradičnějším prvkem svatby Williama a Kate. Všechny živé rostliny, které byly součástí výzdoby budou později buď zasazeny nebo darovány, včetně Kateiny svatební kytice, která dle tradice datující se svým vznikem do počátku 20. století skončila na hrobu neznámého vojína z první světové války. Katina svatební kytice byla mimochodem velmi nenápadná a decentní a její složení - myrta, konvalinky, hyacint - má co do symboliky pro královskou rodinu velký význam.

Co se týká "udržitelné" svatební recepce v Buckinghamském paláci, 650 pozvaných hostí snědlo okolo 10 000 malých porcí, připravených jednadvaceti kuchaři ze striktně britských surovin. Hostitelkou pak byla sama britská královna. 

Inspirujte se nejen jejími šaty

Ačkoliv svatební róba nové vévodkyně z Cambridge byla vskutku okouzlující, pro svou svatbu se můžete inspirovat třeba i celkovým přístupem k této události.

Ekologicky přátelská nebo chcete-li eco friendly svatba by se měla pohybovat v tlumených tónech přírodních barev - ideální je světle zelená, hnědá, bílá, krémová apod. Výzdoba by měla být buď znovu použitelná anebo z recyklovatelných materiálů. Pozvánkou pro svatební hosty pak může být třeba CD s vašimi milovanými písněmi, které zvaní hosté jen tak nevyhodí, ale pečlivě uschovají. Přemýšlíte-li o ekologických šatech, nechte si je ušít u nějaké šikovné české švadleny a jako materiál zvolte třeba mírumilovné hedvábí. Zapomeňte na párty s plastovými kelímky a papírovými tácky a raději sáhněte po "hodobóžovém" servisu vaší babičky. A menu? Jak jinak než sezónní zelenina, ovoce, maso a tradiční české koláče a buchty. Lohas svatba je totiž přesně taková, jakou by jí s vrozenou pokorou a skromností uspořádala ještě třeba předválečná generace - žádná velká pompéznost a okázalost, hostina chutná, tradiční avšak nijak přehnaně nákladná, vše jednoduše místní a nejen přírodní, ale i přirozené. Nikdy nezapomínejte na to, že nejdůležitější není, jak svatba vypadá, ale jak se na ní svatebčané a novomanželé cítí.

V rámci romantiky pak můžete místo autem jet na obřad třeba na koni nebo v kočáře. A líbánky? Pro ty nejkrásnější chvíle ve dvou zvolte například nějakou ekofarmu v rakouských Alpách, kde se hned zpočátku manželství můžete dosytosti nadýchat čerstvého vzduchu - kromě trpělivosti totiž každé podobné soužití potřebuje i dobrý dech! Hodně štěstí všem, kteří se letos rozhodnou vzít, ať už ekologicky nebo úplně jinak, třeba i v měsíci máji!

Text: AMV, Foto: archiv