Evropa

Afrika

Amerika

Asie

Antarktida

Austrálie

Kráska z kamene / 11.5.2012

Jordánské skalní město Petra patří k sedmi novodobým divům světa. Každý, kdo je navštívil, vám to potvrdí. Není to jediná obdivuhodná památka, kterou v zemi beduínů, pouští, horských srázů a vyschlých říčních koryt objevíte, nicméně to bezesporu je atrakce číslo jedna. Poté, co se zde natáčel film Indiana Jones a poslední křížová výprava, se Petra stala nejnavštěvovanějším místem celého Jordánska. Dnes sem míří tisíce návštěvníků, kteří chtějí spatřit na vlastní oči kamenný zázrak hrající všemi odstíny růžové a červené.

Ztracené v pustině
Přitom to není zas tak dávno, co o ní věděly jen místní beduínské kmeny a před nezasvěcenými její existenci bedlivě tajily. Petra byla považována za „ztracené město“, přestože ve starověku patřila ke slavným, mocným a bohatým obchodním centrům. Křižovaly se tu stezky, po nichž karavany dopravovaly náklady se vzácným zbožím, a Petra se proto záhy stala natolik důležitým strategickým bodem, že se ji snažili ovládnout i římští císařové. Tajemný národ Natabejců, který toto velkolepé město s důmyslným vodovodním systémem vytesal do pískovcových skal uprostřed pustiny, se však nehodlal podrobit a dlouho vzdoroval jejich náporu. A i když nakonec podlehl a beze stopy zmizel, kamenná kráska, kterou Natabejci stvořili, zůstala. Teprve po zničujícím zemětřesení v 8. století Petra upadla nadlouho v zapomenutí.
Pokladnice a další překvapení
Znovu byla objevena až v roce 1812, kdy sem v arabském přestrojení pronikl švýcarský cestovatel Burckhardt a nadšeně vylíčil její nádheru. Prožil totiž to, co každý, kdo dorazí až na samý konec úzké soutěsky Sík. Průvodce, který vedl naši výpravu, se zájmem sledoval, jak budeme reagovat, když se v temné průrvě objevil oslnivý zlatorůžový záblesk a po několika krocích jsme stanuli přímo před nejznámější památkou zvanou Pokladnice. Prý je to vždycky stejné – výraz ustrnulého ohromení po chvíli vystřídá bezmezné nadšení a obdiv. Nebyli jsme výjimkou ani my. Jenže u Pokladnice velkolepá podívaná teprve začíná. Vede od ní široká dlážděná cesta, vroubená desítkami dalších více či méně zachovalých staveb (patří k nim palácové hrobky, dva tisíce let staré divadlo, kolonáda, pozůstatky chrámů a mnohé další). Z ní pak můžete odbočit k malebnému Klášteru, který se podobá Pokladnici, nebo se vydat do vedlejších údolí, kde na vás čekají další překvapení. Ale teprve když po příkré stezce vystoupáte až na plošinu zvanou Obětiště a uvidíte celé skalní město z ptačí perspektivy, znovu ustrnete v němém úžasu. Uvědomíte si totiž, jak musela být starověká Petra, kde kdysi žilo 40 000 obyvatel, rozlehlá a fascinující. Taková je ostatně dodnes.

KDY SE TAM VYDAT
Nejlepší dobou k návštěvě je jaro (od března do května) nebo podzim (od září do listopadu), v létě je v Jordánsku pro nás příliš horko. Vízum je možné dostat přímo na letišti v Ammánu, což je hlavní město Jordánského hašemitského království, které také stojí za návštěvu. Platidlem je jordánský dinár (1 JOD je cca 1 euro).
LETOVISKO U RUDÉHO MOŘE
Jmenuje se Aquaba a právě tady si můžete užít šnorchlování mezi korály, potápění a příjemného koupání. Coral Bay Beach a další placené pláže jsou západního střihu, s lehátky, slunečníky, bazény a veškerým dalším komfortem.
ŘEKA JORDÁN
Řeka, která dala zemi jméno, není nijak mohutná a určitá část jejího toku tvoří přímou hranici s Izraelem. V pohraničním pásmu byl objeven pramen, kde byl údajně pokřtěn Jan Křtitel. Je možné se tam podívat.
VÝLETY DO POUŠTĚ
Wádí Rum je sluncem rozpálená krajina pod horou Džabal Ram, odkud se pořádají výlety v džípech do nitra pouště. Ve zdejších rozsedlinách se na skalnatých stěnách našly prehistorické kresby zvířat a lidských postav.
VELKÝ KAŇON
Jordánský „Grand canyon“ se opravdu podobá tomu americkému a leží ve Wádí Mudžíb na cestě k Mrtvému moři. Je to jedinečný přírodní zlom široký 4 km a hluboký 400 m.
 

Text a foto: Michaela Vaňková