Fenomén barefoot

Proč chodit naboso? Proč to dopřát i vašim dětem?

Zdravá vs. obyčejná jednorázovka

V čem tkví onen rozdíl? Ve zdraví pro vaše dítě!

Král olejů jménem Argan / 1.4.2012

Na světě neexistuje jiný prostředek, který by pomáhal na problémy s lupénkou a zároveň na akné. Arganový olej tohle dokáže, je tajemstvím krásy marockých žen a zároveň i unikátní a velice zdravou kulinářskou přísadou.

Arganový olej se vyrábí z jader plodů stromu argánie (Argania spinosa), který je marockým endemitem. Strom je v oblasti jihozápadního Maroka vystavován velkému suchu, kterému je schopen se velmi dobře přizpůsobit. V oblastech, kde roste, navíc jeho bohatý kořenový systém účinně zabraňuje erozi půdy.
Vzhledem k chudobě v této oblasti byly stromy, které jsou zdrojem jednoho z nejvzácnějších a nejvíce výživných olejů na světě, spásány kozami a následně využíváno hlavně jejich dřevo. Od roku 1999 je oblast Arganeraie o rozloze 2,5 milionu hektarů vyhlášena biosférickou rezervací a chráněna UNESCEM. Místní obyvatelé, kteří jsou z ní živi, pochopili důležitost ochrany a péče o tento unikátní strom. Arganový olej v Maroku dává práci mnoha berberským ženám a vytvořené fondy rozvíjejí jejich ekonomickou samostatnost a možnost lepšího a plnohodnotnějšího života včetně vzdělání pro jejich potomky a sociálního zajištění rodin.
Kde se olej bere
Existují zhruba tři způsoby získávání arganového oleje lišící se procenty výnosů. Pro získávání oleje se používají plody, konkrétně pak jejich jádra, jež se tradičně sbírala z výkalů koz, které argan spásaly a jádra následně vylučovaly.
Ten nejméně výnosný způsob výroby oleje je tradiční ruční rozemílání jader mezi dvěma kameny, druhý způsob je mechanické lisování jader a nejvýnosnější způsob získávání arganového oleje je jeho extrakce prostřednictvím organických rozpouštědel - což je nejhygieničtější a zároveň nejrychlejší. Rozdíl je také mezi olejem lisovaným za studena, který se využívá v kosmetice, a olejem z pražených jader, který se využívá jako doplněk stravy a jehož oříšková chuť je jedinečnou kulinářskou přísadou. Mezi Maročany se však traduje, že právě olej z pražených jader je nejúčinnější například na ekzém.
Složky, které léčí
ESENCIÁLNÍ MASTNÉ KYSELINY – obsahuje 20% nasycených a 80 % nenasycených mastných kyselin. Tyto hodnotné složky naše tělo velmi potřebuje pro tvorbu a správnou funkci buněčných membrán, ale neumí si je samo vytvořit. Díky mastným kyselinám je podporována funkce jater, cév, srdce, lymfatický a nervový systém. Navíc pomáhají při otocích a zánětech a stimulují krevní oběh.
KAROTENOIDY – přírodní antioxidanty, které napomáhají chránit tělo před vznikem rakoviny a chrání před chorobami srdce (některé druhy snižují škodlivý cholesterol).
SKVALEN – organická sloučenina, která je nejhodnotnějším zdrojem buněčného kyslíku. Oproti jiným olejům obsahuje ten arganový společně s olivovým skvalenu 2x více.
STEROLY – přírodní látky, které udržují strukturu a funkci buněčných membrán a zabraňují vstřebávání cholesterolu ze střev do krve, čímž je přebytečný cholesterol vylučován z těla.
TOCOPHEROL – látka bohatá na vitamin E. Vyšší hodnoty už má jen olej z pšeničných klíčků. Vitamin E je silným antioxidantem, který zabraňuje vzniku kyslíkových volných radikálů, což pomáhá zvenčí proti stárnutí pleti a zevnitř proti vzniku rakoviny a cévních chorob.
Mimo jiné je navíc prokázáno, že arganový olej pomáhá zpomalovat proces chorob, jako je Bechtěrev, Parkinson a degenerativní změny buněk.
Blahodárné účinky na pokožku
Arganový olej je nejen vynikajícím a účinným doplňkem stravy, ale díky vysokému obsahu mastných kyselin a vitaminu E účinně bojuje i se stárnutím pokožky a důkladně ji hydratuje. Složky arganového oleje mají skvělé ochranné a anti-aging vlastnosti, olej se zároveň velice dobře vstřebává do pokožky, zanechává ji svěží, jemnou, lesklou ale nezamaštěnou. Je vhodný pro všechny typy pleti. Suchá pokožka jej ocení v každou denní i roční dobu, od smíšené dále je pak vhodné jej na obličej používat spíše k večernímu pěstění. V zimě ochrání vaše ruce před neblahými účinky chladu a mrazu a v každou roční dobu pak dodá pokožce celého těla potřebnou pružnost a jemnost a je vhodný i k její regeneraci.
Při testování 100% arganového oleje až 83 % účastnic potvrdilo viditelné zlepšení vrásek kolem očí, všechny pak poukazovaly na evidentně hydratovanou pokožku.
Arganový olej se používá také na citlivou pleť např. při boji s atopickým ekzémem či lupénkou, kdy je nutné neustále obnovovat ochranný film takto postižené pokožky a dodávat jí hydrataci. Díky obsažené kyselině linolové, která se používá i v lékárenských přípravcích proti ekzémům, se mu velmi dobře daří tato onemocnění zmírňovat. Na druhou stranu se však osvědčil i v boji s akné, což je velmi unikátní případ.
Co se týká ostatní částí těla, viditelně posiluje vlasy a zpevňuje nehty, k čemuž je dobré jej užívat vnitřně i zvenčí! V oblasti kštice je ideální při boji s křehkostí, suchostí a lámavostí, někteří je doporučují dokonce při problému s padáním vlasů.
 
Arganová kosmetika na českém trhu
Již zhruba půl roku můžete svou krásu pěstit kosmetickými produkty francouzské značky Senteurs du Sud. Kompletní portfolio produktů s arganovým olejem v bio kvalitě nabízí kromě tělové kosmetiky i produkty pro péči o pleť a vlasy. Naším jednoznačným favoritem je krém na ruce, který je bezkonkurenčně nejlepší ze všech, které jsme kdy vyzkoušeli včetně značek zaměřených pouze na péči o ruce a nehty a nepoměrně dražších. Kosmetiku Senteurs du Sud koupíte ZDE.
Novinkou na českém trhu je řada s arganovým olejem italské rodinné firmy La Saponaria. Hlavní složkou této kosmetiky je extra panenský olivový olej a v případě této řady jsou přidány i exkluzivní účinky arganu. Řada obsahuje Hydratační krém na obličej, Výživný krém na obličej, Tělové mléko s arganovým a olivovým olejem a 100% arganový olej. Našimi favority jsou v tomto případě: Hydratační krém na obličej, který spojuje výhody arganu s péčí o mastnější pokožku, která potřebuje především hydrataci, a 100% arganový olej, který je v lahvičce s dávkovací pumpičkou, která se při aplikaci oleje na jakoukoliv část těla jistě osvědčí.
Značka La Saponaria navíc přistupuje ke své výrobě velmi udržitelně. Používá suroviny v bio kvalitě (italský certifikát Biocosmesi Suolo & Salute) a odpovídající principům fair trade - v tomto směru pak podporuje okolní farmáře. Značka si zakládá na pečlivé ruční výrobě, nepoužívá sodium lauryl ether sulfate, silikony, EDTA, syntetickou parfemaci a barviva a jiné umělé složky; netestuje své produkty na zvířatech a balí je do ekologických a recyklovatelných obalů.  Tuto italskou kosmetiku najdete ZDE.
Poslední značkou, jež zmíníme, je Kaé Argantherapie, která se prezentovala již na loňském Biostylu. Její portfolio je mnohem širší než u předešlých dvou a nabízí tak ideální produkty pro ošetření přímo v kosmetickém salonu. Vedle krémů a masážních olejů v bio kvalitě značka nabízí i tolik potřebná vyhlazující či rozjasňující séra nebo čisticí pleťovou vodu. Více informací najdete ZDE.

AMV