Zdravá vs. obyčejná jednorázovka

V čem tkví onen rozdíl? Ve zdraví pro vaše dítě!

Recenze: Tomáš Šebek, Mise Afghánistán

Certifikát z Lidlu / 17.4.2012

Včera jsem zavítala na nákup do Lidlu, abych nakoupila pro rodinu uzeniny Dulano, které prý jako chuťově nejlepší a nejmasovější doporučuje i dietní poradce Petr Havlíček. Přibrala jsem ještě něco málo na chuť a kyprou postavu a u pokladny potkala krabičku čokoládových tyčinek s jogurtovo-jahodovou náplní.

Znáte ty nákupy před zaplacením, nudíte se ve frontě a koukáte, kde co lítá, když tu vám padne zrak na nějakou dobrotu a zkrátka v tu chvíli víte, že ji skutečně potřebujete. Vzhledem k probíhající detoxikaci můj pohled zabrousil na obal, aby zjistil, jak moc mňamka prospěje mé váze, a našel červenou značku UTZ Certified (Good Inside).
V tu chvíli mě napadlo, že to bude asi nějaké šméčko a dobrý marketingový tah, ovšem, certifikát mě přesvědčil, že minimálně z průzkumných důvodů bych měla tyčinky ochutnat a etiketku si vygooglit. Mimochodem dvě vaničky delikátních štíhlých tyčinek mě v teple domova natolik okouzlily, že jsem jednu z nich do deseti minut ztrestala. Ovšem nyní už k jádru věci, a tím je výše zmíněný certifikát UTZ, který se ukázal jako ne zcela nezajímavý z udržitelného pohledu na život.
Nejprve třeba zmínit, je v České republice je držitelem tohoto certifikátu Ikea, Cremesso, Albert a Tchibo, většinou se týká kávy, ale může jít i o certifikace čaje případně kakaa a z nich vyrobených produktů. V sousedních zemích však tuto certifikaci má i Lidl, z čehož usuzuji, že čokoška byla dovezena z Nizozemí či Belgie, kde Lidl certifikaci má, a etiketa mi Nizozemím dává za pravdu.
UTZ Certified je organizace sídlící v Holandsku a pod svým komunikačním "červeným obláčkem" slibuje následující hodnoty
UTZ Certified spolupracuje s na trhu zavedenými značkami, které v širokém měřítku využívají, vyrábějí a prodávají kávu, kakao a čaj ve všech jejich podobách. Tyto suroviny pěstují farmáři v rozvojových zemích a díky udržitelnému přístupu k surovinám i práci lidí, je tato organizace schopna zvýšit životní úroveň celé řady společenství a postavení nezávislých farmářů.
Zlepšení postavení je také důvod, proč organizace zajišťuje vyškolování zemědělců v oblasti profesionalizace jejich praxe a provozního řízení. Tato školení samozřejmě zlepšují kvalitu produkce a zajišťují zemědělci vyšší objemy s nižšími náklady. Díky školení v oblasti provozního řízení jsou pak více sběhlí v obchodě, což může při vyjednání lepší ceny podstatně zvýšit jejich životní úroveň.

UTZ Certified stanovuje pro zemědělce svým kodexem poměrně přísné požadavky v oblasti udržitelného pěstování kakaa, čaje a kávy. Vedle školení praktických, získávají totiž školení i na ochranu životního prostředí a jejich praxe je kontrolována nezávislými třetími stranami. UTZ Certified tak zaručuje, že se suroviny pěstují a sklízí udržitelným způsobem, ať už je dosah tohoto slova v tomto případě jakýkoliv. Organizace UTZ Certified je navíc členem ISEAL Aliance, která kodifikovala osvědčené postupy pro navrhování a provádění sociálních a enviromentálních standardů.

Takže co se týká čokoládových tyčinek s jogurtovo-jahodovou náplní Basini, sice jsem přijala cca 600 kalorií navíc a budu tlustá, ale učiním tak udržitelným způsobem, a to mě alespoň trochu uklidňuje:).

amv