Evropa

Afrika

Amerika

Asie

Antarktida

Austrálie

Bali I - Proč, jak a kudy? / 23.5.2012

Ostrov Bali je často nazýván “rájem na zemi” či “zemí zaslíbenou”. Z indonéských ostrovů je jeden z turisticky nejrušnějších. Proto jsem se rozhodla přesvědčit se na vlastní oči. Po zkušenosti s Thajskem jsem byla zvědavá, jaký je rozdíl v kulturách, jak rozdílné jsou zvyky a chování budhistů a hinduistů a jaké bude podnebí téměř u rovníku. Jelikož Vánoce nijak extra neprožívám, rozhodli jsme se s přítelem vyrazit v době, kdy v Čechách polovina národa blázní a míra stresu a shonu jednoznačně vrcholí. Odlet byl naplánován na 14.12. 2011, návrat 6.1. 2012. Jaké to asi bude číst zprávy o sněhových kalamitách a mazat se opalovacím krémem?

První díl cestování po Bali je zaměřen více prakticky. Vybrala jsem několik základních témat s důležitými informacemi, které je dobré před cestou vědět. A pokud stále ještě váháte, proč se zajímat zrovna o Bali, přečtěte si na úvod minimálně sedm zásadních důvodů, proč jet zrovna tam a ne jinam...

* Po náročném letu, který trvá se vším všudy minimálně 20 hodin, vás v jakoukoliv roční dobu čeká záplava horkých dnů. I když vyrazíte v období dešťů, nemusíte se bát. Pár přeháněk a třeba i celý propršený den vás neminou, ale ve 30 stupních se to přeci jen lépe snáší.
* Chcete býr milionářem? Pokud ano, Bali je ideální destinace. Milionářem se stanete hned po prvním výběru z bankomatu.
* I přes velkou chudoubu jsou tady lidé stále dobře naladěni a vždy usměvaví.
* Jestli si chcete splnit svůj surfařský sen, Bali je ideální místo. Oblast Uluwatu na jižním cípu ostrova má neskutečné kouzlo a surfařského ducha.
* Pokud holdujete asijské kuchyni, tady si ji užijete dosytosti. Cena jídla se pohybuje podle místa. Zapadlé balijské “restaurace” vaří hlavně pro domorodce. Tam se najíte třeba za 20Kč. Pokud jim příliš nedůvěřujete, najdete spoustu i těch “civilizovanějších”, kde jsou ceny vyšší.
* Konečně poznáte jak skutečně chutná třeba ananas nebo mango.
* Bali má kolem sebe nekonečné množství kouzelných ostrovů, které stojí za to vidět.
Rozhodně se připravte na...obrovkou vlhkost - většina věcí vám uschne až po návratu. ...pořádnou sílu slunce - i ti nejvetší odpůrci opalovacích krémů se musí namazat. Na rovníku slunce pálí opravdu jinak, než jsme zvyklí.

LETENKY + CESTA
Letenky jsme začali řešit asi měsíc před odletem. Jelikož jsme tu chtěli strávit Vánoce a Nový rok, jejich cena se každým dnem rapidně zvyšovala. Ač jsme vyrazili v čase, který je nazýván “obdobím dešťů”, i tak je Bali velmi žádaná lokalita. Nakonec jsme letenku koupili od Student Agency za 22 500 s mezipřistáním v Soulu, na křídlech Korean Air.  Let Praha - Soul trval 10 hodin čistého času, Soul - Denpasar pak 6h 30 minut. Se vším všudy jsme na  cestě strávili cca 22 hodin. Cesta byla vyčerpávající a nekonečná, ale přeci jen jsem byla plná očekávání a optimismu. Ta zpáteční to byla o poznání horší a také delší (letem proti větru se cesta prodloužila o 1,5 hodiny). Příště už dám rozhodně na radu mých zkušených kamarádů a vezmu si prášek na spaní. Servis letecké společnosti Korean Air byl naprosto skvělý. Super jídlo, ochotné letušky a celkem dost zábavy (filmy, hry, hudba). Jediné co chybí v ekonomické třídě, je dostatek místa. Přiznávám, že jsem třicetikilovým Korejcům, kteří by se vmáčkli i do úložného prostoru, bezmezně záviděla. Mezipřistání v Soulu přišlo vhod. Mezinárodní letiště Incheon je největší letiště v Jižní Koreji a jedno z největších v Asii a jestli máte rádi letiště tak jako já, bude to po nudné cestě příjemná změna. Bez problému se připojíte na letištní WIFI, takže o úspěšném přežití první části letu můžete dát vědět své rodině. Najdete tu bary, restaurace, krámky a dokonce i stánky s tradičním korejským uměním.
VÍZUM
Do Indonésie je potřeba zařídit si vízum. To je možné udělat už v ČR na indonéské ambasádě za cca 950 Kč nebo přímo na místě za 25 dolarů. My jsme se tím nijak nestresovali a rozhodli se pro druhou variantu, která se nakonec ukázala jako ta nejlepší. Nejenže ušetříte ve dvou cca 1000Kč (což je neuvěřitelných 500 000 indonéských rupií), ale odpadá vám shánění fotografie a ušetříte i spoustu času. V Denpasaru na letišti vyřídíte vízum za  pár minut. Platit můžete v dolarech či rupiích.
CENY + MĚNA aneb konečně milionářem!
Jako jednoduchou pomůcku pro rychlý přehled o ceně si zapamatujte následující - Cenu v rupiích vydělte tisícem a vynásobte dvěma: Příklad 1: 200 000 IDR = 400Kč; Příklad 2: 100Kč = 50 000 IDR.
Bali je rovněž zemí smlouvání. Jsou samozřejmě místa, kde to nejde (restaurace, supermarkety,..), ale naopak jsou situace, kdy je to potřeba. Balijci na to vlastně i sami čekají. Milují kontakt s cizinci, často na vás budou pokřikovat, nabízet své služby či zboží. Cenu vždy srazíte přinejmenším na polovinu, ale nebojte se jít i níž. Zkouší, kolik z vás mohou dostat, ale nakonec většinou přistoupí na vámi navrhnutou cenu.
UBYTOVÁNÍ
Ceny za nocleh jsou v různých oblastech rozdílné. My jsme si zaplatili apartmán v oblasti Padang Padang / Uluwatu. Jedna z nejlepších oblastí na surfování se rozkládá na úplném jihu asi 30 minut autem z letiště.  Apartmán byl dokončen asi před 3mi měsíci, takže všechno bylo nové a téměř nepoužité. Cena za noc pro dva lidi byla 200 000 IDR, tedy 400 Kč, při delším pobytu jsme se s majitelem dohodli na 180 000 za noc. Takže smlouvat se dá všude. Na ostrovech kolem Bali byli ceny zase trochu jiné. O tom pak v jednotlivých částech.
DOPRAVA
Na Bali se rozhodně neobejdete bez dopravního prostředku. Ideální je pronájem motorky  i s helmou. Hlavní cesty jsou překvapivě dobré, ale Balijci jsou na silnici dost draví. Při vyjíždění z vedlejší ulice se moc nerozhlížejí, takže ač jste na hlavní, musíte být pořad ve střehu. A navíc se tu jezdí vlevo, takže než si zvyknete, bude to chvilku trvat. Motorky se dají půjčit všude, my jsme dostali tip na “místího” Čecha, který tu žije několik let a půjčováním motorek se živí. Cena za 14 dní byla 570 000 IDR.
Nezapomeňte si sebou vzít i mezinárodní řidičský průkaz. Nerada bych vás nabádala k nečemu nekalému, ale ze zkušenosti mohu říci, že nemusí být nutně na vaše jméno. Stejně jako oni nám připadají na pohled jako jedna velká rodina i my jsme pro ně vzhledově téměř nerozeznatelní. Během třech týdnů jsme ujeli více než 500 km a místní policisté nás několikrát stavěli. Pokud se řidičákem prokážete, mělo by být vše bez problémů. Druhou variantou je pronájem auta. To vychází na cca 200 000 IDR na den. Ať budete cestovat jakkoliv, dejte si velký pozor. Riziko nehod je na Bali bohužel docela vysoké a pravidla silničního provozu příliš respektována nejsou. Oficiální povolená rychlost v obci je 40 km/h a 70 km/h mimo obec, ale celkově se jedná o jeden velký chaos. Na dvouproudové silnice bežně uvidíte vedle sebe tři auta a motorkáře. Shrnout se to dá asi takto: kdo je rychlejší a hlasitěji troubí, ten jede!
Na Bali není meziměstská autobusová doprava na nějaké extra vysoké úrovni. Jedním z možných dopravních prostředků je tzv. “bemo”. Jedná se o levný, pomalý a dosti nepravidelný způsob přepravy. Ve větších městech už autobusy jezdí a poměrně pravidelně.
U benzínu vás určitě rozhodí cena. Na benzínové pumpě, kde tankuje vždy obsluha, koupíte litr za 4500 IDR, u stánků podél silnic 5-6000 IDR. Druhou variantu berte spíš jako nouzovou, benzín bývá ředěn.
JÍDLO
...je všude. Najíst se můžete opravdu všude a v kteroukoliv denní i noční dobu. Při nočních výletech na motorce jsme i v té nejzapadlejší části ostrova najednou objevili tetičku, která sedí u pojízdného stánku s čímsi a čeká na zákazníky. My jsme hodně jedli “na ulici” nebo v přístřeščích u silnic. Prostředí nebývá žádný luxus, ale pro nás byl kontakt s domorodci ten pravý gurmánský zážitek. Jestli chcete i tady trochu šetřit, nejlepší bude alkoholový detox. Pivo, víno i koktejly jsou tu výrazně dražší než u nás. Pivo Bintang, 0.75l – 35 000 IDR, 2dl bílého vína – 35 000 IDR. Jídlo  je tu naopak levné. Polévka: 8-11 000 IDR, hlavní jídlo: 10 – 20 000 IDR.
VOLÁNÍ
Vzhledem k tomu, že jsme tu měli i nějaké české kamarády, pořídili jsme si indonéskou sim kartu. I když to nemá moc smysl, srovnáváním cen s Českou republikou se nevyhnete. Ale dobré je, že vás tu může vše jen příjemně překvapit. Telefonní služby jsou tady neskutečně levné. SIM kartu pořídíte za 10 000 IDR a s 100 000 IDR kreditem můžete volat snad donekonečna.

To je pár důležitých postřehů a rad. V dalších dílech se zaměříme více na cestování a jazyk. Projedeme jižní cíp, který je rájem surfařů, podnikeme pár výletů do vnitrozemí, na přilehlé ostrovy a naučíme se základní komunikační fráze.

ZEMĚPISNÉ INFO
Bali je jednou z 33 provincíí Indonéské republiky, součástí skupiny ostrovů Malé Sundy. Každá provincie má svá zákonodárná tělesa a guvernéra. Součástí provincie Bali je i několik menších ostrovů. Největšími z nich, jihovýchodně od Bali, jsou Nusa Penida, Nusa Lembongan a Nusa Ceningan.

Hlavní město Bali: Denpasar
Náboženství: Hinduismus
Rozloha:  5632 km², od severu k jihu – 112 km, od východu k západu – 153 km
Jazyk: Balijština
Časové pásmo + 7 hodin
Visa: Ano
měna:  Indonéská rupie (IDR) kurz měny: 1000 IDR = 2,054 Kč
Jízda: vlevo
Období dešťů – low season: prosinec – květen
Hlavní sezóna – high season: červen-listopad

bug