Evropa

Afrika

Amerika

Asie

Antarktida

Austrálie

Bali II - Bod zlomu pro vaše surfařské srdce / 28.5.2012

Když se podíváte na mapu ostrova, neunikne vám v jižní části "ocásek", který je pro surfařskou komunitu tím pravým rájem. Po třech týdnech cestování jsme potkali poměrně dost zajímavých lidí. Každý z nich se dal neomylně zařadit do jedné ze dvou skupin, které se tu tvoří tak nějak samovolně - cestovatelé a surfaři. Obě skupiny se vzájemně nevylučují, ale většinou si do svých „teritorií“ vzájemně nezasahují.

Cestovatelé jsou ti, kteří přijeli obdivovat krásy ostrova. Chtějí navštívit co nejvíce zajímavých míst a dají vám spoustu rad kam a proč (ne)jet. Potkáte je kdekoliv na Bali či přilehlých ostrovech.
Surfaři jsou mnohdy lidé, kteří nejsou na Bali poprvé, ale kromě doporučení těch nejlepších surfařských spotů, vám toho o Bali moc neřeknou. Potkáte je výhradně v surfařských oblastech a možná večer v přilehlých barech.
Jižní cíp je téměř výhradně „obydlen“ zarytými surfaři a vše se tu kolem toho točí, i jako nesurfař tady pár zajímavých míst najdete. Jelikož i pro nás byl jeden z důvodů návštevy Bali tento vodní sport, příliš jsme ostrov cestovatelsky neprozkoumávali. Po pár dnech zjistíte, že surfing je kultura, srdeční záležitost i životní styl zároveň. Atmosféra je tu neskutečná, surfují mladí, starší, Balijci i cizinci, prostě kdo nesurfuje, jako by nebyl. Ovšem nutno říci, že oblast je určená spíše pro zkušené surfaře. Začátečníci by měli navštívit spíše klidnější místa, doporučení viz níže.

ULUWATU

Oblast Uluwatu je významným surfařským spotem, ale najdete tu také jeden z devíti nejposvátnějších chrámů na Bali. Pura Uluwatu, neboli opičí chrám se tyčí na vysokém, strmém skalisku na nejižnějším výběžku Bali. Jak název napovídá, chrámu vládnou rozverné opice. Na první pohled roztomilé zvířátko vám v mžiku ukradne vše, co je na vás přebytečné. Takže doporučuji sundat brýle, naušnice, prostě cokoliv, po čem by mohly skočit. Jakoby náhodou vám za zády stojí hbitý Balijec, který přiskočí a hodí opici něco k snědku. Ta kořist ráda vymění za něco dobrého a uff...vy jste zachráněn. Ovšem vychytralý Balijec to nedělá pro vaše krásné oči - svou nestřeženou věc si můžete zpět vykoupit. Až na nepříjemné zážitky s opicemi má toto místo nezaměnitelnou atmosféru a západ slunce je tu doslova balzámem na duši. Pokud se do chrámu vydáte mezi 18 – 19 hodinou, každý den tu probíhá představení tradičních balijských tanců nazvaných Kecak Dance, neboli opičí tance, kam se sjížději autobusy plné turistů z různých koutů Bali. My jsme se na tance vypravili dvakrát a vždy bylo představení beznadějně vyprodané.

Opičí invaze a západ slunce na Uluwatu

PANDAWA (Secret Beach) aneb Ráj za 4 koruny

Kromě touhy naučit se surfovat jsme měli na Bali ještě jednu vášeň, a to objevovat neobjeven. Zní to trochu nadneseně, ale představte si, že sednete na motorku a jedete bez cíle, bez mapy, rozpálenou vyprahlou krajinou. Nejenže máte pocit, že právě tohle je opravdové Bali, ale pokud jste vytrvalí, tak zkrátka musíte objevit něco výjimečného.
Po hodině jízdy ostrova jsme měli pocit, že na nic extra už asi nenarazíme. Až do chvíle, než se nám naskytl zajímavý pohled. Před námi nenápadná cesta, žádná cedule, jen někde v dáli osamnělý Balijec sedící u závory. Proč tam sedí uprostřed ničeho a za co vybírá 2000 IDR? Šli jsme to prozkoumat a naše zvědavost se vyplatila. Po rozbité kamenité cestě jsme sjížděli prudce dolů, za zatáčkou se nám otevřela krajina, která se dá nazvat opravdovým rájem. Název “tajemná pláž” je více než příznačný. Totální klid, absolutně čisté moře, útesy, pár lodiček s rybáři a několik polorozpadlých chatrčí, ze kterých ze občas vynořila zvědavá hlava. Prostě pohled, který vám vyrazí dech.

Pandawa Beach a sběračka řas

KUTA

Pokud se budete zajímat o surfování na Bali, město Kuta vás rozhodně nemine. Ať už se tam vypravíte nebo ne, o Kutě určite uslyšíte. Město je plné turistů, hluku z motorek a aut, smradu z kanálů a bujarého nočního života. Ač je mnohými nenáviděná, málokdo se jí vyhne. Svou strategickou polohou blízko letiště si vás jednoduše „přitáhne“.
Já jsem byla z Kuty nadšená. Stačí tu strávit dvě noci a můžete jet dál, ale ta atmosféra  je jedinečná. Je to typické asijské město, které nikdy nespí a totálně vás pohltí svou energií. A co se týká surfování, podmínky pro začátečníky jsou tu přímo skvělé. Ideální vlny blízko břehu, nekonečně dlouhá pláž a spousta surfařských trenérů. Najmout se dá za neuvěřitelných 200 000 IDR na hodinu včetně vybavení. A věřte, že toho nebudete litovat. Už během první hodiny se na prkně určitě postavíte!
V Kutě se i skvěle nakupuje. Vyhlášení ulice Poppies 1 a Poppies 2 jsou plné barů, obchůdků a nocleháren. Úroveň je různá, záleží jen na vás, co preferujete.

bug