Evropa

Afrika

Amerika

Asie

Antarktida

Austrálie

Thajsko 4: Koh Lanta / 29.2.2012

Pokud nevyhledáváte vyloženě turistické destinace a přeplněné pláže, vyrazte na ostrov v jihozápadní části Thajska. Strávili jsme přes týden naší dovolené na jižním ostrově Koh Lanta Yai (běžně zvaném Koh Lanta), který je oproti severnímu s podobným názvem větší a více obydlený.

Cesta ze Samui na Lantu byla poměrně dlouhá, ale docela zábavná. Tentokrát jsme zvolili pozemní přepravu. Cena za jednu osobu byla kolem 600 bahtů. Trvalo to neskutečných 13 hodin, ale cesta byla různorodá, takže to docela uteklo. Hned v 6 hodin ráno nás u našeho bungalowu nabral řidič, který cestou posbíral další duše a odvezl nás do přístavu. Odtud jsme frčeli na pevninu, kterou jsme absolvovali několika auty. Vše bylo dokonale organizované  a na zastávkách jsme mněli alespoň čas poklábosit s ostatními cestovateli, a předat si rady a zajímavosti. Pak následoval znovu trajekt a byli jsme na místě.
 
Chuť luxusu
Pod pojmem luxus si rodilý Thajec představí asi něco úplně jiného než Evropan. Na Koh Lantě jsme neměli úplně standardní obydlí. Nedá se snad nazvat ani nadstandartním. Bylo prostě luxusní, což dokládal i fakt, že místní lidé neměli ani potuchy, kde naše vila je, ač měla hlavní vjezd mezi ostatními hotelovými rezorty.
Koh Lanta je ideální místo na potápění. Nachází se zde nejatraktivnější lokalita světa – korálový útes Hin Daeng.  Můžete tu vidět manty, velrybí a leopardí žraloky, mečouny, želvy. Majitel vily je velkým milovníkem potápění, a tak je pro jeho sídlo tento ostrov jako stvořený.
Zažít takový luxus zrovna v Thajsku je opravdu zvláštní pocit. Kdybychom to okusili třeba v přímořském italském městečku nebo na řeckém ostrově asi by to nebylo tak „divné“, jako právě v zemi, kde se život odehrává na ulici. Ráno se probudíte v přepychovém pokoji s klimatizací a mramorovou koupelnou, skočíte do bazénu, při snídani na terase pozorujete zahradníka a slečnu, která vám právě přinesla čisté ručníky a večer si po celodenním horku odpočinete ve vířivce. A víte, že jakmile otevřete dveře, čeká vás úplně jiný svět. Jednoduchý, syrový... reálný. Dokonale tak pocítíte hranici mezi luxusem a chudobou a začnete přemýšlet nad tím, co všechno vlastně potřebujete k tomu, abyste byli šťastní!


Bydlení
Bydlení na Koh Lantě seženete lehce a za dobru cenu. Po celém ostrově jsou buď malé hotýlky, bungalowy nebo bambusové domky s pohodlnými houpacími sítěmi. Vše působí velmi rodině a příjemně.
Jedním z těch útulných rezortů je například Moonlight Bay Resort. Chatky jsou postaveny v tradičním thajském stylu z přírodních materiálů, hlavně bambusu. Umístění je opravdu originální, jelikož výhled můžete mít na řeku, prales, moře či pláž. Thajsko je zkrátka zemí neomezených možností a neustálých překvapení.
 
Cestování po ostrově
Z mého pohledu je Koh Lanta ideální ostrov na romantickou dovolenou nebo třeba svatební cestu. Pláže jsou nekonečné a turistů tu moc nepotkáte. A je tady několik zajímavých míst, která stojí za shlédnutí.
Koh Lanta National Park se nachází na jižním cípu ostrova a pokud máte rádi trochu adrenalinu, půjčte si skútr a vyrazte sem. Na cestě se nudit rozhodně nebudete. A když už to budete kvůli nesjízdnému terénu chtít vzdát, tak vydržte! Odměnou vám bude velmi příjemné místo s roztomilými opičkami, nádherná pláž s bělostným pískem nebo třeba maják.


 

Lanta Old town je městečko na východním pobřeží ostrova. V cestovních průvodcích ho najdete jako jedno ze zajímavých míst, kam se vydat. Z mapy byl směr celkem jasný, ale pokud se budete řídit místními ukazateli, jen tak tam nedojedete. I nám chvilku trvalo, než jsme pochopili, že název Oil Town na ukazateli vlastně znamená Old Town. Thajci prostě takové maličkosti neřeší.
Jakmile vstoupíte na hranice města, máte pocit, že se tu zastavil čas. Život tu plyne ještě pomaleji, než kdekoliv jinde. Většina domů i obchodů stojí na dřevěných kůlech přímo na moři. Pokud se tu rozhodnete přenocovat, buďte si jisti, že vaše ubytování dostane zcela nový rozměr. Vlny vám šplouchají přímo pod podlahou a východ slunce bude z vaší chatky na moři obzvláště romantický. V místních restauracích najdete každý den nabídku čerstvých ryb a jiných mořských lahůdek a pokud jste akční, můžete zkusit potápění nebo dokonce rybaření.        
Where else je jedna z nejlepších restaurací na ostrově a její název mluví sám za sebe. Pokud sem jednou přijdete a ochutnáte jejich výbornou kuchyni, už prostě nemusíte řešit kam půjdete příště…Restaurace se nachází přímo na pláži a její vybavení je velmi originální. Příjemná hudba vás naladí tak, že se vám bude jen těžko odcházet.

    

Nákupy
Veškeré nákupy jsme absolvovali v přístavním městečku Ban Saladan. To je také hlavní přepravní „uzel“, takže rušno je tu pořád. V časovém rozmezí asi 30 minut se tu míjí trajekty, které přivážejí a odvážejí turisty. Některé stánky s oblečením spíše připomínají vietnamská tržiště, jiné obchody jsou kamenné a mají klimatizaci. Nabídku ale mají všichni stejnou. Pokud se tu vydáte na oběd, zvolit můžete některou z docela dobře vypadajících restaurací nebo jíst u někoho „doma“. To je v celém Thajsku docela častý jev. Dům, kde žije celá rodina slouží zároveň jako obchůdek se suvenýry nebo právě restaurace. Venku je pár plastových židliček a kuchyně je na celý den přesunutá ven. My jsme si oblíbili jednu tetušku, která vařila výborné rýžové nudle s obrovskými čerstvými krevetami. Při obědě jsme tak koukali rodině do obýváku a záchod jsme použili zkrátka ten jejich.
Pro zajímavost: Na ostrově se pořádá mnoho festivalů. Nejznámější je Laanta Lanta Festival, která se pořádá v březnu. Má více než stoletou tradici a seznamuje návštěvníky s místní původní kulturou.

bug