Evropa

Afrika

Amerika

Asie

Antarktida

Austrálie

Hurááá na Ekotábor / 7.5.2012

Nastává ten úplně nejvyšší čas, kdy ještě máte možnost svým ratolestem zorganizovat prázdniny. Našli jsme pro vás pár tipů na ekotábory a ten vůbec nejzajímavější jsme prozkoumali do podrobností.

Tábory jsou pro většinu dětí příjemným zpestřením prázdnin v jakémkoliv ročním období. Jsou plné dobrodružství a nových kamarádů, ale poslední dobou se pro rodiče stávají poměrně nákladnou položkou. Vhodným řešením jsou takzvané příměstské tábory a my jsme pro vás jeden z nich zmapovali.
 
Den s dětmi v přírodě, večer maminčina náruč
Příměstské tábory (PT) jsou založené na tom, že dítě každý den odvezete na předem dohodnuté „sběrné“J místo a večer si ho tam zase vyzvednete. Celý den je o něj postaráno a vy tak můžete bez obav chodit do práce. PT jsou ideálním řešením pro obě strany. Rodiče ušetří i několik tisíc a děti mají spoustu zábavy a nemusí slunečné letní dny trávit u televize. Večer se všichni sejdete doma.
Příměstské tábory bývají mnohdy sportovně či kulturně orientované, stačí si jen vybrat, co by vaši ratolest zajímalo. Součástí celodenního programu je i oběd a odpolední svačina, samozřejmostí je odborný dohled.
Ekotábory jako takové zatím nejsou příliš rozšířené. V České republice je již 4. rokem pořádá například Podkrušnohorský zoopark Chomutov. Cena pětidenního tábora bez nocování je 1200Kč a týká se dětí od 7 do 11 let. Abychom uklidnili i strachující se rodiče, požádali jsme o zodpovězení několika otázek pořádající orgán, Ekocentrum Zooparku Chomutov.
 
 
Příměstský ekotábor v Zooparku
Chomutovský ekotábor je oproti jiným skutečně výjimečný, protože děti zažijí každodenní kontakt se zvířaty, do programu je velmi systematicky začleněna environmentální výchova, lze využít jízdu lokálkou Amálkou, která jinak vozí i běžné návštěvníky na Safari výlety. Vedle přírodního prostředí se děti pohybují také v areálu lidové architektury Stará Ves, kde nacházejí svůj vztah k tradicím a seznamují se se životem na venkově apod.
Celý program je komponován tak, aby vzniklo skutečně přátelské prostředí, přítomni jsou školení vedoucí se zdravotní a pedagogickou kvalifikací standardní pro dětské tábory. Děti se učí hravou formu ty správné návyky ve vztahu k přírodě, některé městské děti o něčem takovém totiž, podle slov organizátorky Petry Kubíkové, nemají ani tušení: „Největší význam těchto programů vidím v setkání s realitou. Děti mají často mylné a zkreslené představy o zvířatech díky reklamám, seriálům, knížkám s nekvalitními ilustracemi a předsudkům, které přejímají od vrstevníků i dospělých. Pokud bychom je z této jejich informační bubliny nevytrhli, opravdu by věřili fialovým kravám, přirozený pach zvířat by pro ně byl ,humus´ a žily by v domnění, že s každým zvířetem je možné si hrát a mazlit se!“
Na chomutovském ekotáboře se děti setkají se zvířaty při krmení býložravců (buvolů a velbloudů). Do programu je zařazeno setkání s ošetřovatelem plazů, děti si mohou pod jeho dohledem zblízka prohlédnout užovku amurskou, blavora žlutého nebo i zástupce obojživelníků, chráněnou kuňku obecnou. Přímý kontakt se zvířaty je snad pro každé dítě obrovským zážitkem a je to důležitý impulz pro rozvoj dobrého vztahu dětí k naší planetě.
Ptáte-li se na bezpečnost svých dětí, je v tomto případě řešena především prevencí: „Děti hned po nástupu na tábor informujeme o pravidlech pohybu v areálu a o pravidlech kontaktu se zvířaty. Před každou pohybovou činností děti upozorňujeme, na co si mají dávat pozor. Musí zákazům a nebezpečí především rozumět, proto si dáváme denně práci s vysvětlováním rizik. Na několika táborech jsme také zařadili do programu simulace různých krizových situací a nehod a i touto cestou se snažíme zvýšit bezpečnost dětí,“ říká Petra Kubíková.
V extrémně špatném počasí, které nás všechny v loňském létě roce nemile zaskočilo a překvapilo, mají děti možnost využít plně prostory Ekocentra. Zde je k dispozici několik místností, kde je možné strávit táborový den praktickými činnostmi a tvořením. Ekologové tu chovají několik hlodavců - morče, křečíka džungarského, zakrslého králíka či osmáky, o které se děti učí starat a mohou je také vzít do ruky.
Oblíbené je u dětí samozřejmě promítání pohádky či filmu, které se zařazuje, když je déšť skutečně neúprosný - k těmto účelům slouží kinosál v areálu Zooparku, který se využívá i pro divadelní představení a tvořivou dramatiku.
Letošní letní nabídka je obsazená, ovšem ekotábory chomutovského lesoparku se konají i o podzimních a jarních prázdninách a v létě je vypsáno celkem 6 běhů, takže stačí vaše děti včas přihlásit. Více info hledejte na www.zoopark.cz.
 
Tipy na ekodobrodružství jinde v ČR
Jste-li z nějakého jiného města než z Chomutova a máte přesto zájem o podobný letní program pro své děti, nabízíme několik nápadů.
Letní příměstský tábor jabloneckého ekocentra najdete ZDE. V Liberci mohou děti strávit letní dny na příměstském táboře na ekofarmě. Pro mladistvé nad 18 let pořádá hnutí Brontosaurus dobrovolnickou akci Karpatokosení 2012, která se koná od 13. do 27. 7. a její náplní je sečení trávy, hrabání a stahování sena, ale také zábava, výlety, koupání, rukodělné a výtvarné dílny a v neposlední řadě seznámení se s místním folklorem a přírodou. Tento tábor je pobytový a díky dobrovolné práci navíc nijak nezatíží vaši peněženku. Více informací hledejte ZDE. Tradiční kosení bělokarpatských luk pro děti starší 15 let pořádá i Kosenka ve Valašských Kloboukách, více info ZDE. I tato akce je pro rodiče bezplatná, děti se pobaví a zároveň aktivně pomůžou přírodě. Posledním naším tipem je pobytový Letní tábor pro rodiče s dětmi, který se koná přímo ve vyhlášeném pasivním domě v Hostětíně. Hostětín je jediná obec v ČR, která získala za své aktivity tzv. Klimatickou hvězdu. Vypsány jsou celkem tři turnusy a tábor se doporučuje pro rodiče s dětmi od 6ti do 10ti let. Více informací hledejte ZDE.

Bug, AMV
foto: Krušnohorci (http://krusnohorci.rajce.idnes.cz/Chomutovsky_Zoopark)